«Πάτησε» τον Παναιτωλικό με «σούπερ» Βαγιαννίδη!

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ με σκορ 3-1, με τον Γιώργο Βαγιαννίδη να “κλέβει” την παράσταση.

-

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ με σκορ 3-1, με τον Γιώργο Βαγιαννίδη να “κλέβει” την παράσταση, καθώς σημείωσε γκολ και ασίστ στο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.

Ατυχώς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, με τον Γιώργο Δώνη να βλέπει τον Κολοβέτσιο να πονά στο γόνατο, αναγκάζοντάς τον να πραγματοποιήσει αναγκαστική αλλαγή, βάζοντας στη θέση του τον Νούνες.

Πάντως, οι “πράσινοι” δεν άργησαν να δημιουργήσουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο ματς, όταν στο 13′ μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Ζαχίντ βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής, με τον Φερνάντες να πραγματοποιεί μια εξαιρετική επέμβαση, μπλοκάροντας εν τέλει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Όσο περνούσε η ώρα το “Τριφύλλι” έπαιρνε ολοένα και περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έτσι στο 16′ έφτασε εκ νέου πολύ κοντά στο 1-0. Τότε, πάλι ο Ζαχίντ βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ, όμως αυτή τη φορά θέλησε να γυρίσει παράλληλα, με τη μπάλα να βγαίνει εκτός περιοχής Εκεί, ο Χατζηθεοδωρίδης ήρθε σαν… τρέιλερ, σουτάροντας δυνατά, με τον Φερνάντες να μπλοκάρει.

Τελικά, λίγα λεπτά αργότερα, στο 23′, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, με τον Αποστολάκη να εκτελεί πλάγιο από τα δεξιά, τον Βαγιαννίδη να πασάρει στον Κουρμπέλη που έκανε το γύρισμα πάνω στην τελική γραμμή, τον Σίεστεντ να μην μπορεί να διώξει και τον νεαρό παίκτη του “Τριφυλλιού” να «τσιμπάει» την μπάλα, στέλνοντάς την στα δίχτυα του Φερνάντεθ και σκοράροντας στο ντεμπούτο του για το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ).

Στη συνέχεια, για περίπου 7 λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, όμως μετά το 30‘ ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά στροφές και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Αρχικά, στο 31′ μετά από ωραίο γέμισμα του Μακέντα από τα δεξιά για τον επερχόμενο Βαγιαννίδη, ο Μάλης διώχνει σε κόρνερ, έπειτα στο 33′ ύστερα από γέμισμα του Ζαχίντ από την δεξιά πλευρά, ο Δώνης έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 37′ ήρθε νέα πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Χατζηθεοδωρίδη να σουταρει από θέση μέσα αριστερά, αντί ενδεχομένως να πασάρει στο δεύτερο δοκάρι, και τον Φερνάντες να αποκρούει με γροθιές.

Εν τέλει, ό,τι δεν συνέβη σε όλες τις παραπάνω φάσεις έγινε πράξη στο 40′, με τον Βαγιαννίδη να πασάρει στον Ζαχίντ από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή, εκείνον να «αδειάζει» τον Μαλη και με ωραίο πλασέ στην απέναντι γωνία, να νικάει τον Φερνάντες, διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του (δείτε το γκολ εδώ).

Πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι στο 38′, προτού γίνει το 2-0, ο Μουνιέ απώλεσε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, καθώς νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Διούδη έπειτα από λάθος του Πούγγουρα.

Με το “καλημέρα” στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι και εξανέμισε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για κάτι καλό στο ματς.

Συγκεκριμένα, στο 48′ ο Χατζηγιοβάνης έπειτα από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια ανατράπηκε πεντακάθαρα από τον Μαλή εντός περιοχής, με τον Μακέντα να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, πραγματοποιώντας το 3-0 υπέρ του “Τριφυλλιού”.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, καθώς ο Παναθηναϊκός “έσβησε” τις μηχανές, ενώ ο Γιώργος Δώνης βρήκε την ευκαιρία να… ανακατέψει την τράπουλα.

Μάλιστα, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 66′ και στο 70′ ώστε το “Τριφύλλι” να δημιουργήσει ορισμένες φάσεις για γκολ. Πρώτα ο Μακέντα μπήκε στην περιοχή, αλλά τον πρόλαβε ο Μαλής και έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε χωρίς αντίκρισμα για τον Παναθηναϊκό, ενώ ύστερα υπήρξε μια ωραία συνεργασία του Ζαχίντ με τον Αγιούμπ, που βγήκε τετ α τετ με τον Φερνάντες, αλλά ο Μαλής τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Πλέον, ήταν έκδηλο ότι το τελευταία 20 λεπτά της αναμέτρησης θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να κάνει συντήρηση δυνάμεων και τον Παναιτωλικό να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει.

Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” λίγο έλειψε να κάνουν και το 4-0, όταν στο 82′ ο Μακέντα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ωραία συνεργασία με τους Αγιούμπ και Ζαχίντ, όμως το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Ιταλός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι τίποτα δεν θα αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κομίνη, ο Ντάουντα με κεφαλιά στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1, σημειώνοντας το γκολ της τιμής για τον Παναιτωλικό.