Παναθηναϊκός – Ρεν 1-2: Πιο άτυχος… πεθαίνει!

-

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος από την Ρεν, είχε σωρεία ευκαιρίων, όμως απώλεσε τις περισσότερες εξ’ αυτών και γνώρισε άδικη ήττα με 1-2 στην Λεωφόρο!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Γετνβάι, Βαγιαννίδης, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Τζούρισιτς, Παλάσιος, Μπερνάρντ, Ιωαννίδης

Ρεν (Ζενεσιό): Μανταντά, Ομαρί, Μπελοσιάν, Ασινιόν, Τρουφέρ, Μπουριγκό, Μάτιτς, Λε Φι, Μπλας, Γκουιρί, Καλιμουεντό

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγάλη ένταση στον αγωνιστικό χώρο και πήρε από τα πρώτα λεπτά την κατοχή, δείχνοντας σαφή διάθεση να πιέσει την αντίπαλη εστία και να δημιουργήσει φάσεις. Μόλις στο 3′ ο Βαγιαννίδης έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Τζούρισιτς δεν πρόλαβε να εκτελέσει, ενώ τέσσερα λεπτά μετά οι Παλάσιος και Ιωαννίδης συνεργάστηκαν μετά από έξυπνο βολέ του Μπρινιόλι, με τον Αργεντινό να πλασάρει λίγο άουτ.

Στο επόμενο λεπτό η Ρεν ευτύχησε να βρει γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα, εκμεταλλευόμενη μια κακή αμυντική αντίδραση των «πράσινων». Σε μια σέντρα που έγινε από δεξιά υπήρξε αδράνεια στο κέντρο της άμυνας, με τον Γκουιρί να πετάγεται και να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι στο 14′, με το «Τριφύλλι» να ανακτά αμέσως μετά τα ηνία και να χάνει σωρεία ευκαιριών.

Στο 16′ ο Γεντβάι έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια και άνοιξε στον Μπερνάρ, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου κόντραρε και απομακρύνθηκε. Στο 24′ ο Τσέριν εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Ιωαννίδης και ανάγκασε τον Μανταντά σε μεγάλη απόκρουση στην γωνία του, ενώ στο 33′ οι Παλάσιος και Τζούρισιτς συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον Σέρβο να σουτάρει άουτ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και στο 41′ απείλησαν ξανά, με τον κεφάτο Μπερνάρ να κάνει ατομική ενέργεια και γυρίζει την μπάλα στον Ιωαννίδη, ο οποίος ηττήθηκε σε τετ-α-τετ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Μανταντά μάλιστα έκανε νέα μεγάλη επέμβαση στο 42′, σταματώντας το -αδύναμο- πλασέ του Τζούρισιτς μετά από συνεργασία με τον Βαγιαννίδη.

Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Μλαντένοβιτς ύψωσε την μπάλα για τον Παλάσιος στο 45+1, με τον Αργεντινό να γυρίζει παράλληλα και τον Ιωαννίδη να εκτελεί στην κίνηση, δίχως όμως να βρει στόχο.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μπουν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως και αυτή την φορά δέχτηκαν γκολ στην πρώτη… κατεβασιά των φιλοξενούμενων! Αυτή την φορά ο Καλιμουέντο βρήκε δίχτυα με εντυπωσιακό τακουνάκι μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, με το «Τριφύλλι» να μένει πίσω στο σκορ με 0-2, παρ’ ότι ήταν ανώτερο σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Ούτε αυτή η εξέλιξη όμως πτόησε τους αιλητές του Ιβάν Γιοβάνβοιτς, οι οποίοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και στο 58′ κέρδισαν πέναλτι για πάτημα στον Παλάσιος μέσα στην περιοχή! Ο Πινέιρο αρχικά δεν είδε την παράβαση, όμως κατόπιν παρέμβασης του VAR είδε το βίντεο και έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Ιωαννίδη να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα και να «γράφει» μέσα σε αποθέωση το 1-2.

Αμέσως μετά ο Γιοβάνοβιτς έκανε τριπλή αλλαγή, βάζοντας στο ματς τους Αϊτόρ, Μαντσίνι και Βιλένα και βγάζοντας τους Μπερνάρ, Παλάσιος και Τσέριν, σε μια προσπάθεια να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του. Η μεγάλη ευκαιρία πάντως ήρθε για την Ρεν στο 70′, με τον Μπρινιόλι να κάνει εκπληκτική απόκρουση στο τετ-α-τετ του Καλιμουέντο. Δύο λεπτά μετά ο Αϊτόρ δεν πρόλαβε να εκτελέσει στην κίνηση μετά από παράλληλο γύρισμα που έγινε από δεξιά. Ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς και τον Σπόραρ αντί του Τζούρισιτς, παίζοντας έτσι με 2 επιθετικούς στα τελευταία λεπτά.

Στο 79′ μπήκε στο ματς και ο Κώτσιρας αντί του Βαγιαννίδη, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μαντσίνι είδε τον Μανταντά να μπλοκάρει το σουτ του. Αμέσως μετά χρειάστηκε και ο Μπρινιόλι, που σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο τον Γκουιρί και διαμόρφωσε το 1-2, ενώ στο 88′ ο Σπόραρ δεν κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ στην μπαλιά του Ιωαννίδη, με το 1-2 να διατηρείται.

Στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τους Γάλλους να φεύγουν από την Λεωφόρο με ένα τεράστιο «διπλό», παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού, την στιγμή που ο Μλαντένοβιτς σημάδεψε το δοκάρι με σέντρα στο 90+7′!

Σε ένα ματς που έληξε 1-2 η πιο κομβική φάση είναι αυτή του νικητήριου γκολ. Το εντυπωσιακό τακουνάκι του Καλιμουέντο έκανε το 0-2 και δυσκόλεψε πάρα πολύ το έργο των «πράσινων», οι οποίοι μείωσαν μεν, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς.

Το ματς το πήγε σε γενικές γραμμές, αν και έκανε τεράστιο λάθος στην φάση του καθαρού πέναλτι πάνω στον Παλάσιος! Αρχικά δεν υπέδειξε την παράβαση και χρειάστηκε να παρέμβει ο VAR και να πάει στο βίντεο για να δείξει την άσπρη βούλα.