Παναθηναϊκός – Μακάμπι Χάιφα 1-2: Ευρωπαϊκό ΦΙΑΣΚΟ στη Λεωφόρο!

-

Ο Παναθηναϊκός «πέταξε» ένα ημίχρονο, κυριάρχησε στο δεύτερο, όμως σπατάλησε πάρα πολλές ευκαιρίες και ηττήθηκε με 1-2 από την Μακάμπι Χάιφα, ολοκληρώνοντας έτσι την ευρωπαϊκή του παρουσία.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Αράο, Βιλένα, Μπερνάρ, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Μακάμπι Χάιφα (Μεσάι Ντεγκό): Κεούφ, Γκέρσον, Σεκ, Σούντγκρεν, Κορνούντ, Τσέρι, Καφουμάνα, Μοχάμεντ, Χαγκάγκ, Ντέιβιντ, Πιερό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, αν και η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν δική του. Μόλις στο 3′ ο Αϊτόρ πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, την κατέβασε με υπέροχο τρόπο και αφού μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση εκτέλεσε με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Μακάμπι ωστόσο ήταν αυτή που έμοιαζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και πλησίαζε πιο εύκολα κοντά στην εστία του Λοντίγκιν, ο οποίος στο 6′ κατάλαβε έγκαιρα μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και πρόλαβε να απομακρύνει. Στο 10′ το «Τριφύλλι» πάτησε περιοχή από αριστερά και ο Χουάνκαρ είχε μια πτώση μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή ωστόσο σωστά να μην δίνει πέναλτι και να τον τιμωρεί με κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Στο 13′ ο Σερί δοκίμασε το πόδι του, με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει πολύ εύκολα, ενώ 3 λεπτά μετά οι «πράσινοι» έκλεψαν την μπάλα και έφυγαν σε αντεπίθεση με εξαιρετικές προϋποθέσεις. Ωστόσο ο Βιλένα επέλεξε να εκτελέσει μόνος του με το αριστερό, κάνοντας ένα κάκιστο σουτ και στέλνοντας την μπάλα πολύ άουτ, δίχως να ανησυχήσει στο ελάχιστο τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τελικά γκολ στο 20′, με τον Κορνούντ να κάνει την σέντρα από αριστερά και τους Λοντίγκιν και Σένκεφελντ να… συγκρούονται μεταξύ τους, αφήνοντας την μπάλα να περάσει για να την σπρώξει στα δίχτυα ο Ντέιβιντ. Το γκολ αυτό μάλιστα επηρέασε το «Τριφύλλι», που στο 26′ είδε και τον Πιερό να σκοράρει, με το τέρμα του ωστόσο να ακυρώνεται σωστά για επιθετικό φάουλ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού να ισοφαρίσει ήρθε στο 30′, όταν ο Βαγιαννίδης έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ιωαννίδης επιχείρησε το τακουνάκι, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει και τον Αϊτόρ να μην προλαβαίνει να πάρει το «ριμπάουντ». Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παλάσιος δεν βρήκε στόχο με προβολή του Παλάσιος από σέντρα του Χουάνκαρ, ενώ το απ’ ευθείας φάουλ του Μπερνάρ κόντραρε στο τείχος κι έφυγε κόρνερ.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί ολοκληρωτικά και να πιέζει ασφυκτικά τους Ισραηλινούς! Στο 48′ ο Παλάσιος σούταρε μόνος του αντί να δώσει στον Ιωαννίδη και έστειλε την μπάλα άουτ, στο 52′ η κεφαλιά του Γεντβάι από κόρνερ πέρασε άουτ, ενώ στο 56′ ο Αϊτόρ εκτέλεσε απ’ ευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Κεούφ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το «Τριφύλλι» είχε τον πλήρη έλεγχο και πατούσε διαρκώς στην αντίπαλη περιοχή, προσπαθώντας να βρει τις κατάλληλες συνθήκες για να εκτελέσει. Στο 64′ δόθηκε επιθετικό φάουλ στην προσπάθεια του Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή για κεφαλιά, ενώ 4 λεπτά μετά ο Έλληνας στράικερ εκτέλεσε μόνος του πάνω στα σώματα, αντί να δώσει στον ξεμαρκάριστο Αϊτόρ.

Στο 69′ ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο ματς τους Τσέριν και Μαντσίνι, αντί των Βιλένα και Παλάσιος, με τον Αργεντινό εξτρέμ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα να αποφεύγει τους αντιπάλους του, να πατάει περιοχή και να εκτελεί, δίχως όμως να νικήσει τον Κεούφ!

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η ισοφάριση είναι απλώς θέμα χρόνου, ο Σερί στο 74′ «έγραψε» το 0-2 και… πάγωσε ακόμα περισσότερο την Λεωφόρο. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, με το τέρμα να μετρά κανονικά και τους Ισραηλινούς να παίρνουν τεράστιο προβάδισμα. Στο 81′ ο Γιοβάνοβιτς έκανε μια ακόμα αλλαγή, βάζοντας τον Μλαντένοβιτς αντί του Χουάνκαρ.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει, έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Γεντβάι που απέκρουσε ο Κεούφ. Το γκολ ήρθε τελικά στο 89′ με τον Ιωαννίδη να βρίσκει την μπάλα μετά από κόρνερ του Μπερνάρ και να την στέλνει στα δίχτυα, ξαναβάζοντας την ομάδα του στο… κόλπο της τρίτης θέσης! Αμέσως πριν την εκτέλεση του κόρνερ είχε περάσει στο ματς και ο Σπόραρ, αντί του Βαγιαννίδη.

Στο εξάλεπτο των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός είχε διαρκώς την μπάλα, όμως δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ και έτσι γνώρισε την ήττα με 1-2, αποχαιρετώντας… άδοξα την Ευρώπη!

Το 0-2 του Σερί στο 74′ είναι αυτό που… τελείωσε ουσιαστικά το ματς. Σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και πίεζε ασφυκτικά, η Μακάμπι κατάφερε να βρει δίχτυα και να οδηγήσει στον ευρωπαϊκό αποκλεισμό των «πράσινων».

Ο Καμπάκοφ πήγε σε γενικές γραμμές καλά το ματς και δεν υπέπεσε σε κάποιο… χτυπητό λάθος που να επηρέασε την έκβαση. Ίσως ήταν επιεικής με τις κάρτες προς τους Ισραηλινούς, όμως δεν μπορεί να του προσάψει κάποιος ότι έπαιξε ρόλο στο αποτέλεσμα. Σωστά δεν έδωσε πέναλτι αλλά θέατρο την πτώση του Χουάνκαρ στο πρώτο ημίχρονο. Το μεγάλο λάθος ήρθε από τον VAR, που δεν έδωσε οφσάιντ στο δεύτερο γκολ της Μακάμπι, που έκρινε τελικά και την τρίτη θέση στον όμιλο.