Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Μακάμπι Χάιφα

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπι Χάιφα και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Πολύ κακή εκτίμηση και σοβαρό λάθος στη φάση που έφερε το 0-1 των Ισραηλινών καθώς έκανε άστοχη έξοδο, με τον Ρώσο τερματοφύλακα να παίρνει για πρώτη φορά συμμετοχή σε φετινό ευρωπαϊκό ματς. Δεν έφερε ευθύνη στο 0-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Στην επιστροφή του στην 11άδα ο Ισπανός δεν άρχισε καλά το ματς και δέχθηκε κίτρινη κάρτα για θέατρο. Ανέβηκε στη συνέχεια αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Κακή αρχή στο ματς για τον αρχηγό της ομάδας που… χάθηκε στη φάση του πρώτου γκολ των φιλοξενούμενων παρότι φάνηκε να ελέγχει τη φάση σε μια καθοριστική στιγμή για την εξέλιξη του αγώνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Ο Κροάτης έχασε πολλές μονομαχίες στο πρώτο ημίχρονο από τον Πιερό με κακές τοποθετήσεις ωστόσο τα πήγε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο ενώ προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το 0-2.

Προσπάθησε πολύ να ανταποκριθεί αμυντικά και επιθετικά με πολλές προωθήσεις, αλλά στάθηκε άτυχος στη φάση του 0-2 καθώς γλίστρησε με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν στη συνέχεια.

Αρκετές κερδισμένες μάχες από τον Βραζιλιάνο στη μεσαία γραμμή αλλά με λάθος πάσες σε κάποιες περιπτώσεις.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Ο Ολλανδός αγωνίστηκε για σχεδόν 70’ και έτρεξε πολύ όπως έγινε και στην Ισπανία με την Βιγιαρεάλ ωστόσο δεν μπόρεσε να βοηθήσει πολύ επιθετικά.

Ο Αργεντινός τα έδωσε όλα και προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος για την αντίπαλη εστία όσο αγωνίστηκε, χάνοντας και μια καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Μπροστάρης ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός που δημιούργησε φάσεις αλλά δεν κατάφερε να τις συνδυάσει με κάποιο γκολ από εκτέλεση ή τελική πάσα.

Αντίστοιχα παρών σε πολλές φάσεις ο Ισπανός που ήταν πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα αλλά του έλειψε το γκολ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η μπάλα… δεν τον ήθελε.

Η επιθετική αιχμή των «πράσινων» πάσχισε να βρει χώρο για να δημιουργήσει ή να εκτελέσει αλλά στάθηκε άτυχος καθώς το τακουνάκι του σταμάτησε στον αντίπαλο τερματοφύλακα ενώ ήταν απειλητικός και σε πολλές άλλες περιπτώσεις και χρίστηκε σκόρερ για το 1-2 στο 89’ κάτι που όμως δεν έφτανε.

Οι αλλαγές

Η είσοδός του έδωσε επιπλέον λύση επιθετικά δημιουργώντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στην πρώτη του επαφή με την μπάλα αλλά επίσης στάθηκε άτυχος ώστε να μη σκοράρει.

Ο Σλοβένος μέσος μπήκε αλλαγή για να δώσει νέα πνοή στη μεσαία γραμμή δημιουργικά προσπαθώντας πολύ αλλά οι προσπάθειές του δεν στέφθηκαν με επιτυχία.

Μπήκε στα τελευταία λεπτά αντί του Χουάνκαρ ώστε με πλαγιοκοπήσεις και σέντρες να δημιουργήσει καταστάσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Αγωνίστηκε για λίγα λεπτά στο τέλος και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Κακή βραδιά και αποκλεισμός-φιάσκο από την Ευρώπη για τον Παναθηναϊκό που δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε το γεγονός πως είχε με το πλευρό του και την ισοπαλία καθώς επέτρεψε στους Ισραηλινούς να προηγηθούν με ένα σοβαρό λάθος του Λοντίγκιν ώστε τη συνέχεια να κυνηγά την ανατροπή με το άγχος και την πίεση να κυριεύει τους «πράσινους». Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν αντιμετώπισε σωστά το παιχνίδι και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα με το τέλος να τον βρίσκει ηττημένο και αποκλεισμένο από τη συνέχεια στην Ευρώπη, κάτι που συνιστά αναμφίβολη αποτυχία βάσει της εξέλιξης του ομίλου.