Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Ρεν

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεν και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ο Ιταλός τερματοφύλακας σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια δεν απέφυγε τα λάθη σε πάσες που προσπάθησε να κάνει, ωστόσο δε φέρει ευθύνη στα δύο γκολ που δέχθηκε, ενώ είχε και σωτήριες επεμβάσεις μετά το 1-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Ο Σέρβος αριστεροπόδαρος αμυντικός προσπάθησε πολύ και στο φινάλε παραλίγο να γίνει… ήρωας με τη σέντρα-σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι. Είχε κακή αντίδραση στο πρώτο γκολ των Γάλλων καθώς δεν φρόντισε να αποτρέψει τη σέντρα από την πλευρά του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Ταλαιπωρήθηκε πολύ ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός που δεν απέφυγε τις λάθος τοποθετήσεις όπως στο πρώτο γκολ της Ρεν.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Στην επιστροφή του στο αρχικό σχήμα ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός είχε καλές στιγμές και κάποιες προωθήσεις που δημιούργησαν ρήγματα και φάσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Τα έδωσε όλα ο Έλληνας άσος από την πλευρά του με πολλές κερδισμένες μάχες, ωστόσο κάποια στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε από δυνάμεις.

Αντιμετώπισε προβλήματα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου δέχθηκε και κίτρινη κάρτα.

Πολλά χιλιόμετρα από τον Σλοβένο μέσο που αγωνίστηκε για 62’ καλύπτοντας πολλούς χώρους ενώ είχε και φάσεις στην αντίπαλη περιοχή με τελικές προσπάθειες που θα μπορούσαν να μετατραπούν σε γκολ.

Από τους πλέον παραγωγικούς παίκτες των γηπεδούχων που δημιουργούσε καταστάσεις, είτε από δεξιά, είτε από αριστερά όταν άλλαξε πλευρά με τον Τζούρισιτς, αντικαταστάθηκε στο 62’ καθώς είχε ξεμείνει από ανάσες και χρειάζονταν φρέσκα πόδια στο ματς.

Πολύ μεγάλη θέληση αλλά ημιτελείς οι προσπάθειες του Σέρβου μεσοεπιθετικού που είχε εμπνεύσεις και δημιούργησε κινδύνους αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει ενώ έκανε και λάθη που θα μπορούσαν να στοιχήσουν.

Εκ των κορυφαίων του Παναθηναϊκού ο συγκλονιστικός Αργεντινός μεσοεπιθετικός που τα έδωσε όλα, είχε φάσεις και τελικές προσπάθειες, ενώ κέρδισε και το πέναλτι από το οποίο έγινε το 1-2 από τον Ιωαννίδη πριν αντικατασταθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Συγκλονιστικός για άλλη μία φορά ο Έλληνας επιθετικός που έδωσε πάρα πολλές μάχες, είχε τελικές προσπάθειες που για λεπτομέρειες δεν έγιναν γκολ, ενώ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι, χωρίς όμως να φτάνει για να αποτρέψει την ήττα.

Οι αλλαγές

Μπήκε για να δώσει πνοή μεσοεπιθετικά αλλά δεν κατάφερε να φανεί στον βαθμό που θα ήθελε ο Γιοβάνοβιτς.

Έδωσε πνοή και με ατομικές ενέργειες είχε φάσεις και θα άξιζε να σκοράρει, κάτι που στερήθηκε από λεπτομέρειες και τύχη.

Δε φάνηκε όσο αγωνίστηκε ως αλλαγή.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Ο Σλοβένος επιθετικός δεν φάνηκε όσο θα μπορούσε κι όσο θα έπρεπε όσο αγωνίστηκε.

Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Τζάμπα ήττα για τον Παναθηναϊκό που έκανε πολύ καλό και παραγωγικό παιχνίδι αλλά πλήρωσε τα λάθη του στην άμυνα δεχόμενος δύο «κρύα» γκολ με αποτέλεσμα την ήττα από τη Ρεν που περιπλέκει τα πράγματα στον όμιλο για τη συνέχεια. Αναμφίβολα άξιζε κάτι καλύτερο η ομάδα του Γιοβάνοβιτς που είχε πολλές τελικές αλλά για λεπτομέρειες δεν πήρε κάτι παραπάνω, την ώρα που πλήρωσε κάθε λάθος που έγινε στα μετόπισθεν. Με τις αλλαγές του μετά το 1-2 ο Σέρβος τεχνικός προσπάθησε να τα φέρει όλα τούμπα αλλά πλην του Μαντσίνι δεν του βγήκαν αλλά και πάλι είχε τις φάσεις για να ισοφαρίσει.