ΑΠΕΘΑΝΤΟΣ Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ, δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχε 4 αναγκαστικές αλλαγές, όμως με ΓΚΟΛΑΡΑ του Παλάσιος βρήκε τον τρόπο να πάρει τρίποντο… χρυσάφι μέσα στα Γιάννινα!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα, Παμλίδης, Τζίμας, Κόντε.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Πάλμερ-Μπράουν, Βαγιαννίδης, Αράο, Τσέριν, Τζούρισιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορεξάτος στην αναμέτρηση, πήρε τα πρώτα λεπτά την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και με κάποιες συνεχόμενες στημένες φάσεις προσπάθησε να απειλήσει, δίχως όμως επιτυχία. Αντιθέτως, η πρώτη καλή τελική ήρθε στο 11′ για τους γηπεδούχους, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει εύκολα το σουτ του Τσαούση.

Στο 14′ το σουτ του Παμλίδη πέρασε άουτ, με το «Τριφύλλι» να προσπαθεί να… απαντήσει σε αυτές τις ευκαιρίες στο 18′. Ο Αϊτόρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως τα δύο σουτ που επιχείρησε κόντραραν, ενώ στην εξέλιξη της φάσης δοκίμασε το πόδι του και ο Σεμπάστιαν Παλάσιος από την άλλη μεριά, κερδίζοντας τελικά το κόρνερ.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία και οι Ηπειρώτες απείλησαν ξανά στο 21′, με ένα ακόμα σουτ του Παμλίδη να φεύγει άουτ. Στο 26′ ο Μπρινιόλι μπλόκαρε το σουτ του Τζίμα, με τους γηπεδούχους να έχουν ουσιαστικά όλες τις καλές στιγμές της αναμέτρησης και τον Παναθηναϊκό να μην έχει κανέναν τρόπο να φτιάξει φάσεις.

Τα πράγματα για το «Τριφύλλι» έγιναν ακόμα χειρότερα στο 38′, αφού ο Αϊτόρ έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω προβλήματος στο δάχτυλο του ποδιού και ο Βαγιαννίδης λόγω τραβήγματος, με τους Μπερνάρ και Κώτσιρα να παίρνουν τις θέσεις τους. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΣ να είναι συνολικά πιο απειλητικός και να πηγαίνει απόλυτα ικανοποιημένος στα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απειλήσει στο 50ο λεπτό σε μια αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις, όμως ο Μπερνάρ έκανε πολύ άσχημη πάσα στον Παλάσιος και έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά η… κατάρα για τους «πράσινους» συνεχίστηκε, αφού έγινε αναγκαστική αλλαγή και ο Τζούρισιτς, αφήνοντας την θέση του στον Ντάνιελ Μαντσίνι.

Στο 58′ ο Μπρινιόλι σταμάτησε το σουτ του Σόρια, ενώ η πρώτη τελική του «Τριφυλλιού» που δεν κόντραρε σε αμυντικό ήρθε στο 61′, με τον Ιωαννίδη να παίρνει μια κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Ο Γιοβάνοβιτς συνέχισε τις αλλαγές και στο 72′ έβαλε τον Σπόραρ αντί του Ιωαννίδη και τον Βιλένα αντί του Πάλμερ-Μπράουν, γυρνώντας τον Αράο στα στόπερ. Αμέσως μετά τις αλλαγές πάντως ήρθε το γκολ, με τον Μαντσίνι να κάνει υπέροχη σέντρα στο 74′ και τον Παλάσιος με αδιανόητο τελείωμα να νικά τον Κλέιμαν και να διαμορφώνει το 0-1!

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ προσπάθησε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε με ένα σουτ του Παμλίδη στο 84′ που πέρασε άουτ, όμως το σύνολο του Γιοβάνοβιτς βρήκε τον τρόπο να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης, πανηγυρίζοντας ένα τεράστιο και πάρα πολύ δύσκολο τρίποντο!

Στο 90+2΄ μάλιστα οι γηπεδούχοι ζήτησαν και πέναλτι για υποτιθέμενο χέρι του Αράο, όμως δεν υπήρχε απολύτως τίποτα στην φάση, ενώ στο τέταρτο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Σπόραρ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλέιμαν από πλεονεκτική θέση.

Η κομβική φάση ήταν φυσικά αυτή του 74ου λεπτού, όταν ο Μαντσίνι έκανε μια εξαιρετική σέντρα από δεξιά και ο Παλάσιος με εκπληκτικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στους «πράσινους».

Εύκολο ματς για τον Βεργέτη, ο οποίος δεν υπέπεσε σε κάποιο μεγάλο λάθος που να αλλοίωσει την εξέλιξη της αναμέτρησης και να παίξει ρόλο στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.