Τρόμαξε, “χτύπησε”, αλλά κέρδισε!

-

Ακόμη μια εκτός έδρας νίκη για τους “πράσινους” που επιβλήθηκαν 2-3 του μαχητικού Πλατανιά. Δύο γκολ ο Νίκος Καλτσάς. Άκρως αποτελεσματικοί οι ποδοσφαιριστές της ομάδας με τρία γκολ σε τέσσερις ευκαιρίες. Κακή αμυντικά εμφάνιση μετά από καιρό, με δύο γκολ παθητικό μετά τον τραυματισμό του Τελάντερ. Τραυματίας αποχώρησε και ο Μπουμάλ. Έντονη παρουσία από τους φίλους του “τριφυλλιού” στα Περιβόλια.

Ο Αντρέα Στραματσόνι εξέπληξε τους πάντες στην έναρξη του αγώνα, μιας και παρέταξε τους “πράσινους” με διαφορετικό σύστημα απ’ ότι συνηθίζει. Συγκεκριμένα μετέβαλλε το 4-3-3 σε 4-2-3-1, ξεκινώντας με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Μέστο, Τελάντερ, Ταυλαρίδης και Πράνιτς από δεξιά προς αριστερά στην αμυντική γραμμή. Δυο αμυντικά χαφ για πρώτη φορά δίπλα δίπλα οι Εσιέν και Ζέκα, Καλτσάς δεξιά, Αμπέντ αριστερά και ο Πέτριτς σε ρόλο ελεύθερου πίσω από τον Κλωναρίδη.

1ο ημίχρονο

Το χειρότερο ποιοτικά ημίχρονό του το 2016 ήταν αυτό για το “τριφύλλι”, μιας και η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι, ειδικά το πρώτο εικοσάλεπτο, δέχτηκε πολλές φάσεις από τον Πλατανιά, δείχνοντας μπερδεμένη από την αλλαγή συστήματος και ανήμπορη να κρατήσει την κατοχή και να αναπτύξει ποιοτικές επιθέσεις. Η αλλαγή θέσης σε Πέτριτς, Αμπεντ και Κλωναρίδη μπέρδεψε την ομάδα του Ιταλού και δεν μπόρεσε να βγάλει όσες τελικές ενέργειες δημιουργούσε στα τελευταία παιχνίδια. Ο Πλατανιάς, ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι απείλησε για πρώτη φορά στο 9ο λεπτό με σουτ του Γουνδουλάκη, αυτό κόντραρε στον Τελάντερ και έφυγε κόρνερ, το οποίο ήταν το τρίτο που κέρδισε ο Πλατανιάς στο πρώτο δεκάλεπτο. Ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός απάντησε με μεγάλη ευκαιρία, καθώς μετά από κάθετη πάσα του Πέτριτς στην καρδιά της περιοχής, ο Κλωναρίδης πέρασε τον Σωτηρίου και από πολύ πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι του Πλατανιά. Στο 12′ ο Πλατανιάς ανησύχησε και πάλι έντονα τον Λουκ Στιλ, καθώς σε σουτ του Κουλιμπαλί, η μπάλα έφυγε ελάχιστα κόρνερ από παρεμβολή αμυντικού, στην εξέλιξη του οποίου ο Μενδρινός με απευθείας εκτέλεση “πέτυχε” το δεξί δοκάρι του Άγγλου τερματοφύλακα. Στην συνέχεια και με εξαίρεση ένα σουτ του Αποστολόπουλου, που έφυγε άουτ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η κατοχή πηγαινοερχόταν ανά διαστήματα στις δύο ομάδες και τελικές ενέργειες δεν δημιουργήθηκαν στο παραμικρό. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα λήξει ισόπαλο χωρίς γκολ, το “τριφύλλι” εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος των παικτών του Πλατανιά και άνοιξε το σκορ. Στο 46′ ο Γκνιάτιτς γύρισε την μπάλα προς τον τερματοφύλακά του χωρίς δύναμη, αυτός δεν έδιωξε έγκαιρα, μπερδεύτηκε από την προσποίηση του Νίκου Καλτσά, ο τελευταίος τον πέρασε με άνεση και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.

2ο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε πολύ διαφορετικά σε σχέση με το πρώτο. Αν και για τους “πράσινους” ξεκίνησε με τον χειρότερο αποψινό “εφιάλτη” του Αντρέα Στραματσόνι να γίνεται πραγματικότητα. Μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου, ο Ράσμους Τελάντερ ένιωσε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον αγώνα. Ο Ιταλός τεχνικός μη έχοντας άλλον κεντρικό αμυντικό στον πάγκο, ελλείψει Κουτρουμπή και Σάντσεθ, αναγκάστηκε να γυρίσει στην άμυνα τον Εσιέν και τη θέση του στο γήπεδο αναπλήρωσε ο Λουντ. Δύο λεπτά αργότερα ξεκίνησε ένα τρελό εικοσάλεπτο με δύο γκολ για κάθε ομάδα. Στο 53′ ο Μέστο σέντραρε από δεξιά, ο Καλτσάς σηκώθηκε στην καρδιά της περιοχής και με κεφαλιά έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έδωσε στην ομάδα του αέρα δύο γκολ. Δέκα λεπτά αργότερα οι Κρητικοί ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με γκολ του Γουνδουλάκη μέσα από την καρδιά της περιοχής, μετά από ασυνεννοησία διαρκείας των αμυντικών του “τριφυλλιού”. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 69′, ο Παναθηναϊκός εκδήλωσε αντεπίθεση, ο Μπουμάλ έδωσε την ασίστ στον Κλωναρίδη, αυτός συνέκλινε από αριστερά προς το κέντρο της περιοχής και με πλασέ νίκησε τον Σωτηρίου και επέστρεψε στα γκολ. Δεν πέρασαν τέσσερα λεπτά και ο Πλατανιάς μείωσε και πάλι την διαφορά στο ένα γκολ. Από κόρνερ που εκτελέστηκε από αριστερά, ο Ράμος κέρδισε κάθε αντίπαλο και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στιλ. O Αντρέα Στραματσόνι έχασε έναν ακόμη σημαντικό παίκτη για τα σχεδιά του, μιας και ο Ολιβιέ Μπουμάλ, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και σε προσπάθειά του να κατεβάσει την μπάλα, έπεσε άτσαλα στο έδαφος και αποχώρησε κρατώντας τον ώμο του και δείχνοντας να έχει πάθει ζημιά. Η τελευταία ευκαιρία μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού έγινε στο 88′, όταν ο Λουντ βρέθηκε ένας με έναν με τον Σωτηρίου, αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με τον Πλατανιά να έχει την κατοχή, να κερδίζει κάποια κόρνερ αλλά να μην καταφέρνει να κερδίσει κάτι παραπάνω.

Tι κρατάμε

• Αναμφισβήτητα, η αποτελεσματικότητα στις τελικές προσπάθειες έλειπε από το “τριφύλλι” τον τελευταίο καιρό. Σήμερα τα πράγματα εξελίχθηκαν ιδανικά σ’ αυτό το κομμάτι μιας και οι “πράσινοι” στις τρεις πρώτες τελικές τους σημείωσαν τρία γκολ.
  • Η εμφάνιση του Νίκου Καλτσά και κυρίως τα δύο γκολ του κάνουν τον Στραματσόνι να αισιοδοξεί και να ικανοποιείται από την εμπιστοσύνη που του έδειξε από την πρώτη στιγμή που ήρθε στην ομάδα.

Τι πετάμε

• Τα δυο γκολ που δέχτηκε το “τριφύλλι” είναι κάτι που δεν το είχαμε συνηθίσει τον τελευταίο καιρό μιας και η ομάδα είχε να δεχθεί γκολ σχεδόν τέσσερα 90λεπτα. Σίγουρα η απουσία του Τελάντερ έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε αυτό.
  • Οι δύο τραυματισμοί είναι σίγουρα κάτι που στενοχωρεί τον Στραματσόνι και όλον τον Παναθηναϊκό. Τελάντερ και Μπουμάλ είναι δύο σημαντικοί και βασικοί παίκτες στα σχέδια του Ιταλού και ελπίζουμε το μέγεθος της ζημιάς να είναι όσο δυνατόν μικρότερο.

Πλατανιάς(Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν, Μπανανά, Δημήτρης, Αποστολόπουλος(63′ Ντίνας), Γκνιάτιτς, Μουνάφο(57’Μιλούνοβιτς), Μενδρινός(83′ Ανγκούλο), Γουνδουλάκης, Ράμος

Παναθηναϊκός(Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Τελάντερ(51’Λουντ), Ταυλαρίδης, Πράνιτς, Εσιέν, Ζέκα, Καλτσάς(68′ Μπουμάλ)(83′ Εβανγκελίστα), Πέτριτς, Αμπέντ, Κλωναρίδης