Παναθηναϊκός πολλών… “Αστέρων”!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τον Μαρίνο Ουζουνίδη στον πάγκο, “συντρίβοντας” με 4-0 τον Αστέρα Τρίπολης και εξασφαλίζοντας, ουσιαστικά, την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας.

-

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τον Μαρίνο Ουζουνίδη στον πάγκο, “συντρίβοντας” με 4-0 τον Αστέρα Τρίπολης και εξασφαλίζοντας, ουσιαστικά, την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι ποδοσφαιριστές του “Τριφυλλιού” παρουσιάστηκαν εξαιρετικοί, “κρύβοντας” την μπάλα και προσφέροντας ενθουσιασμό στους “φίλους” της ομάδας που βρέθηκαν στη Λεωφόρο. Ρέις, Κλωναρίδης, Βιγιαφάνιες και Εμποκού οι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό.

Ο προπονητής των «πρασίνων» επέλεξε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο για τη θέση του τερματοφύλακα, με τους Χουλτ, Κουτρουμπή, Μολέντο και Κουλιμπαλί να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ρέις και Ζέκα, με τον Λούκας Βιγιαφάνιες να βρίσκεται πιο μπροστά τους και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μπεργκ. Στα άκρα της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Κλωναρίδης και Εμποκού.

08_09

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κυλούσαν με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί μία ανούσια υπεροχή, μην καταφέρνοντας να απειλήσει την εστία των φιλοξενούμενων. Παρ’ όλα αυτά, μόλις στην πρώτη φάση του παιχνιδιού, ο Ρέις εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας μετά την προσπάθεια του Κλωναρίδη και νίκησε με σουτ τον Ντοναρούμα. Το γκολ, που “σημειώθηκε” στο 6ο λεπτό, έδωσε μεγάλη “ώθηση” στους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, με τους “πράσινους” να πιέζουν ασφυκτικά την άμυνα του Αστέρα, ώστε να πετύχουν και άλλα τέρματα.

Η πίεση του Παναθηναϊκού δεν μετουσιωνόταν, βέβαια, σε ευκαιρίες, καθώς αφενός οι ποδοσφαιριστές του “Τριφυλλιού” δυσκολεύονταν στην τελική πάσα και αφετέρου ο ένας εκ των βοηθών του διαιτητή υπέδειξε σε δύο περιπτώσεις λανθασμένα οφσάιντ. Μετά από αρκετά λεπτά χωρίς ευκαιρία στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό, ο Μάρκους Μπεργκ επιχείρησε να σκοράρει με σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ. Οι “πράσινοι” έπαιζαν όμορφο ποδόσφαιρο και κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, τη στιγμή που ο Αστέρας Τρίπολης περιοριζόταν σε έναν άκρως παθητικό ρόλο, αδυνατώντας να δημιουργήσει οποιοδήποτε… ίχνος ευκαιρίας.

Έτσι, παρά το γεγονός ότι ούτε το “Τριφύλλι” παρήγαγε τη μία φάση μετά την άλλη, ήταν φανερό ότι το 2-0 δεν θα αργούσε να πραγματοποιηθεί. Πράγματι, στο 32ο λεπτό του αγώνα, ο Κλωναρίδης πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Ντοναρούμα στο σουτ του Μπεργκ και προ κενής εστίας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη να έχουν την υπεροχή και να διατηρούν χωρίς καμία δυσκολία το υπέρ τους προβάδισμα.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

8

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει ασφυκτικά και να κερδίζει συνεχόμενα κόρνερ. Η πρώτη τελική προσπάθεια για τους “πράσινους” ήρθε στο 50ο λεπτό, όταν ο Ρέις σούταρε έξω από την περιοχή του Αστέρα, στέλνοντας, όμως, την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 55′, ήταν η σειρά του Κουλιμπαλί να προσπαθήσει να σκοράρει, αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του μπακ από το Μάλι. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο ίδιο λεπτό του παιχνιδιού, ο Καλτσάς, που πλέον αγωνίζεται στον Αστέρα, πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου ως αλλαγή, με τον λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες της Λεωφόρου να τον χειροκροτεί.

Ακολούθησε ένα σύντομο διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός έδωσε μερικά μέτρα στην ομάδα από την Τρίπολη, χωρίς, βέβαια, οι φιλοξενούμενοι να καταφέρουν να απειλήσουν την εστία του Βλαχοδήμου. Αντίθετα, οι “πράσινοι” πέτυχαν και άλλο γκολ, με τον Εμποκού να πασάρει υπέροχα στον Βιγιαφάνιες και τον τελευταίο να ευστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής για το 3-0 (61′). Με την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του “Τριφυλλιού” να βρίσκεται στο ζενίθ, ο Αστέρας Τρίπολης έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και οι “πράσινοι” έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 66′ ο Μπεργκ νικήθηκε σε τετ α τετ από τον αντίπαλο γκολκίπερ, ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Εμποκού κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα, “γράφοντας” το 4-0 (68′).

Ο Ντοναρούμα ήταν αυτός που κρατούσε το “πράσινο” προβάδισμα σε… γήινα επίπεδα, καθώς νίκησε τόσο τον Μπεργκ (71′), όσο και τον Λουντ (79′), με το 4-0 να παραμένει. Μάλιστα, στο 84ο λεπτό ο Αστέρας έμεινε με παίκτη λιγότερο, με τον Βιτάλι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το σουτ του Ιγκλέσιας που κατέληξε στο δοκάρι ήταν η τελευταία φάση του παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 4-0 του Αστέρα Τρίπολης, καθιστώντας τυπική τη ρεβάνς μεταξύ των δύο ομάδων.