Η κριτική των “πράσινων” με Σταντάρ!

-

Ο Παναθηναϊκός αποχώρησε από τη Λιέγη με την ισοπαλία κόντρα στη Σταντάρ (2-2), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου του Europa League, και το “Όλα Πράσινα” σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”.

Ο κόουτς

strama

Παρέταξε σωστά την ομάδα, η οποία έδειξε να πατά καλά στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο παρά τα δικαιολογημένα παράπονα που είχαν οι “πράσινοι” στη φάση του ανύπαρκτου πέναλτι στο 45′, θα έπρεπε να διατηρήσει την ψυχραιμία του προκειμένου να βρίσκεται στον πάγκο και στο 2ο ημίχρονο, που αποδείχθηκε άκρως κρίσιμο. Διαφορετική ψυχολογία θα είχε η ομάδα με τον προπονητή στον πάγκο της.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Βαθμολογία: 6

Οι παίκτες

steele

Ο Άγγλος πορτιέρο δεν χρειάστηκε να επέμβει σε πολλές περιπτώσεις κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά όταν χρειάστηκε, κανείς δεν μπορεί να πει ότι είχε τη σωστή αντίδραση, κυρίως στη φάση του δεύτερου γκολ της Σταντάρ, το οποίο όμως προήλθε από μια φάση δύσκολη για κάθε τερματοφύλακα δεδομένου ότι η μπάλα πέρασε μέσα από το τείχος από πολύ κοντινή απόσταση.

Βαθμολογία: 5.5

moledo

Εξαιρετικός για μια ακόμη φορά ο Βραζιλιάνος αμυντικός, που πραγματοποίησε κορυφαία εμφάνιση στο Βέλγιο. Αδιαπέραστος σε όλες του τις μονομαχίες, κέρδισε σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες του σε αέρα και έδαφος. Προσπάθησε να απειλήσει από αέρας στις στημένες φάσεις των “πρασίνων”, σε μια νύχτα κατά την οποία επέδειξε μεγάλη ποιότητα.

Βαθμολογία: 8

samba

Ο Κονγκολέζος στόπερ στάθηκε άτυχος, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, περνώντας εκτός αγωνιστικού χώρου στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, για να πάρει τη θέση του ο Ιβανόφ. Όσο αγωνίστηκε ήταν σταθερός και θετικός, όντας ένας από τους λόγους που οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν στο 1ο ημίχρονο.

Βαθμολογία: 7

koutroubis

Ο Έλληνας αμυντικός ίσως πραγματοποίησε μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Καίριες επεμβάσεις καθόλη τη διάρκεια του ματς, σίγουρος στις μεταβιβάσεις του, ενώ του χρεώνεται ένα ανύπαρκτο πέναλτι στο 45′, για το οποίο προφανώς δεν φέρει καμία απολύτως ευθύνη.

Βαθμολογία: 7.5

hult

Θετικός στα αμυντικά του καθήκοντα ο Σουηδός μπακ, ωστόσο αν και υπήρξε κινητικός επιθετικά, έδειξε να έχει πρόβλημα στην τελική πάσα. Υπήρξαν στιγμές στο παιχνίδι που θα μπορούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των Βέλγων, όμως δεν πήρε τις σωστές αποφάσεις την κρίσιμη στιγμή.

coulibaly

Ο οπισθοφύλακας από το Μάλι δεν έχασε τον προσωπικό του αντίπαλο σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, όντας πολύ σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα. Ωστόσο, δημιουργικά και επιθετικά δεν προσέθεσε κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι της ομάδας, με τους “πράσινους” να χρειάζονται την συμβολή του, ειδικά στο 2ο ημίχρονο.

ledesma

Θετικός ο Αργεντινός στο 1ο ημίχρονο, στο οποίο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά, στην επανάληψη φάνηκε κουρασμένος, με αποτέλεσμα οι Βέλγοι να πάρουν μέτρα στο γήπεδο. Από την άλλη, οι μεταβιβάσεις του ήταν σωστές, όμως αυτό δεν αρκούσε για να κυριαρχήσει σε όλο το ματς ο άξονας του “Τριφυλλιού”.

Βαθμολογία: 5.5

zeca

Φιλότιμος και μαχητής για όσο αγωνίστηκε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, που τα έδωσε όλα για την ομάδα στο Βέλγιο. Παρόλο που έχασε ένα δόντι στο ξεκίνημα του ματς και που τραυματίστηκε εν τέλει στο 2ο ημίχρονο, έδειξε τρομερή διάθεση να προσφέρει, κάτι που φάνηκε απόλυτα στο παιχνίδι του “Τριφυλλιού”. Βέβαια, η ομάδα θα ήθελε κάτι παραπάνω στο επιθετικό κομμάτι, ειδικά στην επανάληψη.

Βαθμολογία: 6.5

villafanez

Ξεκίνησε πολύ δυνατό το ματς, κέρδισε όλες τις μονομαχίες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά κάποια στιγμή ήταν σαν να… “έπεσε ο γενικός” και ο Αργεντίνος άσος χάθηκε ανασταλτικά, όσο και επιθετικά. Ειδικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, έδειξε ιδιαίτερα κουρασμένος.

ibarbo

Αναμφίβολα, ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης! Τρομερή διάθεση, ταχύτητα, τρεξίματα και εκπληκτικά τελειώματα στα δύο γκολ του Παναθηναϊκού. Στο πρώτο δημιουργεί μόνος του το χώρο για να εκτελέσει και στο δεύτερο κάνει εκπληκτικό συνδυασμό με τον Λέτο. Ακόμα και στο τέλος του ματς έδωσε πολλές μάχες και δεν τα παράτησε ούτε λεπτό.

Βαθμολογία: 9

leto

Εμφανής η ποιότητα του Αργεντίνου στην επίθεση του Παναθηναϊκού, που κάνει εκπληκτικό συνδυασμό στο δεύτερο γκολ με τον Ιμπάρμπο, ενώ σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης κράτησε μπάλα (κάτι που χρειαζόταν η ομάδα) και έδειχνε συνεχώς πάθος, προσπαθώντας να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του ειδικά στο 2ο ημίχρονο που η ομάδα οπισθοχώρησε.

Οι αλλαγές

ivanov

Πέρασε στο ματς στη θέση του Σάμπα, που ένιωσε ενοχλήσεις, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, είχε κάποιες σωστές τοποθετήσεις, ωστόσο δεν μπορούμε να πούμε ότι προσέδωσε σιγουριά στα μετόπισθεν.

lod

Χάθηκε στη γενικότερη καθίζηση του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο, περνώντας στη θέση του Λέτο. Δεν πρόσφερε κάτι στο παιχνίδι των “πράσινων” και δεν φάνηκε καθόλου στο ματς.

Βαθμολογία: 5

mpoku

Ο πρώην παίκτης της Σταντάρ Λιέγης πήρε τη θέση του τραυματία Ζέκα προς το τέλος του ματς κι έδειξε επηρεασμένος από το γεγονός ότι αντιμετώπιζε την παλιά του ομάδα. Κατά συνέπεια, δεν έδειξε πολλά πράγματα.