Μέσα από τα χέρια του!

Παρουσιάζοντας δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έφτασε μόλις μια ανάσα από τη νίκη κόντρα στη Ξάνθη πραγματοποιώντας ολική ανατροπή στο σκορ, αλλά τελικά ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο 94′ έπειτα από αυστηρή υπόδειξη πέναλτι του διαιτητή Ευαγγέλου.

-

Η αρχική ενδεκάδα

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Διούδης, με τον Γιόχανσον να παίρνει θέση στο δεξί και τον Ινσούα στο αριστερό άκρο της άμυνας, τη στιγμή που οι Κολοβέτσιος και Μαυρομμάτης συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Κάτσε και Δώνης ήταν τα κεντρικά χαφ, με τους Μουνιέ, Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη να βρίσκονται πίσω από τον φορ, Μακέντα.

Χωρίς φάσεις και με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου κύλησε το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο όλα όσα δεν συνέβησαν κατά τη διάρκεια αυτού του χρονικού διαστήματος, έλαβαν χώρα στο δίλεπτο 17′ – 19′.

Πρώτα στο 17′ ο Σιλά με έναν “κεραυνό” από πλάγια θέση επιχείρησε να νικήσει τον Διούδη, που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα στο 19′ ο Παναθηναϊκός έμελλε να βρεθεί πίσω στο σκορ μετά από μια πολύ άτυχη φάση. Η μπάλα μετά από άτσαλο διώξιμο της άμυνας έδωσε τη δυνατότητα στον Καντά να κάνει ένα γυριστό από το όριο της περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει κατά τύχη στο κεφάλι του Κάστρο, αλλάζοντας πορεία και καταλήγοντας στα δίχτυα των “πράσινων” για το 0-1 (δείτε εδώ το γκολ).

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και στο 26′ λίγο έλειψε να φτάσει στην ισοφάριση όταν Χατζηγιοβάνης θέλησε να βγάλει τον Μακέντα τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά η πάσα του ήταν ελαφρώς πιο δυνατή απ’ ότι έπρεπε και έτσι ο Ιταλός δεν πρόλαβε για λίγο τη μπάλα. Η πίεση του “Τριφυλλιού” δεν κόπασε ούτε στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να έρθει η φάση του 29ου λεπτού, που προκλήθηκε από δυνατό μακρινό σουτ του Γιόχανσον, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Στην πορεία η ομάδα του Δώνη δυσκολεύτηκε αρκετά να δημιουργήσει εκ νέου ευκαιρίες, με μοναδική εξαίρεση τον “κεραυνό” που εξαπέλυσε στο 43′ ο Μπουζούκης λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει πάνω στις γροθιές του γκολκίπερ των Ακριτών.

Με το “καλημέρα” στο 2ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπουζούκη να σουτάρει με δύναμη στην αριστερή γωνία του Ζίβκοβιτς, ο οποίος περίμενε πως ο παίκτης των “πράσινων” θα πασάρει στην περιοχή του πέναλτι, εκεί δηλαδή όπου περίμενε αμαρκάριστος ο Κάτσε, με αποτέλεσμα ο ίδιος να αιφνιδιαστεί αντιλαμβανόμενος την απόφαση του νεαρού μεσοεπιθετικού να τελειώσει τη φάση μόνος του στο 48′ για το 1-1 (δείτε εδώ το γκολ).

Πλέον, το μομέντουμ είχε στραφεί ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων, που στη συνέχεια κυριάρχησαν κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο, όντας αγνώριστοι σε σχέση με το αρνητικό 1ο ημίχρονο και δημιουργώντας σωρεία νέων ευκαιριών.

Στο 62′ σημειώθηκε μια πραγματικά απίστευτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Ζίβκοβιτς να βγάζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Βεργου, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά και από προηγούμενη απόκρουσή του σε πλασέ του Ινσούα, ενώ ένα λεπτό αργότερα στο 63′ ο Βέργος που είχε περάσει στον αγώνα για να ενισχύσει την επίθεση του “Τριφυλλιού” σκόραρε με ωραίο πλασέ από κοντά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Η ομάδα του Δώνη συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά την εστία της Ξάνθης, δημιουργώντας διαδοχικές ευκαιρίες για γκολ, οι οποίες εν τέλει καρποφόρησαν στο 68′, με τον Κολοβέτσιο να παίρνει το… ριμπάουντ μετά το σουτ του Δώνη και με κεφαλιά να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 2-1 (δείτε το γκολ εδω), μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο ΟΑΚΑ.

Με το προβάδισμα στο σκορ πλέον να τους ανήκει για πρώτη φορά στο ματς, οι “πράσινοι” προσπάθησαν να τελειώσουν την υπόθεση “νίκη” πετυχαίνοντας ένα ακόμη γκολ, στο οποίο μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά δύο φορές μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Πρώτα στο 75′ πραγματοποιήθηκε ένα απίστευτα δυνατό σουτ του Κάτσε από μακριά, αλλά η μπάλα τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Ζίβκοβιτς, ενώ στο 80′ το “Τριφύλλι” λίγο έλειψε να κάνει το 3-1 με τον Μακέντα να βγαίνει τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά να μην πλασάρει καλά, επιτρέποντας στον δεύτερο να διώξει σε κόρνερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν φαινόταν πως μπορεί να αλλάξει κάτι με βάση την εικόνα στο γήπεδο, ωστόσο η… μοίρα και ο διαιτητής Ευαγγέλου φιλούσαν για το τέλος τα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό. Συγκεκριμένα, στο 94ο λεπτό υποδείχθηκε πέναλτι σε βάρος των γηπεδούχων, όταν ο Μαυρομμάτης φάνηκε να έχει επαφή με το χέρι με τον Κάστρο σε διεκδίκηση της μπάλας εντός μεγάλης περιοχής. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, νικώντας τον Διούδη και διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες.