«ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ» ΑΣΕΛΓΟΣ, ΚΕΡΑΣΕ… ΛΟΥΤΣΟ ΤΗ ΜΑΚΑΜΠΙ!

-

«Πράσινη» ΕΠΟΠΟΙΪΑ στο Βελιγράδι, με τον Παναθηναϊκό να… γλεντάει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πλαίσιο του Game 4 των Play-Offs της Euroleague και να ισοφαρίζει τη σειρά σε 2-2! Πλέον, θα κριθούν όλα στο ΟΑΚΑ!

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Μπράουν, Μπόλντγουιν, Κόλσον, Κοέν, Νίμπο
Παναθηναϊκός (Αταμάν): Σλούκας, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95

Δύο διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στο 1ο δεκάλεπτο. Αρχικά, οι «πράσινοι» έδειξαν να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ, παίζοντας με έκδηλη αυτοπεποίθηση, με Ναν και Σλούκα να διαπρέπουν και να στέλνουν την ομάδα τους ακόμη και στο +8 (12-20, 6′). Όμως, στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου η Μακάμπι βρήκε ξέφρενο ρυθμό από το τρίποντο, με τους Μπλατ και ΝτιΜπαρτολομέο να… πυροβολούν ακατάπαυστα από τα 6.75, με αποτέλεσμα το 12-20 να γίνει 29-26.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι χέρι στο σκορ, με τους Ισραηλινοί, ωστόσο, να προηγούνται ισχνά διαρκώς, με τη μεγαλύτερη διαφορά να αγγίζει τους 4 πόντους σε ορισμένα χρονικά σημεία. Ο καταιγισμός τριπόντων από πλευράς Μακάμπι κόπασε σε μεγάλο βαθμό, με τον Παναθηναϊκό να περνά προσωρινά μπροστά με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (35-36, 15′) και πάλι χάρη στο δίδυμο ΣλούκαΝαν. Όμως, ο τελευταίος υπέπεσε σε ορισμένα λάθη, ο Λεσόρ έκανε 0/2 βολές και οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και να προσπεράσουν για το 50-49 του 1ου ημιχρόνου.

Αποφασισμένος να παίξει… σκυλίσια άμυνα μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο ο «Εξάστερος» και τα κατάφερε περίφημα στις πρώτες στιγμές του 2ου ημιχρόνου. Τρέχοντας ένα επιμέρους 5-10 (55-59, 24′), το «Τριφύλλι» αντεπιτέθηκε και ανέκτησε τα σκήπτρα στο σκορ, με Μακάμπι, ωστόσο, να μην αφήνει την ομάδα του Αταμάν να ξεφύγει, ακολουθώντας κατά πόδας, αφού Μπλατ και ΝτιΜπαρτολομέο συνέχιζαν να πληγώνουν την «πράσινη» άμυνα. Ο Παναθηναϊκός άντεξε την διαρκή πίεση της Μακάμπι, με τον Σλούκα να μη σταματά να είναι καθοριστικός, δίνοντας έτσι στην ομάδα του ένα υπερπολύτιμο +5 (69-74) ενόψει 4ου δεκαλέπτου.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η περίοδος για τον Παναθηναϊκό, που δίχως υπερβολή πέταξε στα σκουπίδια ό,τι έχτισε με πολύ κόπο στο 3ο δεκάλεπτο. Η Μακάμπι έτρεξε ένα πολύ γρήγορο σερί 7-0 και μέσα σε μόλις 2′ ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ (76-74, 32′), με τον Μπράουν να ξεχωρίζει. Παρότι οι γηπεδούχοι έφτασαν τα 5 ομαδικά φάουλ στα 3 λεπτά, ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις… 1 πόντο σε 4 λεπτά και βρέθηκε από το πουθενά στο -7 (82-75, 34′). Τότε, ο Ναν βγήκε μπροστά… ηγετικά και μαζί με Παπαπέτρου με σερί τρίποντα έστειλαν ξανά τους φιλοξενούμενους στο -1 (86-85, 36′), με το ματς πλέον να δείχνει ότι οδηγείται σε άκρως αγωνιώδες φινάλε. Στo 1:36 ο «Εξάστερος» βρέθηκε στο +3 (88-91, 39′) με Σλούκα και Λεσόρ, ενώ ο πρώτος με… κρύο αίμα έστειλε το «Τριφύλλι» στο +5 (88-93, 39′), με το ρολόι να γράφει 60″. Οι Ισραηλινοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, ο Παναθηναϊκός το διαχειρίστηκε άψογα και πήρε τη νίκη με 88-95!

Κώστας Σλούκας. Ναι, εκπληκτικός ο Ναν, αλλά ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που έπαιξε καλές άμυνες, σκόραρε σε κρίσιμα σημεία και ήταν καθοριστικός στη δημιουργία.

Τζέριαν Γκραντ. Σκιά του καλού εαυτού του ο Αμερικανός γκαρντ, ο οποίος επιθετικά ήταν… τραγικός. Έμεινε για ώρα στο παρκέ λόγω της άμυνας που έπαιξε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.