Από παιδιά… λεβέντες με καρδιά!

-

Δίχως να φοβηθεί ούτε στιγμή, ο Παναθηναϊκός… «τρένο» του Γιώργου Δώνη «πάτησε» και τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 3-0 στο ΟΑΚΑ, παίζοντας καθολικό ποδόσφαιρο στο 1ο ημίχρονο και κάνοντας διαχείριση του σκορ στην επανάληψη. Καμπετσής, Χατζηθεοδωρίδης και Γιόχανσον τα γκολ των «πράσινων».

Ο Διούδης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ο οποίος μπροστά του από δεξιά προς αριστερά είχε τους Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Μαυρομάτη και Ινσούα. Η τριάδα στα χαφ αποτελείτο από τους Χατζηθεοδωρίδη, Δώνη και Κουρμπέλη, ενώ στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του γηπέδου κινήθηκαν οι Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης, με τον Καμπετσή να βρίσκεται σε θέση στράικερ.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε το “Τριφύλλι” στο Ολυμπιακό Στάδιο απέναντι στον Λεβαδειακό για την 4η αγωνιστική, με τον Αργύρη Καμπετσή να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στο 6′. Τότε, ο Χατζηγιοβάνης επιχείρησε να βγάλει μια σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στους αντίπαλους αμυντικούς και κατευθύνθηκε συρτά παράλληλα με την εστία του Επασί, με τον νεαρό επιθετικό των “πράσινων” να πετάγεται και να την ακουμπά όσο χρειάζεται για το 1-0.

Το γρήγορο γκολ ενθουσίασε από τη μία τους παίκτες του Δώνη, που θέλησαν να διατηρήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο από την άλλη οι παίκτες του Μάντζιου θέλησαν να βγουν περισσότερο μπροστά με σκοπό να ισοφαρίσουν. Στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δις με τον Μαρκόφσκι, ο οποίος τόσο στο 17′, όσο και στο 23′ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, αφού πρώτα η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Διούδη, ενώ έπειτα η προβολή του από καλή θέση για γκολ κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Ύστερα, χρειάστηκε να περάσουν περίπου 10 λεπτά, ώστε οι “πράσινοι” να απειλήσουν και πάλι με σοβαρές αξιώσεις την εστία του Επασί. Συγκεκριμένα, στο 36′ ο Χατζηγιοβάνης έπιασε ένα εξαιρετικό πλασαριστό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του εξουδετερωμένου τερματοφύλακα των Βοιωτών, ενώ στη συνέχεια της φάσης η ομάδα του Μάντζιου εκδήλωσε αντεπίθεση, με τον Διούδη να ίπταται και να πετάει σε κόρνερ τη μπάλα έπειτα από δυνατό σουτ του Όμο από απόσταση περίπου 30 μέτρων.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως το 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης θα έληγε με σκορ 1-0, ο Χατζηθεοδωρίδης άλλαξε τα πάντα. Στο 45ο λεπτό,, ο Χατζηγιοβάνης επιχείρησε μια συρτή και κοφτή σέντρα από τα αριστερά, με τη μπάλα να περνάει από όλους και να καταλήγει στον Χατζηθεοδωρίδη, ο οποίος σαν… «τρέιλερ» δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Επασί, που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα από το ύψος της μικρής περιοχής για το 2-0.

Την “τράπουλα” αποφάσισε να ανακατέψει ο τεχνικός του Λεβαδειακού με το ξεκίνημα της επανάληψης, πραγματοποιώντας δύο αλλαγές με σκοπό να δώσει πνοή στην επιθετική εικόνα της ομάδας του (μπήκαν οι Γιακουμάκης και Κμέτα στις θέσεις των Όμο και Νανγκίς). Οι τροποποιήσεις του Μάντζιου φάνηκε πράγματι να μετατρέπουν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν διάθεση να επιτεθούν, δίχως ωστόσο να δημιουργούν το παραμικρό πρόβλημα στον Διούδη.

Από την πλευρά τους, οι “πράσινοι” είχαν ρίξει το ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να μην απειλούν ούτε αυτοί με αξιώσεις τον Επασί, κάτι που έκανε τον Δώνη να προβεί σε δύο μαζεμένες αλλαγές, βγάζοντας εκτός τους Χατζηθεοδωρίδη και Δώνη, για να περάσουν στο ματς οι Κάτσε και Εμμανουηλίδης, ενώ στο 75′ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Μακέντα να πραγματοποιεί το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Τελικά, η πρώτη ουσιαστική τελική στο 2ο ημίχρονο, αν αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί ως τέτοια, ήρθε στο 82′ έπειτα από ένα δυνατό σουτ του Σαβαντόγκο από απόσταση, με τον Διούδη να μπλοκάρει εύκολα. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 87′ δια ποδός Κάτσε, με τον Αλβανό να σουτάρει δυνατά από μακριά και τον Επασί να μπλοκάρει σταθερά.

Με τον Λεβαδειακό να έχει συμβιβαστεί με τη διαφαινόμενη ήττα, οι “πράσινοι” βρήκαν την ευκαιρία να χτυπήσουν για ακόμη μια φορά και να διαμορφώσουν το τελικό εντυπωσιακό 3-0 υπέρ τους. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Γιόχανσον παίζει εξαιρετικά το “1-2”  με τον Μακέντα, με τον Ιταλό φορ να δίνει τη μπάλα στον συμπαίκτη του με εντυπωσιακό τακουνάκι, για να ολοκληρώσει ο Σουηδός μπακ με ωραίο διαγώνιο σουτ.