Ερασιτέχνης

Επιτέλους νίκη στις λεπτομέρειες και δεύτερη θέση!

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 9η αγωνιστική (τελευταία του Α’ Γύρου) με μοναδικό στόχο τη νίκη ώστε να βρεθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

-

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με τρεις νέες μεταγραφές: τον Βέλγο διεθνή διαγώνιο Μπράμ Βαν ντε Ντις (ικανός να αλλάξει τις ισορροπίες όλου του πρωταθλήματος), τον Σέρβο κεντρικό Νόβιτσα Μπιέλιτσα και τον διαγώνιο Απόστολο Αρμενάκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους: Γιάκομπσεν, Στάροβιτς, Ράπτης, Ανδρεόπουλος, Ρανγκέλ, Πελεκούδας και λίμπερο τον Ζήση

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν μουδιασμένα στο πρώτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει σε όλη τη διάρκεια του τον αγώνα, φτάνοντας με σχετική άνεση στο 21-25 και το 0-1 στην αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο δεύτερο σετ και με ηγέτη τον Ρανγκέλ κατάφερε να ισοφαρίσει με το ίδιο σκορ στο 1-1 (25-21). Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, φτάνοντας στην ισοφάριση, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο τρίτο σετ, η διακύμανση ήταν εντυπωσιακή, οι «πράσινοι» το έφτασαν μέχρι το 24-24 όμως η κακή αντίδραση σε κάποιες φάσεις (χαμένο σερβίς για το 24-25, κακή άμυνα και πέρασμα Γάτση για το 24-26) οδήγησαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο προσπέρασμα με 1-2 σετ.

Το τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε πλήρως, κρατώντας ένα μόνιμο προβάδισμα 4-5 πόντων μέχρι το 16-11. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 3, ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε φτάνοντας ως το 21-15, καθαρίζοντας το σετ με 25-16 μέσα σε αποθέωση.

Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο tie-break, όπως ακριβώς και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, με τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει τουλάχιστον τον πόντο και να κυνηγά τη νίκη ώστε να βρεθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ με τον τέταρτο άσσο του στο παιχνίδι προηγήθηκε με 2-4, ενώ μέσω Video Challenge ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 3-4, με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να «χαρίζει» κι ένα πόντο στον Παναθηναϊκό, δεχόμενος κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία (είχε δεχθεί κίτρινη σε προηγούμενο σετ).

Με συνεχόμενους πόντους του Ανδρεόπουλου (πολύ καλός συνολικά στο παιχνίδι ο νεαρός) και με εντυπωσιακό καρφί του Ρανγκέλ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην αλλαγή του γηπέδου με προβάδισμα 2 πόντων (8-6).

Η διαφορά παρέμεινε ίδια (9-7), πριν ο Μπιέλιτσα χρεωθεί με διπλή μπαλιά μετά από εντυπωσιακή φάση, που οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο +3 (10-7) πριν το time out που καλέσει ο προπονητής της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Με τη βοήθεια του φιλέ, ο Μπιέλιτσα πέτυχε άσσο μειώνοντας σε 10-9, αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να καλέσει time-out, αλλά το μπλοκ του ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (10-10).

Ο Ράπτης έκανε το 11-10 δίνοντας τέλος στο σερί του ΠΑΟΚ, ενώ οι Θεσσαλονικείς υπέπεσαν σε φιλέ, δίνοντας «αέρα» 2 πόντων στο «τριφύλλι».

Το μπλοκ του Πανταλέων έκανε το 13-10, ενώ ο άσσος του Ρανγκέλ για το 14-10 έβαλε «φωτιά» στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με εντυπωσιακή φάση, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 14-11, ενώ ο Φαν Ντρις με δύο άσσους αναπτέρωσε τις ελπίδες του «Δικεφάλου», παρά το ότι ο Ανδρεόπουλος κάλεσε ενδιάμεσα time – out.

Ο Στάροβιτς, μετά από ένα πολύ μεγάλο «ράλι» από συνεχόμενες εντυπωσιακές άμυνες και των δύο, «τελείωσε» το ματς με 15-13 και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη με 3-2 σετ.

Ο Παναθηναϊκός πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς (ισόβαθμος με ΠΑΟΚ) στο -2 από τον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να υποδέχονται τον ΠΑΟΚ στην πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου.

Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου στις 16:00 απέναντι στον ΟΦΗ στην Κρήτη για τη φάση των «16» του Κυπέλλου, ενώ το Σάββατο 25 Ιανουαρίου οι «πράσινοι» θα υποδεχθούν τους Κρητικούς για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.