Ερασιτέχνης

Ασταμάτητος κι έτοιμος για… κούπα ο Παναθηναϊκός!

-

Σε περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 95-44 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «πράσινες» ενόψει του τελικού Κυπέλλου της 18ης Φεβρουαρίου ενάντια στις Εσπερίδες μπήκαν από το πρώτο δευτερόλεπτο με μεγάλη ενέργεια αλλά και συγκέντρωση στο ματς, πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά, την οποία στη συνέχεια μεγάλωσαν για να φτάσουν εύκολα στη νίκη.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Τζίλιαν Αλέιν που από την πρώτη περίοδο είχε πετύχει doubledouble, κλείνοντας τον αγώνα με 18 πόντους και 27 ριμπάουντ!!! Η Πηνελόπη Παυλοπούλου πρόσθεσε 15 πόντους, ενώ είχε και 7 ασίστ, την ώρα που 12 πόντους και 4 ασίστ είχε η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου. 12 πόντους και 7 ασίστ είχε η Διονυσία Αλεξανδρή και 10 πόντους η Δέσποινα Θεοδωρομανωλάκη.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου, Τζόουνς, Τσίβτκοβιτς και Αλέιν, ενώ οι πρώτες πέντε για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Γουόκερ, Κιλαζίδου, Ράις, Μυλωνάκη και Τζόουνς Μ.

Οι «πράσινες» στα πρώτα τρία λεπτά της πρώτης περιόδου κράτησαν τις φιλοξενούμενες χωρίς πόντο, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα με 8-0 στο 3’, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση την Αλέιν. Ο ΠΑΟΚ γύρισε την άμυνα του σε ζώνη, ωστόσο αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τις «πράσινες» που έφτασαν στο +9 (12-3) στο 6’ ύστερα από καλάθι της Παυλοπούλου και στη συνέχεια στο +10 (14-4 στο 8’) για πρώτη φορά στον αγώνα. Η εξαιρετική πρώτη περίοδος για τις «πράσινες» ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-8 και την Τζίλιαν Αλέιν να έχει γράψει ήδη… doubledouble, μετρώντας 10 πόντους και 15 ριμπάουντ!!!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» στον αιφνιδιασμό, στις πρώτες του επιθέσεις, μεγαλώνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (26-10 στο 12’). Οι γηπεδούχες συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, οι Σωτηρίου και Αλεξανδρή πρόσφεραν τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση και έτσι το «τριφύλλι» πήγε στο 33-17 στο 16’, αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ, αφού έβλεπε όλα του τα σχέδια να πέφτουν στο κενό. Όλα αυτά την ώρα που η Τζίλιαν Αλέιν έπαιρνε ανάσες στον πάγκο, ενώ η Τζάζμιν Τζόουνς είχε αποχωρίσει με ενοχλήσεις στο πόδι. Η Σταμολάμπρου ήταν εκείνη που έστειλε τη διαφορά πλέον των 20 πόντων (40-19 στο 18’), σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχες δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα. Ένα μικρό σερί του ΠΑΟΚ, έφερε στο σκορ στο 40-25, αλλά η Σωτηρίου ήταν εκείνη που διαμόρφωσε το 42-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Σταμολάμπρου ήταν αυτή που έγραψε το +23 για τον Παναθηναϊκό (52-29), σε ένα παιχνίδι όπου πλέον οι «πράσινες» είχαν καθαρίσει την υπόθεση νίκη και σκέφτονταν τον τελικό του Κυπέλλου της 18ης Φεβρουαρίου ενάντια στις Εσπερίδες. Παρά ταύτα, η Ελένη Καπογιάννη δεν άφηνε σε κανένα σημείο τις παίκτριες της να χαλαρώσουν, ούτε είχε προχωρήσει σε εκτεταμένο ροτέισιον. Ως αποτέλεσμα, η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο (66-32 στο 29’), ύστερα από το πρώτο καλάθι της Θεοδωρομανωλάκη στο ματς, η οποία έπαιρνε χρόνο συμμετοχής. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις γηπεδούχες στο +40 (72-32), μιας και η Αλεξανδρή ευστόχησε σε ένα buzzer beater τρίποντο από τα 8 μέτρα, σηκώνοντας στο… πόδι το κλειστό της Λεωφόρου.

Η τέταρτη περίοδος κινήθηκε σε πιο χαλαρά πλαίσια, αφού ο Παναθηναϊκός κατέβασε ελαφρώς τις στροφές του, χωρίς όμως να παρουσιαστεί αδιάφορος. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την άμυνα ζώνης, χωρίς όμως να προβληματίζεται το «τριφύλλι» που προηγούνταν με 82-37 στο 33’. Από το 35’ και μετά η Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε το εκτεταμένο ροτέισιον, βάζοντας στο ματς τις Μπάτσιου (18 χρονων) και Καμπακά (16 χρονών), ενώ ξεκούραζε όλες τις βασικές για να αποφευχθούν τυχόν τραυματισμοί. Ο Παναθηναϊκός πήρε εν τέλει τη νίκη με 95-44.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 42-25, 72-32, 95-44

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 12(2), Παυλοπούλου 15(1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9, Μπάτσιου, Σωτηρίου 8, Αλεξανδρή 12(2), Τζόουνς 2, Θεοδωρομανωλάκη 10(3), Αλέιν 18, Χαιριστανίδου 9.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 11, Κιλαζίδου 1, Ράιτς 6, Τόλη, Κουμαντσιώτου 4, Πολυμέρου, Μυλωνάκη 5(1), Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη 4, Τζόουνς 11.