Ερασιτέχνης

Αδιανόητη «αυτοχειρία» για τον Παναθηναϊκό στο ματς της χρονιάς!

-

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 σετ και με 11-8 στο τάι-μπρέικ, ωστόσο… κατάφερε να χάσει το ματς από την Θήρα και ταυτόχρονα το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να το «τελειώσει» 4 φορές για το 1-0 και τον ΑΟ Θήρας με εντυπωσιακό τρόπο να καταφέρνει να κάνει το 0-1 με 26-28.

Πιο αναλυτικά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, ενώ καμία από τις δύο δε μπόρεσε να προηγηθεί με πάνω από 2 πόντους διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες τόσο στους 8 πόντους, όσο και στους 16, ενώ έδειχναν απόλυτα ισοδύναμες.

Από το 21-21 και μετά, οι ομάδες κέρδιζαν εναλλάξ πόντους, μέχρι και το 26-26 που ήταν η τελευταία ισοπαλία του σετ. Η Χαντάβα είχε τη πιο μεγάλη ευκαιρία σε κόντρα επίθεση για να ολοκληρώσει το σετ στο 26-25, ο ΑΟ Θήρας έβγαλε εντυπωσιακή άμυνα και πήρε τον πόντο που οδήγησε στη συνέχεια στο τελικό 26-28 για την ομάδα της Σαντορίνης.

Η εικόνα της ομάδας ήταν πολύ καλή στο πρώτο σετ, με τις φιλοξενούμενες να κερδίζουν στις λεπτομέρειες ένα σετ το οποίο «γλίστρησε» από τα χέρια των παικτριών του κ. Οικονόμου.

Ανάλογη εικόνα είχε και το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη μέχρι το 6-8, όπου ο προπονητής του Παναθηναϊκού κάλεσε τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» αντέδρασαν και ισοφάρισαν (10-10), ενώ στη συνέχεια το παιχνίδι θύμισε το πρώτο σετ, με αρκετές ισοπαλίες, πριν ο ΑΟ Θήρας προηγηθεί με 14-17, μετά από κακή συνεννόηση που οδήγησε σε κόντρα μπάλα για τις φιλοξενούμενες, αναγκάζοντας τον κ. Οικονόμου να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο ΑΟ Θήρας, με ένα μικρό σερί, έφτασε στο 15-20, αποκτώντας θέση «οδηγού», όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφτασε στο 19-21 με μπλοκ της Σάντσες, ενώ με… περιπέτεια έγινε και το 20-21 (η μπάλα ακούμπησε οριακά στην οροφή μετά από άμυνα της Θήρας).

Μετά την επιστροφή από το τάιμ άουτ, με μπλοκ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, «ανεβάζοντας» και τον κόσμο που ήταν στην κερκίδα (επίσημοι και προσκλήσεις), ενώ με τυχερό (η αλήθεια είναι) πόντο, ο Παναθηναϊκός πέρασε και μπροστά με 22-21, πριν περάσει και πάλι μπροστά η ομάδα της Σαντορίνης με 22-23.

Η Χαντάβα ισοφάρισε στο 23-23 και όλα έδειχναν… θρίλερ και στο δεύτερο σετ, σε ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι, το οποίο δεν θα ήταν υπερβολή να χαρακτηριστεί και διαφήμιση του γυναικείου βόλεϊ.

Η Θήρα πέρασε μπροστά με 23-24, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 (φιλέ από παίκτρια της Θήρας), ενώ το 25-24 έγινε με κόντρα επίθεση μετά από εντυπωσιακή άμυνα. Άμεση ήταν η ισοφάριση από τις φιλοξενούμενες (25-25), όμως η Χαντάβα το πήρε… προσωπικά και με επίθεση και άσσο έκανε το 27-25 και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε με… φόρα και με δύο πόντους της Χαντάβα πέρασε μπροστά με 8-4. Παρά τις εντυπωσιακές άμυνες από τη Θήρα, το 10-4 ήταν γεγονός, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα σημαντικό προβάδισμα.

Κάποιες διαμαρτυρίες από τη Θήρα οδήγησαν τον κ. Βασιλειάδη να βγάλει κόκκινη κάρτα για το 11-5, ενώ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 13-6 μετά από σερβίς στο φιλέ της Θήρας. Το μπλοκ της Σάντσες έφερε το 14-6 για τον Παναθηναϊκό, αναγκάζοντας τον προπονητή της ομάδας από τη Σαντορίνη να καλέσει τάιμ άουτ, ενώ το 15-6 έγινε μετά από λάθος επίθεση των φιλοξενούμενων.

Το «Τριφύλλι» διατηρούσε καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ ένα ισχυρό προβάδισμα που έφτασε ακόμα και τους 10 πόντους (17-7). Οι παίκτριες της Σαντορίνης αντέδρασαν, μειώνοντας σε 19-12 με τυχερό πόντο, όμως ο Παναθηναϊκός είχε δείξει ότι ήταν αποφασισμένος για το 2-1, το οποίο και πραγματοποιήθηκε με σκορ 25-17, μετά από άστοχο σερβίς των φιλοξενούμενων.

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα της Θήρας μπήκε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 1-5 και 3-6, δείχνοντας ότι θα διεκδικήσεις τις πιθανότητές της μέχρι το τέλος.

Το προβάδισμα των τριών πόντων παρέμεινε μέχρι και το 5-8, με τις εντυπωσιακές άμυνες να διαδέχονται η μία την άλλη και για τις δύο ομάδες και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να «ροκανίσει» το προβάδισμα της Θήρας. Η Χαντάβα έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (9-9) και η Σάντσες έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (10-9), με τον κόουτς των φιλοξενούμενων να παίρνει τάιμ άουτ.

Η Χαντάβα με μονό μπλοκ έφερε το ματς στα ίσα (12-12), όμως ο ΑΟ Θήρας από εκείνο το σημείο και μετά, έδειξε την ποιότητά του και έφτασε στο +5 (15-20) και στο 6 (16-22), με το παιχνίδι να οδεύει στο τάι-μπρέικ, αφού το τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 18-25.

Με τις δύο ομάδες να ξεκινούν συγκεντρωμένα, ξεκίνησε το 5ο και τελευταίο σετ, στο οποίο η Θήρα προηγήθηκε με 4-6, μετά από κακή επίθεση της Χαντάβα. Ο δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε φιλέ για το 4-7, αναγκάζοντας τον Οικονόμου να πάρει τάιμ άουτ.

Η Σάντσες μείωσε σε 5-7 με επίθεση σε πρώτο χρόνο, ενώ η Χαντάβα έκανε το 6-7 σε μια επίθεση… αρκετών δευτερολέπτων που ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό καρφί της παίκτριας του «Τριφυλλιού». Ο Παναθηναϊκός με μπλοκ της Σάντσες πέρασε μπροστά (8-7), πριν αλλάξουν πλευρές οι δύο ομάδες.

Με άσο της Σάντσες, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 10-8, αναγκάζοντας τον προπονητή της Θήρας να πάρει τάιμ άουτ. Η λανθασμένη επίθεση της Θήρας έφερε το 11-8, όμως ένα εντυπωσιακό μπλοκ πάνω στη Χουντέκοβα και ένας άσος έφεραν τη διαφορά στον πόντο (11-10) με τον Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ.

Λάθος επίθεση και φιλέ από την Χαντάβα (11-11), νέος πόντος από τη Θήρα για το 11-12, με το παιχνίδι να δείχνει… ατελείωτο. Η λάθος υποδοχή της Λεωνίδου έφερε το 11-13 για την ομάδα της Θήρας. Το τριπλό μπλοκ πάνω στη Χουντεκοβα έφερε τη Θήρα στο 11-14 και δυστυχώς το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νέο μπλοκ πάνω στη Χαντάβα (11-15).

Τα σετ: 26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15

Όλα Πράσινα TV4 ημέρες πριν

Μακάμπι – Παναθηναϊκός AKTOR: Τα Highlights του «πράσινου» break! (vid)

«Βόμβα» Γιαννακόπουλου! – Νέο διαιτητικό σκάνδαλο στο ματς με Μακάμπι (vid)

Μπόγρης: «Με 5 ευρώ παραπάνω πάω στον ΠΑΟ! – Έχω μιλήσει για θέση στον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό» (vid)

Ανατριχιαστικό βίντεο με την αντίδραση του Παύλου junior στο τρίποντο του Ναν! (vid)