Ερασιτέχνης

Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός στο Βραχάτι!

Καταιγιστικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο Βραχάτι, με τους «πράσινους» να περνούν σαν “σίφουνας” από την έδρα του Παμβοχαϊκού επικρατώντας με 3-0 σετ.

-

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παίρνοντας ενέργεια από τους φιλάθλους του συλλόγου που σε ένα ακόμα ματς έδωσαν το παρόν και αποδίδοντας πολύ καλό βόλεϋ, έφτασαν πιο εύκολα απ’ όσο θα περίμεναν και οι ίδιοι στην κατάκτηση της νίκης. Πλέον με τους τρεις βαθμούς ο Παναθηναϊκός σκαρφαλώνει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα δείχνοντας παράλληλα ότι βρίσκει τον ρυθμό του και αρχίζει να παίρνει τα αποτελέσματα που χρειάζεται.

Ο αγώνας

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και με μπλοκ του Ράπτη διαμόρφωσαν το 6-10 αναγκάζοντας τον τεχνικός του Παμβοχαϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν εξίσου εντυπωσιακή για το «τριφύλλι» αυξάνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (8-14) με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας (15-19) οδεύοντας προς την κατάκτηση του σετ κάτι που κατάφεραν με τελικό σκορ 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και με άσσο του Πανταλέοντα έφτασε γρήγορα στο 1-5, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Η διακοπή φαίνεται πως έπιασε τόπο, με τον Παμβοχαϊκό να μαζεύει σιγά σιγά τη διαφορά και να φτάνει στο 10-10 ύστερα από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ροδρίγο. Οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν και άρχισαν και πάλι να ανοίγουν τη διαφορά. Ένα επί μέρους 4-10 διαμόρφωσε το σκορ στο 14-20 και λίγο αργότερα ο αρχηγός, Σωτήρης Πανταλέων έγραψε το 18-25, δίνοντας παράλληλα το δεύτερο σετ στους «πράσινους».

Στο τρίτο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτό που πίεσε τον Παναθηναϊκό φτάνοντας γρήγορα στο 6-2, κάτι που ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ προκειμένου να δώσει τις απαραίτητες οδηγίες στους παίκτες του. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» ανέβασαν στροφές και με αιχμή του δόρατος τον Γιορντάνοφ μείωσαν σε 8-7 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 9-9, ύστερα από άουτ χτύπημα του Ολιβέιρα. Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε και πάλι με τρεις πόντους (13-10), διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι τους φιλοξενούμενους να μειώσουν αρχικά σε 17-16 με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα και να ισοφαρίσουν σε 17-17 με καρφί του Γιορντάνοφ από δύσκολη θέση. Ο Γιάκομπσεν έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκός για πρώτη φορά με 17-18 και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Πελεκούδα το σκορ έγινε 18-20 με τους «πράσινους» να μπαίνουν με ένα μικρό πλεονέκτημα στην τελική ευθεία του σετ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να λειτουργούν καλά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και αφού έφτασαν στο 18-23, κατέκτησαν και το τρίτο σετ με 20-25, κάνοντας το 3-0.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 20-25)