«Πράσινη»… επέλαση στην «Πλατεία»!

Έχοντας αναπτύξει κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο του μαχητικού Πανιώνιου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με σκορ 67-88 και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα της Basket League.

-

Πανιώνιος: Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ, Μπέρι, Χάρις, Σίνγκλερ
Παναθηναϊκός: Παπαπέτρου, Καλάθης, Λάσμε, Τόμας, Λάνγκφορντ

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 37-48, 51-66, 67-88

Δυναμικά ξεκίνησαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες. Από τη μία ο Πανιώνιος είχε ως πρωταγωνιστή τον Παπαντωνίου, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε για… “μπροστάρη” τον Τόμας, με τους γηπεδούχους να επικεντρώνονται σε επιθέσεις από το τρίποντο και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να “πληγώσουν” το αντίπαλο καλάθι από κοντά. Μάλιστα, οι “κυανέρυθροι” ευτύχησαν να προηγηθούν με 10-6 (3′), όμως στη συνέχεια οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα σερί 10-0, φτάνοντας στο +6 για πρώτη φορά στο ματς στο 6′. Έκτοτε και μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου, ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο τον Παναθηναϊκό, με τη διαφορά στο σκορ να κυμαίνεται διαρκώς γύρω από το +6, για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με το “Τριφύλλι” μπροστά με 20-28.

Μόνο… τρίποντα περιλάμβανε η έναρξη του 2ου δεκαλέπτου κι από τις δύο πλευρές. Τον… χορό άνοιξε ο Παππάς με το “καλημέρα”, για να έρθει ο Χάρις και να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο εις διπλούν για το 26-31. Ο Έλληνας γκαρντ του “Εξάστερου” επανήλθε με νέο εύστοχο τρίποντο και από εκείνο το χρονικό σημείο οι “πράσινοι” ξεκίνησαν να αποκτούν μια καλή διαφορά στο σκορ, καθώς έδειχναν να βρίσκουν ρυθμό από τα 6.75, με τον ίδιο παίκτη να στέλνει την ομάδα του στο +12 (30-42, 16′) με ένα ακόμη σουτ έξω από την περιφέρεια. Στα 4 εναπομείναντα λεπτά για τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν κάποια στιγμή να φτάσουν στο -9, όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο, καθώς ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ανά χείρας το +11 (37-48).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η έναρξη της επανάληψης βρήκε τον Παναθηναϊκό να σκοράρει μονάχα με τον Λάνγκφορντ μέχρι και το 25′, όταν ο Καλάθης ευστόχησε και μπήκε κι αυτός στη εξίσωση, ενώ παρά το γεγονός πως οι “πράσινοι” δεν είχαν πλουραλισμό επιθετικά στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν τη διαφορά τους από τον Πανιώνιο, αλλά να την αυξήσουν κιόλας (42-56, 25′). Από τη δική τους πλευρά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν να μειώσουν μέσα από το τρίποντο, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Χάρις, όμως η ομάδα του Πασκουάλ με Λάσμε, Καλάθη και Λάνγκφορντ είχε τις απαντήσεις, προκειμένου να ολοκληρώσει την 3η περίοδο όντας μπροστά με 51-66, έχοντας αυξήσει κι άλλο το προβάδισμά της.

Παρόλα τη μεγάλη διαφορά στο σκορ, ο “Εξάστερος” δεν θέλησε να χαριστεί στον Πανιώνιο και να του αφήσει ελπίδες ανατροπής. Συνεχίζονταν να συνδυάζει αρμονικά δίποντα και τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μακριά τους “κυανέρυθρους” (60-77, 36′), οι οποίοι είχαν πλέον εναποθέσει όλες τις πιθανότητες για κάτι καλό στο ματς στον Παπαντωνίου, που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι (είχε φτάσει τους 17 π. στο 35′). Όμως, ως γνωστόν… “ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη”, παροιμία που επιβεβαιώθηκε πλήρως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, κατά τα οποία ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε εκ νέου και έφυγε ως νικητής από τη Νέα Σμύρνη με σκορ 67-88.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Εξαιρετικά δύσκολο να επιλέγει ο πολυτιμότερος παίκτης του Παναθηναϊκού, από τη στιγμή που Καλάθης, Λάνγκφορντ και Τόμας είχαν εξαιρετικά παρόμοια στατιστική, μα και έμπρακτη συνεισφορά στο ματς. Από την πλευρά μας, επιλέγουμε τον αρχηγό του “Τριφυλλιού”, εξαιτίας της ευστοχίας του και του γεγονότος πως εκτός από ασίστ, αυτή τη φορά μάζεψε και ριμπάουντ.