«Παραδόθηκε» σε Ολυμπιακό και διαιτησία ο Παναθηναϊκός!

-

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ, ο οποίος ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στον 3ο τελικό της Basket League. Κάκιστη η εικόνα των «πράσινων» στο 2ο ημίχρονο, προκλητική για μια ακόμη φορά η στάση των διαιτητών. Στο 2-1 η σειρά των τελικών, τα… παίζει όλα για όλα στο ΟΑΚΑ το «Τριφύλλι».

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Λούντζης, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ
Παναθηναϊκός (Χρ. Σερέλης): Λι, Μποχωρίδης, Γκριγκόνις, Αγραβάνης, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52

Όπως και στον 1ο τελικό, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό από την αρχή του ματς, «τρέχοντας» ένα σερί 7-0 και προηγούμενος τρεις φορές συνολικά στο 1ο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός, αργά και σταθερά, επέστρεψε στο ματς με πρωταγωνιστή τον Πονίτκα, που σημείωσε δύο τρίποντα, και έφτασε στο -2 (18-16, 9′). Τότε, οι διαιτητές ακύρωσαν σκανδαλωδώς ένα πεντακάθαρο δίποντο του Γκουντάιτις, όμως τελικά η… θεία δίκη ήταν εκεί για να επιβάλλει την τάξη, μιας και αμέσως μετά ο Λι ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε μπροστά το «Τριφύλλι» για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 18-19.

Η διακοπή μεταξύ 1ου και 2ου δεκαλέπτου επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανασυνταχθούν. Έτσι, με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου η ομάδα του Μπαρτζώκα «έτρεξε» ένα σερί 6-0 (25-19, 13΄), αφήνοντας τους φιλοξενούμενους δίχως σκορ για 3′ και αναγκάζοντας τον Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ. Όμως, αυτό δεν άλλαξε κάτι, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν για πρώτη φορά στο ματς στο +12 (33-21, 15΄) και τον τεχνικό των «πράσινων» να καλεί ξανά τάιμ άουτ. Στο δεύτερο μισό του 2ου δεκαλέπτου ο «Εξάστερος» διόρθωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό τα κακώς κείμενα στην άμυνά του, δέχθηκε μονάχα 3 πόντους και έτσι κατάφερε να μειώσει στο -8, ολοκληρώνοντας το 1ο ημίχρονο στο -8 (36-28).

Εφιαλτικό ήταν στη μεγαλύτερη διάρκειά του το 3ο δεκάλεπτο του τελικού για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν ξανά να βασιστούν στην άμυνά τους, όμως αυτή τη φορά δεν τα κατάφεραν τόσο καλά, όσο στο 1ο ημίχρονο. Έτσι, ο Ολυμπιακός βρισκόταν συνεχώς μπροστά με διψήφιες διαφορές 10-14 πόντων (51-38, 28), ενώ λίγο πριν την εκπνοή της περιόδου έφτασε ακόμη και στο +17 (57-40, 29′). Σκορ 3ου δεκαλέπτου 57-41 και ο Παναθηναϊκός πια είχε ένα… βουνό να ανέβει. Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η φάση του 24′, όταν οι διαιτητές χρέωσαν με φλόπινγκ τον τραυματισμένο Γκριγκόνις, όταν του έγινε πεντακάθαρο φάουλ.

Ο ρυθμός που είχε αναπτύξει πλέον ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν αδύνατο να ανακοπεί από τον Παναθηναϊκό, τουλάχιστον με τα όσα είχαμε δει μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή στην αναμέτρηση και ειδικά στο 2ο ημίχρονο. Πάρα πολύ σύντομα οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 20 πόντους (64-44, 33′), ενώ παράλληλα οι επιθέσεις των «πράσινων» ήταν η μια χειρότερη από την άλλη. Ήταν εμφανές ότι η κατάσταση που είχε διαμορφωθεί εις βάρος του «Τριφυλλιού» δεν ήταν αναστρέψιμη. Σε 7 λεπτά του 4ου δεκάλεπτου ο Παναθηναϊκός είχε σημειώσει μονάχα 4 πόντους και ο κίνδυνος για ήττα με διαφορά ακόμη και 30 πόντων ήταν ορατός (70-45, 37΄). Τελικά, το σενάριο αυτό αποφεύχθηκε, όμως δεν αποφεύχθηκε για τους φιλοξενούμενους η πικρή ήττα με σκορ 75-52.

Ο Πάρις Λι ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε για το «Τριφύλλι». Έκανε πολλά λάθη, όμως συνεχώς η μπάλα περνούσε από τα χέρια του, έχοντας εξέχοντα και κομβικό ρόλο στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλον συμπαίκτη του.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.