«Μίλησε» ο… νόμος του ΟΑΚΑ!

-

Τη σειρά των τελικών της Basket League έφερε στα ίσια ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, δείχνοντας ότι έχει… σφυγμό παρά την μέχρι πρότινος αγωνιστική εικόνα του.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Χρ. Σερέλης): Λι, Γκριγκόνις, Πονίτκα, Μαντζούκας, Γκουντάιτις
Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης, Γουόκαπ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Φαλ

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65

Με καλό επιθετικό ρυθμό ξεκίνησε το ντέρμπι των δύο «αιωνίων» ο Παναθηναϊκός, μετρώντας 6/7 σουτ (10-4, 3′), εν αντιθέσει με ό,τι συνέβη προ ημερών στο ΣΕΦ. Μάλιστα, λίγο αργότερα το «Τριφύλλι» με εξαιρετικές επιθέσεις και πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να φτάσει στο +9 (15-4, 4′), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Η παύση φάνηκε να επηρεάζει τους γηπεδούχους, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει άμεσα στο ματς και να μειώνει στο -7 (15-8, 6′) με ένα σερί 4-0. ¨Ομως, με οδηγό του την πολύ καλή ανασταλτική του άμυνα, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τον χαμένο του ρυθμό και με ένα σερί 6-0 (23-13, 9′) βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10. Μάλιστα, στην εκπνοή του 1ου δεκαλέπτου πρόλαβε να κάνει και το 25-13, μέσα σε αποθέωση.

Όμως, στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου όλα άλλαξαν. Ουσιαστικά, από το… πουθενά ο Παναθηναϊκός έβαλε και πάλι μέσα στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό, με κάκιστες επιθετικές επιλογές και κακή περιφερειακή άμυνα, αφού οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 (25-21, 11′) σε διάστημα μόλις… 1.5 λεπτού. Ούτε το τάιμ άουτ του Σερέλη ήταν ικανό να αφυπνίσει τους «πράσινους», οι οποίοι είδαν τους Πειραιώτες να διευρύνουν το σερί τους στο 12-0, να ισοφαρίζουν (25-25, 13′) και να τους αφήνουν δίχως σκορ για περίπου 3′. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πορεύτηκαν σταθερά μαζί σχεδόν μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό τελικά να παίρνει το προβάδισμα για το 33-35.

Με το… καλησπέρα στο 2ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είδε τον Γουόκαπ να αποβάλλεται με δεύτερο αντιαθλητικό, με τον Ολυμπιακό να μην έχει στη διάθεσή του ούτε τον Σλούκα εξ αρχής. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 (33-40, 22′) για να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους. Περί τα μέσα της 3ης περιόδου ο «Εξάστερος» κατόρθωσε να αφυπνιστεί και απάντησε εμφατικά με ένα δικό του επιμέρους 9-2 (42-42, 25′), φέρνοντας το ματς και πάλι σε ισορροπία. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά μετά από ώρα (46-44, 27′), ενώ ο Βεζένκοφ φάνηκε να τραυματίζεται από μαρκάρισμα του Μποχωρίδη, αποχωρώντας για τα αποδυτήρια. Τελικά, η ομάδα του Σερέλη ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (51-50).

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ευστοχώντας σε δύο σερί τρίποντα (54-58, 33′), δείχνοντας να μη λυγίζει από τις απουσίες των Σλούκα, Βεζένκοφ και Γουόκαπ. οι «πράσινοι» βελτίωσαν την εικόνα τους με την πάροδο του χρόνου, γνωρίζοντας ότι δεν έχουν και… πολύ στη διάθεσή τους, και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (60-60, 36′), τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι κρατιούνταν με… νύχια και με δόντια μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Παπαγιάννης με ωραία ενέργεια έβαλε την ομάδα του ξανά σε θέση οδηγού (62-60, 37′) κι εκεί φάνηκε ότι οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να καταβάλλονται. Παρόλα αυτά, είχαν ακόμη… σφυγμό, αφού με τρίποντο του Παπανικολάου έπειτα από κακή «πράσινη» άμυνα ανέκτησαν το προβάδισμα (64-65, 39′). Οι τελευταίες στιγμές του ντέρμπι ήταν συγκλονιστικές. Ο Πονίτκα ευστόχησε σε ένα τρομερό τρίποντο (67-65, 39′) μόλις 17.4″ πριν το τέλος, ο Μακίσικ αστόχησε σε δικό του 1.4″ και έτσι το «Τριφύλλι» πήρε τη νίκη με 67-65, σταματώντας το σερί του Ολυμπιακού και ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Εκπληκτικό ματς από τον Πάρις Λι. Με δικές του επιθετικές ενέργειες ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο κι ακόμη κι αν στη συνέχεια δεν τα πήγε τόσο καλά στο σκοράρισμα, προσέφερε τα μέγιστα τόσο δημιουργικά, όσο κι ανασταλτικά.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.