Με μια λέξη… ΞΕΦΤΙΛΑ!

-

Με… κάτω τα χέρια, οι παίκτες του Παναθηναϊκού παραδόθηκαν στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό στον 1ο τελικό των Play-Offs της Basket League και γνώρισαν ταπεινωτική ήττα με σκορ 74-61.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου
Παναθηναϊκός: (Γ. Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Κασελάκης, Νέντοβιτς

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 54-32, 74-61

Μουδιασμένο και εντελώς άνευρο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, με τους παίκτες του Βόβορα να έχουν τη διάθεση να αμυνθούν και να πάρουν τα ριμπάουντ, δίχως, όμως, να βρίσκουν στόχο. Χαρακτηριστικό είναι ότι το «Τριφύλλι» βρέθηκε πίσω με 9-0, μετρώντας 0/8 εντός πεδιάς, με τον τεχνικό των «πράσινων» να καλεί τάιμ άουτ στο 4′. Πάντως, μετά το τάιμ άουτ όχι μόνο δεν επιδιορθώθηκε το επιθετικό πρόβλημα, αλλά οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μπερδεύονται και στην άμυνα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει από νωρίς στο +13 (15-2, 7′) και εν τέλει να ολοκληρώνει το 1ο δεκάλεπτο με το άκρως εμφατικό 23-4.

Εν αντιθέσει με ό,τι συνέβη στο 1ο, ο Παναθηναϊκός στο 2ο δεκάλεπτο εμφάνισε σημάδια ζωής με δύο σερί τρίποντα από Παπαπέτρου και Ουάιτ (25-13, 12′), αλλά τα δίποντα παρέμεναν εξαιρετικά χαμηλά σε ποσοστά. Πάντως, με τον ρυθμό που βρήκαν έξω από τα 6.75μ. οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους μετά από ώρα (29-19, 14′). Ό,τι πέτυχε στο πρώτο μισό της περιόδου, ο Παναθηναϊκός το γκρέμισε στη συνέχεια, αφού κατέρρευσε και πάλι επιθετικά, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να τρέξουν ένα επιμέρους 8-1 για το 38-20 του 1ου ημιχρόνου.

Πανομοιότυπος με αυτόν του 1ου δεκαλέπτου ήταν ο τρόπος με τον οποίον προσέγγισε το ματς στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» άφησαν τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι ήθελε στο παρκέ κι έτσι να δημιουργείται η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (45-22, 24′), με τους «ερυθρόλευκους» να υπερβαίνουν και το νταμπλ σκορ. Στα εναπομείναντα 6 λεπτά της περιόδου, ο «Εξάστερος» σημείωσε 10 πόντους, κάνοντας συνεχώς λάθη στην άμυνα, και ως εκ τούτου η ομάδα του Μπαρτζώκα «έκλεισε» το 3ο δεκάλεπτο με 54-32.

Παρά την αρνητικότατη εικόνα του, ο Παναθηναϊκός είχε σημειώσει παραπάνω πόντους από τον Ολυμπιακό στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο (15-16, 17-18 αντίστοιχα), όμως έχοντας χάσει το 1ο δεκάλεπτο με 23-4 έδωσε τη δυνατότητα στον «αιώνιο» αντίπαλό του να κάνει απλά… συντήρηση της διαφοράς στο υπόλοιπο του ματς. Συνεπώς, οι «πράσινοι» πια κυνηγούσαν ένα δικό τους ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο, το οποίο, βέβαια, δεν προμήνυε απολύτως τίποτα πως θα συνέβαινε. Άλλωστε, ο Νέντοβιτς να έχει σιγήσει πλήρως και να σημειώνει τους πρώτους πόντους του στην περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αξιώσει κάτι επιθετικά, με τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων να εκτείνεται στους 17 πόντους (63-46, 34′) στα μέσα του δεκαλέπτου. Στο μεταξύ, ο Ουάιτ αποβλήθηκε με ένα ανόητο επιθετικό φάουλ, συμπληρώνοντας τα 5 προσωπικά, με τα τελευταία λεπτά να αποτελούν τυπική διαδικασία. Σαφώς, μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, με τον Ολυμπιακό να νικά τον Παναθηναϊκό με σκορ 74-61.

Όπως είναι λογικό, μετά από μια τέτοια εμφάνιση δεν μπορεί να γίνει λόγος για πρωταγωνιστές, παρά μόνο για… αρνητικούς.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.