Καταδρομικό «διπλό» στο Κάουνας!

-

Θυμίζοντας πραγματικό… «Εξάστερο», ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει αλώβητος από τη «Zalgirio Arena», φεύγοντας με το «διπλό» από το Κάουνας με σκορ 85-86, για πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια!

Οι αρχικές πεντάδες

Ζαλγκίρις Κάουνας: Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας, Ουάιλι
Παναθηναϊκός: Χέις, Ουόκαπ, Γκριγκόνις, Ουλάνοβας, Γκριγκόνις

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-41, 53-64, 85-86

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Το παιχνίδι

Μπορεί η Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα να εκμεταλλεύτηκε άριστα το πλεονέκτημα της έδρας της, τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 6-0 με το “καλημέρα”, όμως ο Παναθηναϊκός, δείχνοντας συγκεντρωμένος, με 5 πόντους του Τόμας επανήλθε (6-5, 3′). Η εν λόγω συγκέντρωση των “πράσινων” διατηρήθηκε και στο κρίσιμο σημείο του 1ου δεκαλέπτου, όταν οι Λιθουανοί έφτασαν στο +5 (16-11, 6′) με Ουόκαπ και Λεντέι. Τότε, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να κάνουν ένα εκπληκτικό comeback, καθώς αφενός άφησαν τους αντιπάλους τους δίχως πόντο για περίπου 4 λεπτά, ενώ αφετέρου έτρεξαν ένα σερί 8-0 για το 16-19 της 1ης περιόδου!

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του “Σάρας” επιχείρησε να αντιδράσει γρήγορα, όμως δεν κατάφερε, αφού οι νταμπλούχοι Ελλάδος με ένα επιμέρους 3-8 στα πρώτα λεπτά (19-27, 13′) έφτασαν για πρώτη φορά στο ματς στο +7. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και μέσω ελεύθερων βολών μπόρεσαν να επιστρέφουν, μειώνοντας αρκετά (26-29, 15′) και αναγκάζοντας τον Βόβορα να καλέσει τάιμ άουτ. Η διακοπή φάνηκε να ευνοεί τον Παναθηναϊκό, ο οποίος συνέχισε να έχει σε εξαιρετική βραδιά τους Τόμας, Καλάθη και Φριντέτ, που λίγο αργότερα οδήγησαν το “Τριφύλλι” ακόμη και στο +10 (28-38, 19′) μόλις λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Πάντως, ακόμη και τότε η Ζαλγκίρις δεν έπαψε να παλεύει, αφού έτρεξε ένα σερί 5-0, προτού ο Καλάθης με τρομερό buzzer beater τρίποντο απάντησε με ηχηρό τρόπο για το 33-41.

Με καθαρό μυαλό στην επίθεση και φοβερή ενέργεια στην άμυνα πάτησε παρκέ ο Παναθηναϊκός στο 2ο ημίχρονο, οδηγούμενος στο μεγαλύτερο προβάδισμά του στο ματς μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο (33-45, 22′). Και σημειώνουμε μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, διότι αμέσως μετά ο απίστευτος Καλάθης με δύο σερί τρίποντα (έφτασε τα… 5/7!) εκτόξευσε την ομάδα του στο 35-51, αναγκάζοντας τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Η επιστροφή των Λιθουανών συνδυάστηκε με τρίποντο, όμως ο Παναθηναϊκός έδειχνε αποφασισμένος, φτάνοντας ακόμη και στο +15 (46-61, 27′) με εκπληκτικούς τους Καλάθη και Παπαπέτρου. Στο φινάλε της περιόδου, η Ζαλγκίρις μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά, χωρίς όμως να τη ρίξει σε μονοψήφιες διαστάσεις, με τον Παναθηναϊκό να οδεύει στο 4ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 53-64.

Με τον Λεκαβίτσιους να είναι αρκετά δραστήριος, η ομάδα του “Σάρας” έδειξε διάθεση για ανατροπή, με τον “Εξάστερο” ωστόσο να διατηρεί τα κεκτημένα του στο πρώτο κρίσιμο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου (57-69, 32′). Όμως, μόλις μερικά δευτερόλεπτα απροσεξίας από τον Παπαγιάννη σε άμυνα κι επίθεση (έχασε παίκτη στο τρίποντο και έκανε αντιαθλητικό στον Λεκαβίτσιους) επέτρεψε στους Λιθουανούς να πλησιάσουν το “Τριφύλλι” (62-69, 35′). Ο Λεκαβίτσιους συνέχισε να αποτελεί μόνιμη απειλή, μειώνοντας στους 5 και φτάνοντας τους 14 πόντους, ενώ το παιχνίδι πλέον να παίρνει άγρια τροπή, με Τόμας και Παπαγιάννη να απαντούν (68-76, 37′).

Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για περίπου 1′, με τη Ζαλγκίρις να μειώνει ξανά στο -5 (71-76, 38′) και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να διατηρήσει το προβάδισμά του με κάθε μέσο. Σε αυτό βοήθησε αρκετά ο Φριντέτ, με εκπληκτικό καλάθι (71-78, 39′) στο 1:38 πριν το τέλος, όμως το 5ο φάουλ του Καλάθη στο ματς χάρισε τρεις βολές στους γηπεδούχους, που μείωσαν περαιτέρω (74-79, 39′). Αμέσως μετά, ήταν η σειρά του Ράις να εκτελέσει βολές, αυτή τη φορά δύο (74-80, 39′), ενώ στη συνέχεια το κλέψιμο του Παππά και το φάουλ που πήρε κρίνονται ιδιαιτέρως καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα (74-81, 39′). Τη στιγμή που όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, ο Γκριγκόνις βρήκε την ευκαιρία να εκτελέσει ελεύθερο τρίποντο (79-82, 39′) μόλις 30″ πριν το τέλος, με τον “Εξάστερο” να καταφέρνει εν τέλει να παραμείνει μπροστά στο σκορ μέχρι να ηχήσει η κόρνα της λήξης, φεύγοντας νικητής από μια από τις πιο δύσκολες έδρες της Ευρώπης με σκορ 85-86!

Παρόλα αυτά, αξίζει να σημειωθεί ότι 2.2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον Μιλάκνις που πέτυχε τρίποντο πάνω στον Τζόνσον, το οποίο ήταν προκλητικά… ανύπαρκτο. Όμως, ακόμη κι έτσι, οι “πράσινοι” στάθηκαν στα πόδια τους και πήραν τη νίκη!

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης