Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού AKTOR με Μπάγερν

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε την Μπάγερν και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Εργκίν Αταμάν.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΛΟΥΚΑ ΒΙΛΝΤΟΖΑ

Πάτησε παρκέ για λίγο (5’) και πρόσφερε 2 πόντους, 1 ασίστ, 1 ριμπάουντ με θετικό πρόσημο βοηθώντας στην επιστροφή της ομάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΜΠΑΛΤΣΕΡΟΦΣΚΙ

ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ

Ο αρχηγός σε άλλο ένα μεγάλο ματς ήταν εκεί με μεγάλα σουτ, ένα εκ των οποίων όταν η μπάλα ήταν πολύ βαριά με την ομάδα του στο -2, δίνοντας ξανά το προβάδισμα. Συνολικά είχε 12 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 21 στην αξιολόγηση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

Εξαιρετικά πολύτιμος στο πρώτο ημίχρονο ήταν στην πεντάδα που έφερε το ματς στα «πράσινα» μέτρα με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ σε 23’.

ΤΖΕΡΙΑΝ ΓΚΡΑΝΤ

Πολλή αθόρυβη δουλειά όπως πάντα και κρίσιμα σουτ όπως το τρίποντο για το 70-73, έχοντας 7 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο.

ΚΕΝΤΡΙΚ ΝΑΝ

Έτσι… απλά είχε 17 πόντους δείχνοντας την κλάση του όπως στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου υπό πίεση από τη γωνία και ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας.

ΜΑΤΙΑΣ ΛΕΣΟΡ

Φορτώθηκε αναίτια με 3 φάουλ στο 17’ από τους διαιτητές αλλά δεν πτοήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ των πρωταγωνιστών με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 18 στην αξιολόγηση.

ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Πρόσφερε αμυντικά στο δεκάλεπτο που αγωνίστηκε (2 ριμπάουντ, 1 τάπα) αλλά όχι επιθετικά καθώς δεν σκόραρε.

ΜΑΡΙΟΥΣ ΓΚΡΙΓΚΟΝΙΣ

Στα… ρηχά ο Λιθουανός που είχε 3 πόντους με βολές, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΧΟΥΑΝΤΣΟ ΕΡΝΑΝΓΚΟΜΕΘ

Η καλύτερη εμφάνιση του Ισπανού με την ομάδα με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και πολλή δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ

Άρχιζε «ζεστά» το ματς με 6 πόντους, αλλά έμεινε εκεί χωρίς να είναι στα συνήθη στάνταρ του στην επίθεση αλλά κλήθηκε να βοηθήσει και στο «5» εξαιτίας των φάουλ του Λεσόρ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΕΡΓΚΙΝ ΑΤΑΜΑΝ

Η πιο σημαντική νίκη της σεζόν στο Μόναχο όχι τόσο λόγω της δυναμικής του αντιπάλου αλλά λόγω της κρισιμότητας και της… βούλας που ουσιαστικά έβαλε ώστε οι «πράσινοι» να στρογγυλοκαθίσουν στη δεύτερη θέση που δίνει πλεονέκτημα έδρας! Το άγχος ήταν ο μεγαλύτερος αντίπαλος της ομάδας του Αταμάν που δυσκολεύτηκε αλλά ακόμα κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ αντέδρασε και με κλειδί τον Ερνανγκόμεθ που ήρθε από τον πάγκο πανηγύρισε το καθοριστικό «διπλό» μαζί με 4.000 φίλους της που κατέκλυσαν το «Bmw Park»! Πλέον μένει η νίκη επί της Άλμπα ώστε να γίνει και το τυπικό της δεύτερης θέσης!