Μπάγερν – Παναθηναϊκός 75-82: «ΕΞΑΣΤΕΡΗ»… ΑΛΩΣΗ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ!

-

Ακόμη μια κρισιμότατη νίκη εκτός έδρας σημείωσε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος υπέταξε τη Μπάγερν μέσα στο Μοναχο για την 33η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague, εξασφάλισε τη 2η θέση και το πλεονέκτημα έδρας ενόψει Play-Offs.

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Μπολμάρο, Έντουαρντς, Λούτσιτς, Μπόνγκα, Ιμπάκα
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82

Με την επίθεσή του σε περίεργη κατάσταση μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επέτρεψε στη Μπάγερν να κάνει το δικό της παιχνίδι, μιας και οι Βαυαροί προηγήθηκαν με 7 πόντους (15-8, 7′). Παρόλα αυτά, με τους Μήτογλου και Παπαπέτρου να κάνουν εξαιρετικό 1ο δεκάλεπτο, το «Τριφύλλι» στα τελευταία 3′ του 1ου δεκαλέπτου βελτιώθηκαν αισθητά και στις δύο πλευρές του παρκέ και μπόρεσαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στο -5 (13-18). Οι «πράσινοι», ωστόσο, είχαν να αντιμετωπίσουν πλέον τον πολύ καλό Ιμπάκα με τον Λεσόρ να έχει χρεωθεί ήδη 2 φάουλ.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι ρόλοι μεταξύ των δύο ομάδων άλλαξαν. Με μπροστάρη… έκπληξη τον Ερνανγκόμεθ, ο «Εξάστερός» επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι και ισοφάρισε μετά από λίγα λεπτά (24-24, 13′). Το ματς παρέμεινε στην απόλυτη ισορροπία για αρκετό διάστημα, αλλά τελικά η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς το μέρος των φιλοξενούμενων από τα μέσα της 2ης περιόδου και μετά. Με Σλούκα, Λεσόρ και Παπαπέτρου οι «πράσινοι» έφτασαν ακόμη και στο +6 (28-34, 17′), για να ολοκληρώσουν τελικά το 1ο ημίχρονο με 36-40, έχοντας αρκετά παράπονα από τη διαιτησία.

Τα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου δεν κύλησαν καλά για την ομάδα του Αταμάν. Με τον Λεσόρ στα 3 φάουλ, ο Τούρκος τεχνικός έβαλε στο παρκέ τον Κ. Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε, με αποτέλεσμα το σύνολο του Λάσο να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσια (44-44, 23′) αρκετά γρήγορα. Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ξέφυγε για μια ακόμη φορά στο +5 (44-49, 25′), η Μπάγερν απάντησε ξανά (52-51, 28′), όμως στην εκπνοή της 3ης περιόδου το «Τριφύλλι» χαμογέλασε, αφού ο Ναν πέτυχε ένα πραγματικά αδιανόητο buzzer beater δίποντο για το 54-58.

Με το… καλησπέρα στο 4ο και κρισιμότερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +7 (56-63, 31′), αλλά ο Μπολμάρο… μόνος του με 6 σερί πόντους άγχωσε ξανά την ομάδα του Αταμάν (62-63, 33′), για να έρθει το τρίποντο του Μπαμπ να ανατρέψει εντελώς τα δεδομένα (65-63, 33′). Πλέον, το «Τριφύλλι» βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Έτσι, κατόρθωσε να πράξει τα δέοντα και με τον Γκραντ να βγαίνει μπροστά όχι μόνο επέστρεψε, αλλά βρέθηκε και στο +8 (70-78, 37′) μόλις 3′ πριν το τέλος του αγώνα με… τριποντάρα του Ερνανγκόμεθ. Οι δύο ομάδες εισήλθαν στο τελευταίο 1′ με 5 πόντους να τις χωρίζουν (75-80, 39′), αλλά οι Βαυαροί δεν μπορούσαν να γυρίσουν ξανά το ματς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι σοβαροί και τελικά πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη με 75-82!

Κέντρικ Ναν. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν σε ένα ακόμη παιχνίδι ο απόλυτος ηγέτης του Παναθηναϊκού επιθετικά. Ασταμάτητος, δεν μπόρεσε να τον περιορίσει η Μπάγερν Μονάχου σε κανένα σημείο του αγώνα.

Μάριους Γκριγκόνις. Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Λιθουανός στο Μόναχο. Χαμένα σουτ, αρκετά λάθη και επαφή με το καλάθι μέσω βολών, κι αυτό χωρίς απόλυτη επιτυχία.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.