Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Ολυμπιακό

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 68-66 από τον Ολυμπιακό και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Ο «εγκέφαλος» του Παναθηναϊκού δεν βρέθηκε και στην καλύτερη βραδιά, όντας μέτριος στον δημιουργικό τομέα. Δεν μπόρεσε να δείξει τις αρετές του και να βοηθήσει σε τόσο μεγάλο βαθμό τους συμπαίκτες του, όμως εκτελεστικά ήταν από τους παίκτες που βγήκαν μπροστά στα κρίσιμα! Με απανωτά φλόουτερς κράτησε το «Τριφύλλι» μέσα στο ματς, ενώ ήταν πολύ πιεστικός και στην άμυνα. Αξιοσημείωτη ήταν και η προσφορά του στα ριμπάουντ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Ο κορυφαίος παίκτης του «Εξάστερου» στον αγωνιστικό χώρο, με μεγάλη συνεισιφορά και στις δύο μεριές του παρκέ. Σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο βγήκε μπροστά με δύο τρίποντα, ενώ «έγραψε» 3 κλεψίματα και πιστώθηκε πολλές καλές άμυνες.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Δεν προσέφερε κάτι στο διάστημα που αγωνίστηκε ο Έλληνας γκαρντ, που κινήθηκε σε πολύ «ρηχά νερά».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Δεν προσέφερε τίποτα στο διάστημα που αγωνίστηκε.

«Άφαντος» στο διάστημα που αγωνίστηκε, διστάζοντας να εκτελέσει αρκετές φορές που ήταν ελεύθερος. Συνολικά δεν προσέφερε τίποτα, πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του με την πράσινη φανέλα.

Πολύ κακός ο Πολωνός, που έκανε 5 λάθη σε 13 λεπτά και ήταν αρνητικός για την ομάδα του. Στην τρίτη περίοδο τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, επιστρέφοντας ξανά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ούτε εκεί πάντως προσέφερε κάτι, ενώ αποβλήθηκε με 5 φάουλ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Αν και δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, ο Αμερικανός αποτελούσε την μεγαλύτερη απειλή για την αντίπαλη άμυνα. Σκόραρε αρκετά από κοντά, κατέβασε ριμπάουντ, έδωσε και κάποιες ασίστ, ενώ η παρουσία του ήταν θετική και στην άμυνα. Συνολικά ήταν ένας από τους σημαντικότερους παίκτες του «Τριφυλλιού», ζορίζοντας πάρα πολύ την αντίπαλη άμυνα. Στο φινάλε μάλιστα πέτυχε ένα εκπληκτικό τρίποντο στο οποίο του έγινε και φάουλ, με τους διαιτητές να μην το δίνουν!

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Μέτρια η εικόνα του Αμερικανού, που ήταν άστοχος στα σουτ που επιχείρησε και επιθετικά προσέφερε μόνο από βολές. Πήρε ριμπάουντ, έδωσε κάποιες ασίστ και πάλεψε στην άμυνα, όμως δεδομένα ο «Εξάστερος» περίμενε πολύ περισσότερα από αυτόν.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Παρ’ ότι δεν φαίνεται από τα στατιστικά του, ο Έλληνας σέντερ δεν βρέθηκε στην καλύτερη βραδιά. Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Φαλ, έχασε πάρα πολλά ριμπάουντ και δεν κατάφερε να τον περιορίσει ιδιαίτερα στην άμυνα. Παρ’ όλα αυτά, έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων, κατέβασε ριμπάουντ και είχε 3 τάπες!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

Δεν έδωσε τίποτα ο Λιθουανός σέντερ, που χρεώθηκε από πολύ νωρίς με φάουλ και έμεινε στον πάγκο. Επέστρεψε στα τελευταία λεπτά και κέρδισε ο ίδιος κάποια φάουλ, όμως συνολικά δεν προσέφερε κάτι ιδιαίτερο.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε «διαβασμένος», έπιασε καλή απόδοση μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και είχε να αντιμετωπίσει και μια τραγική διαιτησία. Ο Μαυροβούνιος τεχνικός πιστώνεται την καλή προετοιμασία της ομάδας, ενώ και το ροτέισον που έκανε ήταν σωστό.