«Αυτοκρατορικό» πέρασμα από την Πόλη!

-

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε εντυπωσιακά βελτιωμένος σε σχέση με τα τελευταία του φιλικά και παρά τις απουσίες των Σλούκα, Μπράουν και τον παροπλισμένο Λεσόρ που ήταν στον πάγκο αλλά προφυλάχθηκε, διέσυρε τη Γαλατά στο Σινάν Ερντέν με το τελικό 85-56!

Γαλατάσαραϊ (Γιακούπ Σεκίζοκ): Λϊβινγκστον, Καμπάτσα, Πάλμπερ, Ντελγάδο, Κοκσάλ
Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Γιουρτσεβέν

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 34-34, 45-57, 45-58, 56-85.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τους γηπεδούχους, παρουσιάζοντας αρκετά καλή αμυντική λειτουργία. Ο Ναν άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό με ένα κάρφωμα στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ στη συνέχεια οι Μήτογλου και Παπαπέτρου πρόσθεσαν σημαντικά καλάθια για το 1-4 και το 5-6 αντίστοιχα.

Η Γαλατάσαραϊ δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό, μένοντας χωρίς σκορ για περίπου 4 λεπτά. Ο Οσμάν συνέβαλε κι αυτό με ένα ωραίο δίποντο (8-14), ενώ το εντυπωσιακό καλάθι και φάουλ του Γκριγκόνις στο φινάλε της περιόδου έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 11-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν εξίσου ανταγωνιστικό, με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με φόρα, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά όταν ο Σαμοντούροφ με 2/2 βολές έκανε το 17-28. Ωστόσο, η Γαλατάσαραϊ αντέδρασε, με τον Εφιανάγι και τον Πάλμερ να μειώνουν σε 28-32 με γρήγορες επιθέσεις και καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Ο Γκραντ ήταν ξανά πρωταγωνιστής στην επίθεση, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα που διατήρησαν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 23-32. Παρά τις επιπόλαιες επιθέσεις της Γαλατά, οι Τούρκοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, με συνεχόμενα καλάθια του Εφιανάγι και του Λίβινκστον, κυρίως λόγω αβίαστων λαθών του «Επτάστερου» που οδηγούσαν σε εύκολους αιφνιδιασμούς. Στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Κάμινγκς διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (34-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την άμυνά του να βελτιώνεται σημαντικά. Στην αρχή της περιόδου, η Γαλατάσαραϊ προηγήθηκε με καλάθι του Ντελγκάδο για το 36-34, αλλά η απάντηση του «Τριφυλλιού» ήταν άμεση με ένα τρίποντο του Γκριγκόνις για το 36-38. Ένα εντυπωσιακό καλάθι του Ναν ακολούθησε για το 36-40, ενώ η καλή αμυντική παρουσία του Παναθηναϊκού του επέτρεψε να βρει ρυθμό και στην επίθεση.

Ο Μήτογλου σημείωσε 2/2 βολές για το 36-44, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου διόρθωσε τη φάση με καλάθι για το 36-46. Η Γαλατάσαραϊ προσπάθησε να μειώσει με καλάθι και φάουλ από τον Πάλμερ, κάνοντας το 38-46, αλλά ο Γιουρτσεβέν απάντησε άμεσα με καλάθι για το 41-48.

Ο Πάλμερ πέτυχε τρίποντο για το 44-49, αλλά ο Καλαϊτζάκης με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 44-51. Ο Οσμάν συνέχισε τη δυναμική πορεία του με τρίποντο για το 45-54, και ο Μωραΐτης έκλεισε την περίοδο με 2/2 βολές, διαμορφώνοντας το 45-56. Στο τέλος, ο Καλαϊτζάκης έκανε ένα φόλοου για να κλείσει την περίοδο με buzzer beater για το 45-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έδειξε την κυριαρχία του και κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη απέναντι στη Γαλατάσαραϊ. Ο Καμπάτσα μείωσε το σκορ σε 47-58, αλλά η αντίδραση των «πρασίνων» ήταν άμεση, με τον Γιουρτσεβέν να σημειώνει συνεχόμενους πόντους, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 13 πόντους (47-60).

Ο Χουάντσο έδωσε συνέχεια στη δυναμική εμφάνιση του «Επτάστερου», ευστοχώντας σε δύο βολές και ανεβάζοντας το σκορ στο 49-62. Παρά τις προσπάθειες της Γαλατά να επιστρέψει, οι «πράσινοι» ήταν αποφασιστικοί στην άμυνα και με επιθέσεις από τον Γιουρτσεβέν και τον Χουάντσο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17, με το σκορ στο 51-68.

Ο Οσμάν πρόσθεσε άλλο ένα τρίποντο για το 51-73 και ο Καλαϊτζάκης ακολούθησε με καλάθι, φέρνοντας το σκορ στο 51-75. Παρά την αντεπίθεση της Γαλατά, με τρίποντο του Πάλμερ στο τέλος, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το παιχνίδι με το εμφατικό 85-56, επικρατώντας εύκολα της Γαλατάσαραϊ στο προτελευταίο του φιλικό πριν το Super Cup.