“20άρα” για… πλάκα!

Δίχως να καταβάλει ιδιαίτερη προσπάθεια, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ νικώντας με σκορ 85-64 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League.

-

Δίχως να καταβάλει ιδιαίτερη προσπάθεια, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ νικώντας με σκορ 85-64 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League. Πλέον, οι “πράσινοι” κοιτούν ήδη την αναμέτρηση της ερχόμενης Τρίτης (21/3, 21:15, “Όλα Πράσινα”) με την Αρμάνι Μιλάνο.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Τζέιμς, Φελντέιν, Γκιστ, Χαραλαμπόπουλος
Λαύριο: Χάμιλτον, Πάντερ, Έβανς, Γκρέι, Στεφανιδης

Όντας “καυτός” από το παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Φελντέιν άνοιξε το σκορ με τρίποντο πέρα από τα 7 μέτρα (3-0, 1′), προτού ο Έβανς σκοράρει τους πρώτους πόντους για το Λαύριο στο 2′ (3-2, 2′). Άξιος συμπαραστάτης του Δομινικανού γκαρντ αποδείχθηκε ο Γκιστ, που αρχικά κάρφωσε με δύναμη και στη συνέχεια πέτυχε τρίποντο (8-2, 4′), δίνοντας επιπλέον ώθηση στους γηπεδούχους. Η εν λόγω ώθηση φαίνεται να ξάφνιασε το Λαύριο, το οποίο σύντομα βρέθηκε πίσω με -16 έπειτα από τρίποντη εκτέλεση του Ρίβερς και με -19 με buzzer beater τρίποντο του Φελντέιν, που νίκησε το “24άρι” (21-2, 8′). Η ομάδα του Σερέλη κατάφερε να σκοράρει ξανά έπειτα από 8 άγονα λεπτά, όμως ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι, αφού το 1ο δεκάλεπτο έληξε με 25-6 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Premium quality – Ultras quality – Ultras Streetwear

Στα πρώτα 2 λεπτά της 2ης περιόδου δεν άλλαξε κάτι στη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, όμως ο Παππάς που μόλις είχε περάσει στο παρκέ πέτυχε τρίποντο για το +22 του Παναθηναϊκού (32-8, 12′). Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά, οι “πράσινοι” χαλάρωσαν σε επίθεση και άμυνα, με το Λαύριο να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 4-12, για να μειώσει στο -16 (36-20, 16′), αλλά ο Μπουρούσης όμως κατάφερε να επαναφέρει την ψαλίδα στο +22 με 6 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους (42-20, 18′). Έτσι, η λήξη του 1ου ημιχρόνου βρήκε το “Τριφύλλι” να προπορεύεται άνετα στο σκορ με 44-27.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, καθώς το Λαύριο βρήκε τον τρόπο να μειώσει στο -13 μετά από αρκετή ώρα, όμως στο 12′ οι “πράσινοι” με Ριβερς και Χαραλαμπόπουλο ξέφυγαν ξανά στο +20 (51-31, 24′), δίχως να πιεστούν ιδιαίτερα. Όπως αποδείχθηκε όμως, αυτό αποτέλεσε απλώς μια παρένθεση για το “Τριφύλλι”, αφού η ομάδα του Σερέλη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 6-14, μειώνοντας στο -11 (56-45, 28′), γεγονός που εξόργισε τον Πασκουάλ. Οι φωνές του Ισπανού τεχνικού ξύπνησαν ελαφρώς τους γηπεδούχους, που ολοκλήρωσαν το 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 64-47, ενώ ο Καλάθης πέτυχε 7 διαδοχικούς πόντους.

Το μόνο που απέμενε στο παιχνίδι με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου ήταν η τελική διαφορά με την οποία θα έπαιρνε τη νίκη ο Παναθηναϊκός απέναντι στο Λαύριο. Αναμφίβολα, ο Μπουρούσης ήταν το πρόσωπο της εν λόγω περιόδου, καθώς με διαδοχικά καλάθια κράτησε το “Τριφύλλι” στο +22 (73-51, 34′), ενώ συγχρόνως έγινε point leader της αναμέτρησης. Στο μεταξύ, θέση στο παρκέ πήρε ο Μποχωρίδης, όπως κι ο Φώτσης, με τους “πράσινους” να κρατούν δυνάμεις προς το τέλος ενόψει του παιχνιδιού της ερχόμενης Τρίτης (21/3) με την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ, καθώς όλα είχαν κριθεί. Με τα τελευταία λεπτά του ματς να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με αποτέλεσμα ο “Εξάστερος” να ολοκληρώσει νικητής το παιχνίδι με σκορ 85-64.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 25-6, 44-27, 64-47, 85-64

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Γιάννης Μπουρούσης

Εξαιρετικός ο Έλληνας σέντερ κόντρα στο Λαύριο, κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο. Σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν μπόρεσε να σταματηθεί από τον Κακλαμανάκη, ενώ πρόσφερε σημαντικά και στη δημιουργία της ομάδας. Συγκεκριμένα, σημείωσε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 20:09 λεπτά συμμετοχής.