“Πράσινος”… σίφουνας στη Χαλκίδα!

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός στη Χαλκίδα, καθώς υπέταξε με άνεση την Κύμη για την 17η αγωνιστική της Basket League με σκορ 77-54.

-

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός στη Χαλκίδα, καθώς υπέταξε με άνεση την Κύμη για την 17η αγωνιστική της Basket League με σκορ 77-54. Ομαδική δουλειά η υπόθεση της νίκης για τους “πράσινους”, με τους Σίνγκλετον, Καλάθη, Τζεντίλε και Μπουρούση να φτάνουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Κύμη: Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς, Σταμάτης, Πάλμπλαντ, Όρτον
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ, Καλάθης

Με πρωταγωνιστή τον Καλάθη ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς ο αρχηγός του Παναθηναϊκού στο πρώτο δίλεπτο του ματς κατάφερε να σκοράρει, να σερβίρει για alley oop κάρφωμα στον Γκάμπριελ και να πετύχει τρίποντο (2-7, 2′). Στη συνέχεια ο Σιγκούνας κατάφερε να απαντήσει στο τρίποντο που είχε πετύχει νωρίτερα ο Χαραλαμπόπουλος (8-11′, 4′) και ο Τσούπκοβιτς  με 1/2 βολές έριξε τη διαφορά στο -2 (9-11, 5′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα από τάιμ άουτ, οι παίκτες του Πασκουάλ πάτησαν… γκάζι και πολύ σύντομα έφτασαν στο +9 (11-20, 8′), βρίσκοντας εύκολα λύσεις στο επιθετικό παιχνίδι. Έτσι, με αυτόν τον τρόπο, οι “πράσινοι” κατάφεραν να ολοκληρώσουν το 1ο δεκάλεπτο προπορευόμενοι στο σκορ με 15-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο πέρασαν στο παρκέ οι Τζέιμς, Φώτσης και Παππάς, με τις δύο ομάδες όμως να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθεί επιμέρους σκορ 1-2 στα 2 πρώτα λεπτά της περιόδου (16-24, 12′), με όλους τους πόντους να προέρχονται από βολές. Η Κύμη έδειχνε προβληματική στην επιθετική της λειτουργία, με τον Ρίβερς να τιμωρεί τους γηπεδούχους με εύστοχο τρίποντο, ενώ είχαν προηγηθεί και 2 εύστοχες βολές από τον Τζέιμς για το +13 (16-29, 4′). Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να αντιμετωπίσει πρόβλημα στο σκοράρισμα, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Μπρατσιάκου να μειώσει στο -7 (23-30, 18′), χωρίς ωστόσο αυτό να διαρκέσει για πολύ, αφού η διαφορά επανήλθε σύντομα στους 13 πόντους, με τη λήξη του 1ου ημιχρόνου να βρίσκει το “Τριφύλλι” μπροστά με 23-36.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΔΩ – ORIGINAL ULTRAS CLOTHES

Με νέο πρόσωπο τον Τζεντίλε ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο. Ο Ιταλός πάτησε για πρώτη φορά παρκέ στο παιχνίδι και σημείωσε 1 ασίστ και 4 πόντους μέσα σε  διάστημα 2.5 λεπτών (28-44, 23′). Παρότι η Κύμη επιχείρησε να μειώσει εκ νέου, οι “πράσινοι” δεν φαίνονταν διατεθειμένοι να το επιτρέψουν. Αρχικά, ο Τζεντίλε έκανε το 3/3 εντός πεδιάς και στη συνέχεια ο Φελντέιν ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων για το 35-49 στο 25′, ενώ η ομάδα του Μπρατσιάκου έδειχνε να έχει αποδεχθεί πως δεν θα μπορέσει να αποκομίσει κάτι από το παιχνίδι. Τρέχοντας ένα σερί 2-12 προς το τέλος του ,δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” απέκτησαν το μεγαλύτερο προβάδισμα της αναμέτρησης (37-61, 29′) για το +24 έπειτα από δύο θεαματικότατα καρφώματα του Σίνγκλετον. Συνεπώς, ο “Εξάστερος” ολοκλήρωσε την περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 37-63.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το 4ο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε “καθαρίσει” την υπόθεση νίκης, όντας μπροστά με +23. Τους πρώτους πόντους της τελευταίας περιόδου πέτυχε στο 32′ ο Γκάμπριελ με ελεύθερο τρίποντο (37-66), καθώς οι δύο ομάδες είχαν μείνει δίχως σκορ για περίπου 2 λεπτά, ενώ στο παρκέ πέρασαν οι Χαραλαμπόπουλος και Μποχωρίδης. Ο τελευταίος, με τους πρώτους πόντους του στο ματς, έκανε το 44-72 για τον “Εξάστερο” στο 36′, με τον Φώτση να είναι ο μόνος “πράσινος” της 12άδας με μηδενική συγκομιδή. Μέχρι και την κόρνα της λήξης της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από τη Χαλκίδα με σκορ 54-77.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 23-36, 37-63, 54-77

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κρις Σίνγκλετον

Αν και ο Παναθηναϊκός δεν είχε κάποιον παίκτη που ξεχώρισε κατά πολύ από τους υπόλοιπους, ο Αμερικανός είναι η επιλογή μας για τον πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης. Συνδύασε το δικό του προσωπικό αγωνιστικό ξέσπασμα με το καλύτερο διάστημα του “Τριφυλλιού” στο παιχνίδι, ενώ πλέον είναι αδιαμφισβήτητο πως αποτελεί την πιο σταθερή μονάδα της ομάδας του Πασκουάλ. Σημείωσε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 16 λεπτά συμμετοχής.