Νικ(η)… τίτλου στην Πάτρα!

Μια ανάσα από την κατάκτηση του 38ου πρωταθλήματος της ιστορίας του βρίσκεται πλέον ο Παναθηναϊκός, που νίκησε τον Προμηθέα Πατρών στο “Δ. Τόφαλος” με σκορ 80-92 στο πλαίσιο του Game 2 της σειράς των τελικών της Basket League.

-

Σε έναν τελικό – γιορτή για το μπάσκετ στην Πάτρα, ο Παναθηναϊκός παρότι παρουσίασε αρκετά κενά διαστήματα στο παρκέ, εν τέλει κατάφερε να σημειώσει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του αντιμετωπίζοντας τον Προμηθέα και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Κορυφαίοι για τους “πράσινους” οι Νικ Καλάθης (double – double) και ΝτεΣόν Τόμας, που συνέθεσαν ένα “φονικό” δίδυμο” στο κλειστό “Δ. Τόφαλος”, ενώ ο κόσμος της ομάδας από την Πάτρα και τις γύρω περιοχές αποτέλεσε τον 6ο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται ξανά στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, με τους φίλους του Παναθηναϊκού να έχουν εξαντλήσει τα εισιτήρια για την αναμέτρηση.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης
Προμηθέας Πατρών: Χολ, Λίποβι, Κασελάκης, Μπράουν, Έλις

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92

Μπορεί το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης να ανήκε στον Παναθηναϊκού, που φαινόταν να έχει μπει καλύτερα στο ματς, ωστόσο οι παίκτες του Προμηθέα Πατρών ανέβασαν “στροφές” στη συνέχεια και μάλιστα ανάγκασαν τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ στα μέσα του 1ου δεκαλέπτου, βλέποντας τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 5-0 για το 14-12 στο 5′. Με την επανέναρξη του ματς οι Πατρινοί βρέθηκαν ακόμη και στο +5 (17-12, 5′), όμως ύστερα οι “πράσινοι” αφυπνίστηκαν, ισορρόπησαν το ματς και τελικά με ένα δικό τους σερί 8-0 ανάκτησαν τα σκήπτρα στο σκορ (17-20, 8′), με την 1η περίοδο πάντως να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 22-22.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν σοβαρότατοι στο παρκέ και αφότου οι δύο ομάδες πέτυχαν από 1 πόντο (23-23, 11′), οι “πράσινοι” πάτησαν “γκάζι” και με ένα άκρως εντυπωσιακό σερί 16-0 ξέφυγε και δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στον Προμηθέα (23-39, 15′). Παρόλα αυτά, όπως συνέβη και στο 1ο δεκάλεπτο, το “Τριφύλλι” εμφάνισε σημάδια χαλαρότητας και νωθρότητας, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους “διψασμένους” και αποφασισμένους να επιστρέψουν στο ματς παίκτες του Προμηθέα να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια διάσταση (33-39, 17′). Ο Πιτίνο κάλεσε τάιμ άουτ και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με τον Τόμας να συνεχίζει να “πληγώνει” το αντίπαλο καλάθι, βοηθώντας έτσι τους Κυπελλούχους Ελλάδος να ολοκληρώσουν το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με 39-49.

Καμία έκπληξη δεν επιφύλασσε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διαφορά στο σκορ και το προβάδισμά του μέχρι και το 23′. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ένα νέο κενό διάστημα έκανε την εμφάνισή του στο “πράσινο” στρατόπεδο και έτσι ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να τρέξει ένα σερί 6-0 και να φτάσει στο 50-57 στο 25′, αναγκάζοντας για μια ακόμη φορά τον Πιτίνο να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ. Στα επόμενο 3 λεπτά του αγώνα μέχρι και το 29′ οι γηπεδούχοι μπόρεσαν με επιτυχία να “κολλήσουν” στους “πράσινους” όντας σταθερά στο -6, όμως λίγο πριν το 3ο δεκάλεπτο μπει στο τελευταίο του λεπτό ο “Εξάστερος” με την κλασσική σημερινή συνταγή του στο σκοράρισμα (Τόμας και Καλάθης) ανέβασε και πάλι τον δείκτη στο +11 (55-66, 29′). Μέχρι το τέλος της περιόδου δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά και έτσι ο Παναθηναϊκός έκλεισε στο +12 (57-69).

Με τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων να είναι διψήφια, ο “Εξάστερος” είχε την ευκαιρία να τελειώσει μια και καλή το παιχνίδι πατώντας εκ νέου “γκάζι”, ωστόσ αντ’ αυτού αυτός που ανέπτυξε ταχύτητα ήταν ο Προμηθέας Πατρών. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Τσαϊρέλη, Μπράουν, Λίποβι και Γκίκα μείωσαν σταδιακά και έφτασαν για μια ακόμη φορά στο -6 από το “Τριφύλλι” (70-76, 35′), με τον Πιτίνο να έχει ξανά πολλά παράπονα από τους παίκτες του κυρίως όσον αφορά το αμυντικό κομμάτι. Παρά την προσπάθεια που καταβλήθηκε από πλευράς Πατρινών, το δίδυμο ΚαλάθηΤόμας ανέλαβε ξανά δράση και ουσιαστικά με την πολύτιμη συνδρομή Βουγιούκα και Κιλπάτρικ το προβάδισμα του Παναθηναϊκού έλαβε εκ νέου διψήφιες διαστάσεις (76-92, 39′). Φυσικά, αντίδραση δεν υπήρξε από την ομάδα του Γιατρά, παρά το σερί 4-0 που σημειώθηκε, κι έτσι το “Τριφύλλι” νικώντας με σκορ 80-92 έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης