Εκτός ΟΑΚΑ δεν… βλέπεται!

-

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε άκρως προβληματικός για μια ακόμη φορά μακριά από το ΟΑΚΑ, κρατήθηκε ζωντανός στο ματς χάρη στον εκπληκτικό, αλλά και πολύ μόνο Λάνγκφορντ, και εν τέλει ηττήθηκε από τη Μπασκόνια με σκορ 86-77 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague. Θετικός και ο Παππάς για τους “πράσινους” και μετά το… χάος.

Οι αρχικές πεντάδες

Μπασκόνια: Γκρέιντερ, Πουαριέ, Σενγκέλια, Σίλντς, Χίλιαρντ
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Λάνγκφορντ, Γκιστ, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 44-32, 73-55, 86-77

Το παιχνίδι

Ως είθισται στα εκτός έδρας παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά και μουδιασμένα στο παρκέ της «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα». Συγκεκριμένα, οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν τον Σενγκέλια, ούτε τα σουτ τριών πόντων του Γκρέιντζερ στα πρώτα λεπτά του ματς, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να προηγηθεί εύκολα με 12-4 στο 5′. Ο Πασκουάλ αποφάσισε να πάρει δραστικές αποφάσεις, βλέποντας την ομάδα του να μην είναι καλή στο παρκέ, και έκανε γρήγορα αλλαγές, οι οποίες φάνηκε να αποδίδουν βραχυπρόθεσμα αν κρίνει κανείς από το σερί 6-0 που έτρεξε το “Τριφύλλι” για να μειώσει σε 12-10 στο 7′. Παρόλα αυτά, η άμυνα των “πράσινων” δεν βελτιώθηκε σε κανένα σημείο του 1ου δεκαλέπτου, με τους Βάσκους να συνεχίζουν να σφυροκοπούν το “πράσινο” καλάθι με πρωταγωνιστή τον Σενγκέλια για το 18-10 και το -8 του Παναθηναϊκού στο 9′. Μέχρι το τέλος της περιόδου δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 20-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι θα αντιμετώπιζαν σοβαρότατα προβλήματα, εάν δεν έβγαιναν μπροστά δύο παίκτες την κατάλληλη χρονική στιγμή. Ο λόγος για τους Παππά και Βουγιούκα, με τον πρώτο να είναι εύστοχος τόσο εντός, όσο κι εκτός περιφέρειας, με αποτέλεσμα να γίνει διψήφιος από νωρίς, και τον δεύτερο να πετυχαίνει ορισμένα εξαιρετικά καλάθια. Έτσι, με την άκρως πολύτιμη συμβολή και των δύο ο Παναθηναϊκός ψαλίδισε σημαντικά τη διαφορά και πλησίασε την ομάδα του Περάσοβιτς στον πόντο (31-30, 16′), αλλά στη συνέχεια μια νέα έλλειψη συγκέντρωσης στο αμυντικό κομμάτι επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν ξανά στο +4, υποχρεώνοντας τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ (35-30, 17′). Ωστόσο, οι οδηγίες του Ισπανού τεχνικού δεν φάνηκε να πιάνουν τόπο, αφού στη συνέχεια οι γηπεδούχοι όχι μόνο έδωσαν συνέχεια στο σερί τους, διευρύνοντάς το στο 10-0, αλλά και ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο ιδανικά, κλείνοντας στο +12 (44-32), με τους “πράσινους” να καταρρέουν.

Με ένα τρίποντο για κάθε ομάδα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο και δύο προσωπικές μονομαχίες μεταξύ Λάνγκφορντ και Τζάνινγκ. Κατά τη διάρκεια των επόμενων 5 λεπτών, ο  Παναθηναϊκός επιχείρησε να ξαναμπεί με αξιώσεις στο ματς, έχοντας σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Λάσμε, που με 5 σερί πόντους μείωσε στο -7 για το “Τριφύλλι”, που όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια για την ανατροπή. Στο 24′ η περιφερειακή άμυνα των “πράσινων” αποσυντονίστηκε και οι σουτέρ της Μπασκόνια το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως, εκτοξεύοντας και πάλι το προβάδισμα με σερί τρίποντα στο +12 για τους Βάσκους, που λίγο αργότερα έφτασαν ακόμη και στο +13 (60-47, 26′), ενώ συγχρόνως ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να προβληματίζει. Μάλιστα, όσο οι γηπεδούχοι άνοιγαν την ψαλίδα, άλλο τόσο οι “πράσινοι” έχαναν το μυαλό τους σε άμυνα κι επίθεση, υποπίπτοντας σε υπερβολικά πολλά φάουλ, τα οποία σαφέστατα κόστισαν και σε επίπεδο σκορ, με τη Μπασκόνια να ολοκληρώνει την εφιαλτική 3η περίοδο για το “Τριφύλλι” όντας μπροστά με 73-55.

Οι παθογένειες στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού δεν έμελλε να διορθωθούν ούτε στο 4ο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Περάσοβιτς παρόλο που εμφανίστηκε σχετικά άστοχη από το τρίποντο, κυριάρχησε στα ριμπάουντ σημειώνοντας έτσι πολλούς πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, τη στιγμή που οι “πράσινοι” παρουσιάζονταν στο παρκέ εξαιρετικά παθητικοί. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι εάν δεν υπήρχε ο Λάνγκφορντ, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες έκανε “άνω-κάτω” την αντίπαλη άμυνα, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ενδεχομένως να είχε ξεπεράσει τους 20 πόντους. Αντ’ αυτού, με τον Αμερικανό γκαρντ να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και να φτάνει τους… 32 πόντους, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο -6 (81-75, 37′) και γέμισε με άγχος τους γηπεδούχους. Τελικά, η ανατροπή για το “Τριφύλλι” δεν ολοκληρώθηκε ποτέ από τη στιγμή που ο Τζάνιγγκ περίπου 1 λεπτό πριν το φινάλε ευστόχησε σε τρίποντο – “μαχαιριά” (84-75, 38′), με αποτέλεσμα το σύνολο του Πασκουάλ να γνωρίσει ακόμη μια εκτός έδρας ήττα (86-77), προβληματίζοντας εκ νέου.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κιθ Λάνγκφορντ

Από τους ελάχιστους παίκτες του Παναθηναϊκού που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων στη Βιτόρια. Ο Αμερικανός γκαρντ κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι με προσωπικές ενέργειες σε κρίσιμα σημεία, όντας μόνιμος πονοκέφαλος για την άμυνα των Βάσκων.