Κρίμα και άδικο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τη Θέλτα Βίγκο για 80 αγωνιστικά λεπτά, δημιούργησε σωρεία ευκαιριών μπροστά από την εστία των γηπεδούχων, όμως… κατάφερε να ηττηθεί με σκορ 2-0, καταρρέοντας στο τελευταίο και κρισιμότερο 10λεπτο του παιχνιδιού.

-

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τη Θέλτα Βίγκο για 80 αγωνιστικά λεπτά, δημιούργησε σωρεία ευκαιριών μπροστά από την εστία των γηπεδούχων, όμως… κατάφερε να ηττηθεί με σκορ 2-0, καταρρέοντας στο τελευταίο και κρισιμότερο 10λεπτο του παιχνιδιού. Δύο γκολ που δεν μέτρησαν πέτυχε το “Τριφύλλι” (το ένα ορθώς, το άλλο λανθασμένα), με τους “πράσινους” να έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητή Μπάντι, που δεν έδωσε πέναλτι στον Ιμπάρμπο σε ένα κομβικό σημείο του ματς.

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Σάμπα, Μολέδο, Κουτρουμπή να αποτελούν την τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Ως μπακ χαφ κινήθηκαν οι Κουλιμπαλί και Λουντ, στην δεξιά και την αριστερή πλευρά αντίστοιχα. Στον χώρο του κέντρου βρέθηκαν οι Ζέκα, Λεντέσμα, με τον Βιγιαφάνιες να βρίσκεται ως σύνδεσμος μεταξύ άξονα και επίθεσης. Η αιχμή του δόρατος για το “Τριφύλλι” ήταν  Μπεργκ, ενώ λίγο πιο πίσω του είδαμε τον Ιμπάρμπο.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Θετικό ξεκίνημα

Με πολύ καλές προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι στο Βίγκο ο Παναθηναϊκός, με τους “πράσινους” να μπαίνουν στο “Μπαλαΐδος” δυναμικά, περιορίζοντας τις επιθετικές διαθέσεις των γηπεδούχων. Μάλιστα, όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι έπαιρναν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, παράγοντας κατά διαστήματα εξαιρετικούς συνδυασμούς με κινήσεις αυτοματισμών.

Οι πρώτες… απειλές

Στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε η πρώτη… δειλή τελική για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Κουλιμπαλί σέντραρε, όμως ο Μπεργκ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα προς το τέρμα με το κεφάλι. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 19′, ο Σουηδός απείλησε την εστία της Θέλτα πιο ουσιαστικά, όταν μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, εξαπέλυσε δυνατό σου, το οποίο όμως έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ωστόσο, οι φάσεις δεν τελείωσαν εκεί για τους “πράσινους”, καθώς ο Λουντ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως το πλασέ του από το όριο της περιοχής “έγλειψε” το δοκάρι του Αλβάρες, ενώ στο 27′ ο Ζέκα από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Ισπανό γκολκίπερ.

Μοιραίος ο Ιμπάρμπο

Ύστερα, οι γηπεδούχοι μετά τις παραινέσεις του Μπερίσο ανέβασαν στροφές, ισορρόπησαν το παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε στην υπεράσπιση της εστίας του, χωρίς όμως να απειληθεί ουσιαστικά ο Στιλ. Παρά την κυριαρχία της Θέλτα στο χορτάρι από το 30′ και μετά, η μεγαλύτερη φάση του 1ου ημιχρόνου ανήκε στον Παναθηναϊκό, όταν στο 37′ ο Ιμπάρμπο βρέθηκε ολομόναχος με τον Άλβαρες έπειτα από πάσα του Μπεργκ, όμως απέτυχε να τον νικήσει, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κουλιμπαλί έστειλε τη μπάλα ξανά πάνω στον Ισπανό τερματοφύλακα. Οι “πράσινοι” κέρδισαν κόρνερ, ο Λεντέσμα βρήκε το κεφάλι του Κουτρουμπή, εκείνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Ιμπάρμπο που ήταν οφσάιντ είχε συμμετοχή στη φάση, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να μην μετρήσει το τέρμα του “Τριφυλλιού”.

Σκοράρει ξανά, αλλά…

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου έδειξε να μην επηρεάζει καθόλου το παιχνίδι, καθώς ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκεται στο προσκήνιο, πιέζοντας τους γηπεδούχους. Μάλιστα, στο 54′, ο Μπεργκ έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα της Θέλτα, όμως ο διαιτητής Μπάντι ακύρωσε και πάλι το “πράσινο” τέρμα, με την αιτιολογία ότι ο Σουηδός έκανε φάουλ για να πάρει την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής του Άλβαρες. Μόλις 10 λεπτά αργότερα, στο 67′ κι ενώ το “Τριφύλλι” συνέχισε να δημιουργεί φάσεις, ο Ιμπάρμπο βρέθηκε μπροστά από τον Άλβαρες, πριν σουτάρει ανατράπηκε αντικανονικά με σπρώξιμο από τον Καμπράλ, όμως ο Μπάντι έδειξε λανθασμένα στον Κολομβιανό να σηκωθεί.

Κουράστηκε και το πλήρωσε

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στο χορτάρι έλαβε τέλος στο 80ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να πιέζουν, αποκτώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να είναι εμφανώς κουρασμένοι, καθώς ο Αντρέα Στραματσόνι δεν είχε πραγματοποιήσει καμία αλλαγή. Η είσοδος των Σίστο και Άσπας άλλαξε την εικόνα της Θέλτα κι έτσι στο 84′ ο Γουιντέτι έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να πιάνεται κοιμωμένη. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο Ιμπάρμπο απείλησε εκ νέου με κεφαλιά, όμως για μια ακόμη φορά ο Άλβαρες έδιωξε. Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Βας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τα 25 μέτρα, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και ξεγέλασε τον Άγγλο γκολκίπερ., με αποτέλεσμα το ματς να τελειώσει αδίκως με 2-0 υπέρ των Ισπανών.

Θέλτα: Αλβάρες, Μάγιο, Φόντας, Τζόνι Κάστρο, Καμπράλ, Ερνάντες, Ντίας, Ναράνχο (60’ Πιόνε Σίστο), Σενιέ (71’ Βας), Γκουιντέτι, Ρόσι (79’ Άσπας)

Παναθηναϊκός: Στιλ, Λουντ, Κουλιμπαλί, Σάμπα, Μολέδο, Κουτρουμπής (87’ Εμποκού), Ζέκα, Λεντέσμα, Βιγιαφάνιες, Ιμπάρμο, Μπεργκ