«Πράσινο»… κάζο μεγατόνων στο «Αλεξάνδρειο»!

-

Την ήττα από τον Άρη γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο «Αλεξάνδρειο» με σκορ 81-71, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Basket League, παρουσιάζοντας κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο.

Άρης: Κόουαν, Νετζίπογλου, Ουίλιαμς, Χάνλαν, Κόττας
Παναθηναϊκός: Πέρι, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Φλόιντ

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71

Εξαιρετικά νευρικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στο παιχνίδι, με τους «πράσινους» να δείχνουν επηρεασμένοι από την ήττα από τη Μονακό στην πρεμιέρα της Euroleague. Έτσι, μέχρι τα μέσα του 1ου δεκαλέπτου δεν μπόρεσαν να αποκτήσουν μεγάλο προβάδισμα (6-5, 5′), το οποίο μάλιστα έμελλε να απωλέσουν στη συνέχεια, καθώς δεν μπορούσαν να σκοράρουν… με τίποτα. Έτσι, ο Άρης βρήκε την ευκαιρία κι έφτασε στο +4 (10-6, 7′), αλλά και στο +6 λίγο αργότερα (13-7, 8′), όμως ο «Εξάστερος»… πήρε μπρος και έκανε την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 2-13 ολοκλήρωσαν το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 15-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, δείχνοντας και πάλι νευρικότητα στο παρκέ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κατάφερε να ανεβάσει πρώτος… στροφές και με ένα επιμέρους 2-5 (17-25, 13′) διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του. Μάλιστα, αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι έδωσαν διψήφιες διαστάσεις στη διαφορά (19-31, 15′), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς με σερί τρίποντα. Οι γηπεδούχοι δεν φάνηκαν ικανοί να αντιδράσουν και έτσι ο «Εξάστερος» με κεκτημένη ταχύτητα πήγαν στα αποδυτήρια όντας απόλυτα κυρίαρχοι (24-43).

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εμφάνισε ορισμένα σημάδια χαλάρωσης και επανάπαυσης, τα οποία προσπάθησα να εκμεταλλευτεί στο έπακρο η ομάδα του Καστρίτη. Ως ένα βαθμό οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν, καθώς από το -19 της ανάπαυλας μείωσαν σε -11 (35-46, 24′), με αποτέλεσμα ο Πρίφτης να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φωνές του προπονητή του «Τριφυλλιού» δεν έπιασαν τόπο, καθώς οι Θεσσαλονικείς έριξαν μετά από ώρα τη διαφορά υπό των 10 πόντων (44-52, 27′) και σαν να μην έφτανε αυτό πλησίασαν τον Παναθηναϊκό ακόμη και στο -6 (46-52, 27′). Κι αν κανείς περίμενε ότι οι νταμπλούχοι Ελλάδος θα συνέρχονταν άμεσα, κάτι τέτοιο δεν συνέβη στο 3ο δεκάλεπτο, το οποίο λίγο έλειψε να τελειώσει με τον Άρη στο -1 (55-56, 29′). Το μόνο που κατάφερε ο «Εξάστερος» ήταν να οδηγηθεί στο 4ο δεκάλεπτο όντας στο +2 (55-57) χάρη σε 1/2 βολές του Σαντ-Ρος.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυναμικά στο 4ο δεκάλεπτο και ισοφάρισε (57-57, 31′), με τον Παναθηναϊκό να απαντά με τρίποντο (57-60, 33′), αλλά τους γηπεδούχους να επιμένουν και να μην αφήνουν τον αντίπαλό τους να αποκτήσει ξανά προβάδισμα με διαφορά (62-62, 35′). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «κιτρινόμαυροι» κατόρθωσαν να περάσουν και μπροστά στο σκορ (66-64, 36′), αλλά να φτάσουν ακόμα και στο +4 (68-64, 37′). H συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για την ομάδα του Πρίφτη, η οποία βρέθηκε στο -6 (72-66, 38′), με αποτέλεσμα ο ίδιος να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό, όμως, δεν απέφερε καρπούς. Ο Άρης σημείωσε καλάθι, έφτασε στο +8 (74-66, 38′) και αργότερα στο… +10 (76-66, 39′) και… κλείδωσε τη νίκη, η οποία εν τέλει ήρθε με σκορ 81-71.