«Έγκλημα» στη Μαδρίτη!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Wizink Arena», όπου πρωταγωνίστησαν αρνητικά οι διαιτητές, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει το break κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία πήρε τη νίκη με σκορ 75-72 και έκανε το 1-0 στη σειρά των Play-Offs.

-

Οι αρχικές πεντάδες

Ρεάλ Μαδρίτης: Καμπάτσο, Ρούντι, Τέιλορ, Ράντολφ, Ταβάρες
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 56-52, 75-72

Το παιχνίδι

Άκρως νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, οι οποίες έμειναν στο… ποδοσφαιρικό 0-0 για περίπου 2 λεπτά, προτού ο Τέιλορ βρει ρυθμό εκτός περιφέρειας. Ο παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης έγινε διψήφιος μόλις σε λίγα λεπτά, καθώς αρχικά οδήγησε την ομάδα του σε ένα δυναμικό 6-0, ενώ στη συνέχεια με νέο δικό του τρίποντο οι γηπεδούχοι έμειναν στο +6 (14-8, 8′), όμως στη συνέχεια αποχώρησε για τον πάγκο, καθώς χρεώθηκε με 2ο φάουλ. Ο Πιτίνο κατάλαβε πως η βασική του πεντάδα δεν απέφερε καρπούς μετρώντας 2/13 σουτ και τελικά δικαιώθηκε από τον πάγκο του, μιας και οι Λεκαβίτσιους, Βουγιούκας και Λάνγκφορντ ψαλίδισαν τη διαφορά και ολοκλήρωσαν το 1ο δεκάλεπτο στο -4 (21-17).

Με Λάνγκφορντ και Βουγιούκα ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να φτάσει στο -3 (26-23, 13′) και θα μπορούσε κάλλιστα να ρίξει τη διαφορά ακόμη και στη μικρότερη δυνατή τιμή της αν ο Καλάθης ευστοχούσε σε lay up. Παρόλα αυτά, αντί για το -1 οι “πράσινοι” στην επόμενη φάση βρέθηκαν στο -5 χάρη στον Πρέπελιτς (28-23, 14′), με τους γηπεδούχους να διατηρούν το εν λόγω προβάδισμα μέχρι το 16′, καθώς τότε ο Κιλπάτρικ με αντρίκιο τρίποντο έπειτα από προηγούμενη αστοχία του έκανε ο 32-31 και ανάγκασε τον Λάσο να καλέσει τάιμ άουτ. Ωστόσο, το τελείωμα του “Τριφυλλιού” στο 1ο ημίχρονο δεν ήταν αυτό που θα έπρεπε, με αποτέλεσμα η Ρεάλ Μαδρίτης με πρωταγωνιστή τον Καμπάτσο να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με το +8 ανά χείρας (43-35).

Εφιαλτική ήτα η επιστροφή του Παναθηναϊκού στο παρκέ, καθώς όχι μόνο υπέπεσε σε λάθος μόλις στην πρώτη φάση του 2ου ημιχρόνου, αλλά δέχθηκε και ένα σερί 6-0, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει για πρώτη φορά τους 10 πόντους (49-35, 21′). Ο Πιτίνο κάλεσε γρήγορα τάιμ άουτ με σκοπό να συνεφέρει τους παίκτες του, που έμοιαζαν… κοιμισμένοι, όμως η κατάσταση δεν φάνηκε να αλλάζει, μιας και τα λάθη από πλευράς “πράσινων” δεν σταμάτησαν μέχρι τα μέσα της περιόδου, όταν ο Παπαπέτρου με δύο τρίποντα έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (51-46, 25′), δίνοντας εκ νέου μια δόση αυτοπεποίθησης στους συμπαίκτες του. Οι Ισπανοί απάντησαν, έφτασαν ξανά στο +10, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι τη λύση να πλησιάσει με εκπληκτικό Λάνγκφορντ και Λεκαβίτσιους στο -4 (56-52, 29′). Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” στάθηκαν τρομερά άτυχοι, καθώς ο Κοζέρ χτύπησε με τον αγκώνα του τον “Λέκα” (δόθηκε… φάουλ στη Ρεάλ) με αποτέλεσμα αυτός να ματώσει και να βγει εκτός ματς, αναγκάζοντας τον Πιτίνο να ρίξει ξανά στη μάχη τον Καλάθη, που ήταν ντεφορμέ μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Έτσι, η Ρεάλ Μαδρίτης ολοκλήρωσε και πάλι προπορευόμενη, με μικρότερη όμως διαφορά (56-52).

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το 4ο δεκάλεπτο, με τον Κάρολ να πετυχαίνει δύσκολο τρίποντο με το “καλημέρα”, ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε με κάθε τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε του ματς για να διεκδικήσει τις πιθανότητες που του αναλογούσαν. Ο Πιτίνο αποφάσισε να περάσει ξανά στο παιχνίδι τον Βουγιούκα, ο οποίος αποδείχθηκε παίκτης – “κλειδί” για το “Τριφύλλι” στα μέσα της περιόδου, καθώς έπειτα από δικές του εξαιρετικές προσπάθειες οι φιλοξενούμενοι από το -9 (61-52) πήγαν στο -3 (64-61, 34′), με αποτέλεσμα να δοθεί η δυνατότητα στον Καλάθη με τρίποντο να ισοφαρίσει μετά από πάρα πολλή ώρα στο ματς (64-64, 35′). Μάλιστα, το σερί των “πράσινων” συνεχίστηκε και σταμάτησε στο 64-69, με τον αρχηγό του “Εξάστερου” να μεταμορφώνεται και να οδηγεί την ομάδα του στο +5 για πρώτη φορά στο παιχνίδι, μεταφέροντας το άγχος στους Ισπανούς, που δεν πίστευαν πως απώλεσαν το προβάδισμά τους. Στη συνέχεια – δυστυχώς – οι διαιτητές προσπάθησαν με ορισμένες περίεργες αποφάσεις να επαναφέρουν τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν αντοχές και ψυχικά αποθέματα για να κρατηθούν στο +3 (69-72) μέχρι και το 38′. Στα 2 τελευταία λεπτά ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο, ο Λάνγκφορντ δεν κατάφερε να νικήσει την άμυνα του Καμπάτσο και η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε μπροστά με 73-72 στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, έχοντας κερδίσει και βολές, ενώ απέμεναν 14.5 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Καμπάτσο έκανε το 2/2, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε τρίποντο κι έτσι γνώρισε την ήττα με σκορ 75-72.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης