Η κριτική των “πράσινων” με Ηρακλή!

Ο Παναθηναϊκός απέτυχε να νικήσει για 4ο σερί παιχνίδι, αυτή τη φορά μένοντας στο 0-0 με τον Ηρακλή στη Λεωφόρο. Το “Όλα Πράσινα” σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”.

-

Ο Παναθηναϊκός απέτυχε να νικήσει για 4ο σερί παιχνίδι, αυτή τη φορά μένοντας στο 0-0 με τον Ηρακλή στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος. Το “Όλα Πράσινα” σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”.

2olaprasina1908

O κόουτς

strama

Ως είθισται στους πρώτους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδος, ο προπονητής του Παναθηναϊκού αποφάσισε να δώσει ευκαιρίες σε παίκτες που μέχρι στιγμής δεν είχαν πάρει πολλά λεπτά συμμετοχής. Σωστή η επιλογή να δώσει φανέλα βασικού στο νεαρό Μίγγο, που έδειξε πολύ καλά στοιχεία, ενώ στη συνέχεια όταν τα χρονικά περιθώρια στένευαν με το μηδέν να παραμένει, ορθώς χρησιμοποίησε τους Λέτο, Λουντ και Μπεργκ. Εν προκειμένω, δεν φέρει ιδιαίτερη ευθύνη για το αποτέλεσμα, τουλάχιστον τακτικά.

Βαθμολογία: 6.5

Οι παίκτες

ovlachodimos

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος είναι ζήτημα εάν χρειάστηκε να επέμβει 1 ή 2 φορές σε όλο το παιχνίδι. Πάντως, δήλωσε “παρών” στις φάσεις που έπρεπε, ενώ έδιωξε έξυπνα τη μπάλα χωρίς να αιφνιδιαστεί από μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Έκπτωση Swiffer: Αποκτήστε όλες τις KΙΤ συσκευασίες με έκπτωση -30% και κλειδώστε 3Χπερισσότερη σκόνη και τρίχες.

houhoumis

Άλλη μια ευκαιρία, πεταμένη στον κάλαθο των αχρήστων από τον νεαρό αριστερό μπακ. Ο Αντρέα Στραματσόνι του έδωσε λεπτά συμμετοχής, ωστόσο εκείνος δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο, με την απόδοσή του να κυμαίνεται σε πολύ μέτρια επίπεδα.

Βαθμολογία: 5

koutroubis

Σταθερός καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ματς ήταν αρκετά ξεκούραστο για τον Έλληνα αμυντικό, αφού ο Ηρακλής στη Λεωφόρο ενδιαφερόταν μοναχά για το μηδέν στην άμυνα. Θα μπορούσε να σκοράρει στο 2ο ημίχρονο, αλλά του έφυγε η κεφαλιά.

Βαθμολογία: 6

ivanov

Νευρικός. Στις ελάχιστες φορές που κλήθηκε να ανακόψει κάποια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, έδειξε να μην έχει καλές αμυντικές τοποθετήσεις, πήρε κίτρινη κάρτα λόγω ενός αχρείαστου σκληρού μαρκαρίσματος, ενώ στην επανάληψη ταλαιπωρήθηκε από τους επιθετικούς του Ηρακλή, με τον Κουτρουμπή να διορθώνει τα κακώς κείμενα.

Βαθμολογία: 4

coulibaly

Είχε διάθεση να τρέξει και να βοηθήσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Παναθηναϊκός δεν πήρε τις βοήθειες που ο προπονητής του θα περίμενε από τις πτέρυγες, παρόλο που αμυντικά δεν κινδύνεψε ούτε λεπτό. Μέτριο βράδυ για τον αμυντικό από το Μάλι.

Βαθμολογία: 5.5

reis

Έδειξε ότι μπορεί να παίξει αποτελεσματικά και στον άξονα, με τον Στραματσόνι να εκμεταλλεύεται το παιχνίδι Κυπέλλου για να τεστάρει τις δυνατότητές του. Δεν τα πήγε άσχημα, ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε στον χώρο του κέντρου και δεν επέτρεπε καμία απειλή.

miggos

Ίσως το μόνο θετικό από την “λευκή” ισοπαλία με τον Ηρακλή στη Λεωφόρο να είναι η εμφάνιση του νεαρού. Ο Μίγγος πήρε φανέλα βασικού, κλήθηκε να οργανώσει το παιχνίδι της ομάδας και τα πήγε περίφημα. Αν οι επιθετικοί τελείωναν τις φάσεις, θα μπορούσε να μετρήσει στο ενεργητικό του 1 ή 2 ασίστ.

Βαθμολογία: 7

mpoku

Πολλά τρεξίματα, μηδέν ουσία. Ο Εμποκού είναι εμφανές ότι ψάχνει ακόμη τα πατήματά του στο “Τριφύλλι”, καθώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που του έδωσε ο Ιταλός τεχνικός κόντρα στον Ηρακλή. Στα αρνητικά και οι χαμένες ευκαιρίες του 1ου ημιχρόνου.

Βαθμολογία: 4.5

villafanez

Άπαντες περιμένουν πολλά περισσότερα από τον Αργεντινό. Δημιουργικά δεν ήταν κακός, ωστόσο δεν φάνηκε στο παιχνίδι όσο θα έπρεπε και όσο επέβαλλαν οι περιστάσεις. Μέτρια εμφάνιση και από τον Λούκας Βιγιαφάνιες.

ibarbo

Κλασικός… Ιμπάρμπο. Δραστήριος, δαιμόνιος επιθετικά, ταλαιπώρησε ουκ ολίγες φορές τους αμυντικούς του Ηρακλή, όμως όταν έπρεπε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, τα έκανε θάλασσα. Χαρακτηριστική περίπτωση, το χαμένο τετ-α-τετ- με τον Περνίς στο 2ο ημίχρονο. Ξεκάθαρα μοιραίος μαζί με Ρινάλντι.

rinaldi

Παρότι στα φιλικά, στα οποία πήρε χρόνο συμμετοχής και φανέλα βασικού, έδειξε πολύ καλά στοιχεία, πετυχαίνοντας μάλιστα και 2 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια, στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση ως… ενδεκαδάτος δεν τα κατάφερε. Οι χαμένες ευκαιρίες για τον Αργεντινό φορ δεν μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού, δείχνοντας ότι δεν βρίσκεται σε ψύχραιμη κατάσταση.

Βαθμολογία: 3

Οι αλλαγές

leto

Πέρασε στη θέση του Ρινάλντι, καθώς ο Στραματσόνι έβλεπε ότι ο πρώτος δεν είχε τύχη στο σκοράρισμα. Δεν μπορούμε να πούμε ότι πρόσφερε κάτι το ιδιαίτερο όσο αγωνίστηκε. Από την άλλη, επηρεάστηκε από το άγχος των συμπαικτών του.

lod

Αντικατέστησε τον πολύ θετικό Μίγγο, όμως δεν κατάφερε να προσφέρει τίποτα περισσότερο από όσα είδαμε από το νεαρό μέσο.

berg

Αγωνίστηκε στα τελευταία 15 λεπτά του ματς, παίρνοντας τη θέση του Εμποκού. Παρόλα αυτά, ο Σουηδός δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Ηρακλή και μάλιστα μοίρασε μια εξαιρετική πάσα πίσω από την πλάτη των παικτών του Αμανατίδη προς το τέλος, όμως ο Ιμπάρμπο τη σπατάλησε.