Μηδέν εις το πηλίκον!

Παναθηναϊκός και Ηρακλής έμειναν στο 0-0, με τους «πράσινους» να χάνουν ένα… “τσουβάλι” γκολ. Μοιραίοι Ρινάλντι, Ιμπάρμπο, ενώ δεν δόθηκε πέναλτι στον Εμποκού.

-

Παναθηναϊκός και Ηρακλής έμειναν στο 0-0, με τους «πράσινους» να χάνουν ένα… “τσουβάλι” γκολ. Μοιραίοι Ρινάλντι, Ιμπάρμπο που έφταναν στην πηγή, αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια. Δεν δόθηκε πέναλτι στον Εμποκού. Θετικό ντεμπούτο για τον νεαρό Μίγγο που άφησε υποσχέσεις.

2olaprasina1908

Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε τον Οδ. Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια της ομάδας, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από τους Χουχούμη, Ιβανόφ, Κουτρουμπή και Κουλιμπαλί από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Μίγγος και Ρέις, έχοντας πιο μπροστά τους, τους Βιγιαφάνιες, Εμποκού και Ιμπάρμπο. Θέση στην κορυφή της επίθεσης πήρε ο Ρινάλντι.

Έκπτωση Swiffer: Αποκτήστε όλες τις KΙΤ συσκευασίες με έκπτωση -30% και κλειδώστε 3Χπερισσότερη σκόνη και τρίχες.

Δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες

Οι “πράσινοι” κλήθηκαν να αγωνιστούν σε μια… άδεια Λεωφόρο, καθώς η προσέλευση του κόσμου δεν ξεπέρασε τους 2.000 θεατές, με το κλίμα στο γήπεδο να είναι εμφανώς παγερό. Το πρώτο τέταρτο του ματς κύλησε χωρίς κάποια ουσιαστική ευκαιρία για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό πάντως να έχει τον έλεγχο των κινήσεων.

Η πρώτη φάση για το “Τριφύλλι” ήρθε δια ποδός Ρινάλντι λίγο πριν συμπληρωθούν 17 λεπτά παιχνιδιού. Ο Αργεντινός φορ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει, ωστόσο κατάφερε να αστοχήσει από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι συνέχιζαν να πιέζουν, με τα σουτ των Εμποκού και Ρινάλντι να περνούν αμφότερα άουτ.

Συνέχισε την πίεση, αλλά…

Όσο περνούσε η ώρα, ο Παναθηναϊκός αποκτούσε περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Ηρακλής περιοριζόταν σε έναν παθητικό ρόλο στο ματς, προσπαθώντας με κάθε τρόπο να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Η πίεση του “Τριφυλλιού” παρήγαγε αρκετές φάσεις μπροστά από την εστία του “Γηραιού”, χωρίς όμως αυτές να καταλήξουν σε γκολ.

olaprasina1908

Πιο συγκεκριμένα, στο 22′ ο Βιγιαφάνιες πέρασε ωραία στον Ρινάλντι, ο οποίος αστόχησε ξανά από καλή θέση, ενώ το μακρινό σουτ του νεαρού Μίγγου στο 28′ έφυγε αρκετά άουτ. Πάντως, στο 39ο λεπτό του ματς έλαβε χώρα μια φάση στην οποία οι “πράσινοι” έχουν κάθε δικαίωμα να φωνάζουν για πέναλτι, αφού ο Κυριακίδης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Εμποκού, με τον Κονγκολέζο να βρίσκεται σε τέτ-α-τετ με τον Περνίς. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων πάντως, έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, όταν στην τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου, στο 42′, πέταξε τη μπάλα κόρνερ αποσοβώντας το γκολ με μια τρομερή απόκρουση.

Άνοστος και φλύαρος

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε όπως ολοκλήρωσε το πρώτο: Κυρίαρχος της αναμέτρησης, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσε με τίποτα να ολοκληρώσει τις φάσεις που δημιουργούσε. Με το “καλημέρα”, ο Ρινάλντι νικήθηκε ξανά από τον Περνίς στο 47ο λεπτό, ενώ ούτε ο Ιβανόφ με κεφαλιά στο 67′ κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Ηρακλή.

Ο Αντρέα Στραματσόνι αποφάσισε να ρίξει στο παιχνίδι τους Λέτο, Λουντ και Μπεργκ, ώστε η ομάδα του να πάρει τους 2 βαθμούς της νίκης, όμως το πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων παρέμενε. Από το 75′ και μετά οι “πράσινοι” αύξησαν ακόμη περισσότερο την πίεση στους φιλοξενούμενους, αλλά τόσο η κεφαλιά του Κουτρουμπή στο 78′, όσο και η προσπάθεια του Ιμπάρμπο δεν είχαν αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, έστω και στο 91′, όμως το γυριστό του Λουντ πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Περνίς.

Έτσι, οι “πράσινοι” έμειναν στο 0-0 με τον αδύναμο Ηρακλή, αγνόησαν τη νίκη για 4ο συνεχόμενο αγώνα και πλέον ο… κλοιός της πίεσης και της κατήφειας σφίγγει πιο πολύ από ποτέ κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν.