Η κριτική των «πράσινων» με ΟΦ Ιεράπετρας! (poll)

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΟΦ Ιεράπετρας στο ΟΑΚΑ και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον καλύτερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

ΚΟΤΣΑΡΗΣ: Δεν μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα στο γκολ που πέτυχε ο ΟΦΙ, καθώς το πλασέ του Χίσι ήταν αρκετά δυνατό και από κοντινή απόσταση. Στη συνέχεια είχε πολύ αντίδραση σε ένα σουτ εκτός περιοχής που είχε τροχιά προς την αριστερή του γωνία, βγάζοντας τη φάση. Ούτε στο δεύτερο τέρμα του ΟΦΙ φέρει ευθύνη στο γκολ. Κράτησε το 2-1 στο 81′ όταν είπε “όχι” σε τετ-α-τετ μετά από αντεπίθεση του ΟΦΙ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ: Ο έμπειρος αμυντικός ξεκίνησε αριστερά στην τριάδα της άμυνας και λόγω της χαμηλής δυναμικότητας του αντιπάλου πήρε κάποια ανεβάσματα από την πλευρά του, βοηθώντας επιθετικά τον παρτενέρ του στα αριστερά, Χατζηθεοδωρίδη. Στο γκολ της ισοφάρισης δεν μπόρεσε να ανακόψει τη σέντρα του Μηνά. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε, όπως και στο πρώτο, να πάρει μέτρα ψηλά, αλλά συνήθως δεν ήταν και η πιο καλή επιλογή για τον αμυντικό του Παναθηναϊκού. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΣΤΑΪΚΟΣ: Ο σημερινός αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν ο παίκτης που κατέγραψε την πρώτη τελική του αγώνα με ένα σουτ στο 3′ και γενικότερα ξεκίνησε με αρκετή όρεξη στο παιχνίδι. Κινούνταν διαρκώς κοντά στην μπάλα, η οποία περνούσε διαρκώς από τα δικά του πόδια. Στη συνέχεια και προς το τέλος του πρώτου μισού έριξε την απόδοσή του στο παιχνίδι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Αρκετά κινητικός στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο βραχύσωμος αριστερός μπακ-χαφ του “Τριφυλλιού”. Μάλιστα, ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ με ένα σουτ εκτός περιοχής με το κακό του πόδι, το δεξί. Και στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να είναι από τους πιο δραστήριους παίκτες του Παναθηναϊκού, προσπαθώντας πολλές φορές να δημιουργήσει ρήγματα από τα αριστερά. Προς το τέλος του αγώνα έπεσε η απόδοσή του. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7,5

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ: Ο νεαρός άσος που σήμερα αγωνίστηκε στη θέση του δεξιού μπακ χαφ, έκανε ξανά την εμφάνισή του σε αγώνα κυπέλλου για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Από ένα δικό του ανέβασμα από τα δεξιά ξεκίνησε η φάση του πρώτου γκολ του “Τριφυλλιού”. Η αλήθεια είναι πως ενώ βρισκόταν διαρκώς ψηλά όταν η ομάδα του πίεζε δεν πήρε πολλές φορές την μπάλα στα πόδια με τους “πράσινους” να παίζουν πιο πολύ από την απέναντι πλευρά. Άφησε τη θέση του στον Σιφναίο στο 79′. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ: Από δική του πάσα ο Χατζηθεοδωρίδης σκόραρε, με τον νεαρό άσο να είναι μέσα σε αρκετές φάσεις που δημιούργησε ο Παναθηναϊκός. Ήταν δραστήριος και αρκετά κινητικός. Όλα αυτά στο πρώτο μέρος. Στο  δεύτερο ημίχρονο ήταν σχεδόν εξαφανισμένος. Είχε πολύ σπουδαία ευκαιρία στο 90′ να ισοφαρίσει, αλλά δεν σκόραρε με την κοντινή κεφαλιά που έπιασε. Τελικά, η επιμονή που έδειξε να πετύχει κάτι καλό στο παιχνίδι επιβραβεύτηκε με μια ασίστ στον Καμπετσή στο 94′. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΤΖΑΝΔΑΡΗΣ: Δεν φάνηκε πολύ στο πρώτο μέρος ο αμυντικός χαφ του Παναθηναϊκού. Είχε κάποια κοψίματα σε κάποιες φάσεις, αλλά έως εκεί.  Στην επανάληψη και ειδικά στα πρώτα λεπτά που ο ΟΦΙ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο δεν είχε προβλήματα στα αμυντικά του καθήκοντα και βοηθούσε στο passing game. Έβαζε στοπ σε κάθε προσπάθεια των Κρητικών να βγάλουν κάποια αντεπίθεση. Μέτρια εμφάνιση γενικά από τον “πράσινο”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΘΕΟΧΑΡΗΣ: Ξεκίνησε στο κέντρο στην τριάδα της άμυνας και στο περισσότερο μέρος του ματς κόντρα στην ομάδα της Κρήτης, θα έλεγε κανείς πως είχε ένα ήρεμο απόγευμα. Δεν ένιωσε ιδιαίτερη απειλή από τους αντίπαλους επιθετικούς. Γύριζε με ευκολία την μπάλα είτε προς τον Κότσαρη, είτε προς τους άλλους δύο αμυντικούς της ομάδας του. Όποτε χρειάστηκε να επέμβει το έκανε σωστά και με ψυχραιμία. Απουσίαζε από το χώρο ευθύνης του στη φάση που ο ΟΦΙ προηγήθηκε με 2-1 στο ΟΑΚΑ, με τον Αναστασόπουλο να σκοράρει ανενόχλητος. Αντικαταστάθησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ: Από δικό του λάθος ο Χίσι βρέθηκε σε θέση βολής, ο οποίος νίκησε τον Κότσαρη. Δεν ήταν και στο δεύτερο τέρμα του ΟΦΙ στο πεδίο ευθύνης του. Γενικά, δεν ήταν ιδιαίτερα καλός κόντρα στους Κρητικούς. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΗΣ: Προσπάθησε να δημιουργήσει από την πλευρά που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Στο ξεκίνημα της επανάληψης έκανε ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής, το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Συνέχισε με την ίδια όρεξη, αφού στιγμές αργότερα είχε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, η οποία σταμάτησε στα πόδια του Παναγιώτου. Η επιλογή του Δώνη να τον περάσει πίσω από τον φορ έδωσε αρκετή ώθηση στον νεαρό. Αντικαταστάθηκε από τον Πούγγουρα στο 70′. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Δεν ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι. Προσπάθησε να γίνει απειλητικός για την εστία του ΟΦΙ, αλλά οι προσπάθειές του δεν είχαν το αποτέλεσμα που ο ίδιος θα επιθυμούσε. Στο δεύτερο ημίχρονο κατέγραψε μια τελική, στην οποία στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Έδειξε πως θέλει να μπει περισσότερο στο ρυθμό του αγώνα και προσπάθησε πολύ για να το πετύχει. Συνέχισε να στηρίζεται στην άριστη τεχνική του κατάρτιση για να διασπάσει την άμυνα του ΟΦΙ, ωστόσο, κάποιες φορές καθυστερούσε λίγο παραπάνω στην πάσα, με αποτέλεσμα να κλείνεται από τους αντίπαλους αμυντικούς. Ήταν ο παίκτης που τελικά κατάφερε να μετουσιώσει σε τέρμα τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Περνώντας στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, επωμίστηκε το ρόλο του οργανωτή, αφού όπως φάνηκε στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στη δημιουργία. Μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι ο νεαρός άσος. Πήρε αρκετές προσπάθειες στο παιχνίδι και γενικότερα έψαχνε να βρει τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα των Κρητικών. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Είχε σημαντική ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Αμυντικά δεν είχε πολλά προβλήματα από τους επιθετικούς του ΟΦΙ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΣΙΦΝΑΙΟΣ: Στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την ομάδα του Παναθηναϊκού, ο Σιφναίος έχει εξαιρετικά σωματικά προσόντα και πως είναι αρκετά δυναμικός, αλλά και μαχητικός παίκτης. Ήταν μια ευκαιρία για τον ίδιο να αποδείξει πράγματα στον προπονητή του και να πείσει πως δικαιούται μια θέση στο “πράσινο” ρόστερ. Γενικότερα, ήταν δραστήριοςΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5