Κράτησε τα… προσχήματα!

Ο άκρως νεανικός Παναθηναϊκός, που παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ με μέσο όρο ηλικίας μικρότερο των 22 ετών, παραλίγο να υποστεί την ήττα από τον ΟΦ Ιεράπετρας της Γ’ Εθνικής με σκορ 1-2, όμως χάρη σε γκολ του Καμπετσή στο 94′ οι “πράσινοι” κράτησαν τα… προσχήματα.

-

Ο άκρως νεανικός Παναθηναϊκός, που παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ με μέσο όρο ηλικίας μικρότερο των 22 ετών, παραλίγο να υποστεί την ήττα από τον ΟΦ Ιεράπετρας της Γ’ Εθνικής με σκορ 1-2, όμως χάρη σε γκολ του Καμπετσή στο 94′ οι “πράσινοι” κράτησαν τα… προσχήματα και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Χατζηθεοδωρίδη, ανέτρεψαν το σκηνικό οι φιλοξενούμενοι στο 1ο ημίχρονο.

Η ενδεκάδα

Ο προπονητής του «Τριφυλλιού» χρησιμοποίησε τον Κότσαρη κάτω από τα δοκάρια, με τους Οικονόμου, Θεοχάρη και Παντελάκη να συνθέτουν την αμυντική τετράδα των «πράσινων». Τζανδάρης και Στάικος τοποθετήθηκαν στον άξονα, Χατζηθεοδωρίδης και Αποστολάκης στις πτέρυγες ως μπακ χαφ αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, με τους Κουντουριώτη και Εμμανουηλίδη να παίζουν λίγο πιο πίσω  από τον Καμπετσή, που τον είδαμε να αγωνίζεται ως φορ.

Το παιχνίδι

Με κυριαρχία του Παναθηναϊκού και καλές προσπάθειες από τον Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε η αναμέτρηση, αφού ο νεαρός παίκτης ευνοήθηκε από το γεγονός πως το παιχνίδι γινόταν κυρίως από τη δική του πλευρά. Μάλιστα, το πρώτο κόρνερ δεν άργησε να έρθει για το “Τριφύλλι”, με τον Παντελάκη στο 9′ να δέχεται τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι μετά από γέμισμα, αλλά να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Τελικά, η συνεχής και διαρκής πίεση των “πράσινων” προς τα καρέ των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, ουσιαστικά στην πρώτη μεγάλη και κλασσική ευκαιρία που δημιουργήθηκε στο ματς για γκολ, καθώς μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα της Κρήτης φαινόταν να κλείνει καλά τους διαδρόμους στα μετόπισθεν. Δράστης για τον Παναθηναϊκό ο Χατζηθεοδωρίδης, που ήρε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, την έφερε στο δεξί, έκανε λίγα βήματα ακόμα και παρά το γεγονός πως αυτή ήταν πλέον στο… κακό του πόδι, σούταρε διαγώνια χαμηλά για το 1-0, σφραγίζοντας με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική εικόνα του στα πρώτα λεπτά του ματς.

Λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Δώνη σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0 και να τελειώσει ουσιαστικά το ματς από νωρίς, όμως το πλασέ του Καμπετσή στο 22′ κατέληξε στην αγκαλιά του Παναγιώτου, με τον Χατζηθεοδωρίδη αυτή τη φορά να παίρνει ρόλο πασέρ, για να έρθει στο 25′ ο Χίσι και να τιμωρήσει τους “πράσινους” για τη χαμένη φάση που προηγήθηκε, γράφοντας το 1-1. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα από τα δεξιά, η αμυντική τριπλέτα του Παναθηναϊκού δεν έδιωξε, ο Κότσαρης δίστασε να βγει και ο Χίσι με προβολή σκόραρε, αποκομίζοντας μάλιστα το χειροκρότημα του λιγοστού κόσμου της ομάδας που βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

Η ισοφάριση φάνηκε να δίνει θάρρος στους παίκτες του ΟΦ Ιεράπετρας, που μετά το 25′ βγήκαν από το… “καβούκι” τους, ανέβασαν στροφές και έπαιξαν στα ίσια τον Παναθηναϊκό, αγγίζοντας μάλιστα το 1-2 στο 31′, με τον Κότσαρη να εξουδετερώνει ένα δυνατό συρτό σουτ στη γωνία του, παραχωρώντας κόρνερ. Με βάση τα όσα εκτυλίχθηκαν στη συνέχεια, η ανάταση των φιλοξενούμενων δεν αποτέλεσε απλώς ένα στιγμιαίο ξέσπασμα, αλλά μια κατάσταση που παγιώθηκε στο τελευταίο μισό του 1ου ημιχρόνου, με το “Τριφύλλι” να διατηρείται μακριά από την εστία του Παναγιώτου.

Έτσι, οι Κρητικοί έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο 43′, όταν μετά από γύρισμα από τα αριστερά ο Αναστασόπουλος νίκησε από κοντά τον Κότσαρη, διαμορφώνοντας το 1-2, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να προβληματίζει αρκετά με την απόδοσή του από το χρονικό σημείο στο οποίο δέχθηκε γκολ.

Δείτε εδώ όλα τα γκολ του 1ου ημιχρόνου.

Φουριόζος και αποφασισμένος για την ισοφάριση και την ανατροπή μπήκε στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πήρε ώθηση από την είσοδο του Μπουζούκη στο ματς στη θέση του Θεοχάρη και μέχρι το 61ο λεπτό του αγώνα άγγιξε το γκολ σε τρεις περιπτώσεις. Στο 51′ μετά από πολύ ωραία προσπάθεια, ο Κουντουριώτης μπήκε στην περιοχή με όμορφη ντρίμπλα αλλά έκανε αδύναμο σουτ, στο 52′ το πλασέ του Καμπετσή σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 61′ υπήρξε νέα μεγάλη ευκαιρία από τον Καμπετσή, που ελίχθηκε ωραία, με το πλασέ του να κοντράρει προτού εκτελέσει τον Παναγιώτου από άκρως πλεονεκτική θέση.

Ύστερα, χρειάστηκε να περάσουν περίπου 10 λεπτά μέχρι οι “πράσινοι” να απειλήσουν με αξιώσεις τα καρέ των Κρητικών, με τον Εμμανουηλίδη να βγαίνει σε καλή θέση στο 71′, αλλά να πλασάρει πάνω στον Παναγιώτου, που κράτησε το 1-2, ενώ λίγο αργότερα ο νεαρός μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων σημάδεψε το δοκάρι στο 73′, έχοντας όμως υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ νωρίτερα.

Στο 77′ ο Μπουζούκης επιχείρησε ένα ακόμη πλασέ, που εξουδετερώθηκε για άλλη μια φορά από τον Παναγιώτου, με τον Παναθηναϊκό να μην δείχνει καθαρό μυαλό στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Δώνης στο 78′ αναγκάστηκε να ρίξει στη μάχη για πρώτη φορά φέτος σε επίσημο ματς τον Σιφναίο (δεν υπολογίζεται), προκειμένου να φορτώσει περισσότερο την επιθετική γραμμή κρούσης της ομάδας του.

Στο 81′ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πιαστεί στον… ύπνο, όταν ο Αναστασόπουλος έκανε κακό σουτ απέναντι από τον Κότσαρη σε τετ-α-τετ έπειτα από μια γρήγορη και ξαφνική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, η απάντηση του “Τριφυλλιού” ήταν ηχηρή στο 85′. Τότε, ο Παναγιώτου εξουδετέρωσε πλασέ του Πούγγουρα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ είδε την κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού των γηπεδούχων στην ίδια φάση να φεύγει άουτ, με την ομάδα του Δώνη να χάνει ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσια.

Αν και η αστοχία του Παναθηναϊκού στην τελική προσπάθεια φάνηκε να μην αλλάζει ούτε στις καθυστερήσεις, όταν ο Εμμανουηλίδης με μια δυνατή κεφαλιά δεν κατάφερε να βρει στόχο από άκρως πλεονεκτική θέση, τελικά η λύτρωση ήρθε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Καμπετσή να εκτελεί τον Παναγιώτου έπειτα από σέντρα του πρώτου, για το τελικό 2-2 (δείτε το γκολ εδώ) και την πρόκριση της ομάδας στην επόμενη φάση του θεσμού.