Η κριτική των “πράσινων” με Λαμία! (poll)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Λαμία με σκορ 1-0 και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον διασωθέντα του “Τριφυλλιού”.

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Απειλήθηκε μονάχα στη φάση που προήλθε από το λάθος του Κουλιμπαλί, ωστόσο, στάθηκε τυχερός. Γενικότερα, ο αγωνιστικός χώρος τον βοήθησε, καθώς δεν βγήκαν πολλές φάσεις για τους αντίπαλους επιθετικούς. Δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Μπαράλες στη φάση του γκολ από τα 11 μέτρα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Με τη Λαμία να πιέζει στο ξεκίνημα του αγώνα τους “πράσινους” κυρίως από δεξιά, ο Πούγγουρας έδωσε αρκετές μάχες με αντιπάλους. Ήταν ο παίκτης που από δικό του λάθος (υπέπεσε σε πέναλτι) έδωσε την ευκαιρία στη Λαμία να ανοίξει το σκορ, κάτι που εν τέλει συνέβη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Έβγαλε τον Παναθηναϊκό από κάποιες δύσκολες καταστάσεις. Πάλεψε αρκετά και συνήθως βγήκε νικητής. Στα τελευταία λεπτά ανέβηκε κι αυτός με σκοπό να βοηθήσει ώστε να έρθει κάποιο τέρμα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ: Από δικό του λάθος η Λαμία βρέθηκε κοντά στο 1-0. Ο Αφρικανός έδειξε πως δεν θέλει να αφήσει την αγωνιστική του απραξία λόγω τραυματισμού να τον επηρεάσει, ωστόσο, σε κάποιες φάσεις στο ξεκίνημα η έλλειψη ρυθμού ήταν εμφανής. Δεν ήταν καλός ο δεξιός αμυντικός του Παναθηναϊκού κι αυτό ήταν φανερό τόσο στις απομακρύνσεις του, όσο και στις επιλογές του. ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ: 5

ΚΟΥΡΜΠΕΛΗΣ: Δεν ξεκίνησε ιδιαίτερα καλά στο παιχνίδι. Στο κομμάτι της ανάπτυξης είχε να αντιμετωπίσει πέρα από τους αντίπαλους παίκτες και τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο. Είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της Λαμίας. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙ: 5

ΤΖΑΝΔΑΡΗΣ: Πάλεψε αρκετά στο χώρο του κέντρου. Έδωσε βοήθειες και μέσα στην περιοχή όποτε χρειάστηκε και έσωσε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις. Πάλεψε αρκετά, άλλοτε κερδίζοντας και άλλοτε χάνοντας τις μάχες που έδωσε. Πέρασε εκτός αγώνα για να μπει ο Δώνης. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ: Όπως στην περίπτωση του έτερου πλάγιου φουλ μπακ, έτσι και με τον Γιόχανσον, θα ήταν άδικο να επιρρίψεις ευθύνες για την έλλειψη ανεβασμάτων σε ένα παίκτη που πρέπει να κάνει μέτρα με την μπάλα σε ένα τέτοιο γήπεδο. Παρά ταύτα, προσπάθησε με κοντινές μεταβιβάσεις να δώσει βάθος την πλευρά του και είχε αρκετά καλή συνεργασία με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη. Δεν είχε κι ο ίδιος την απόδοση που θα επιθυμούσε σε αυτό το κάκιστο γήπεδο, μιας κι ο ίδιος είναι ιδιαίτερα επιθετικός μπακ. Πέρασε εκτός αγώνα για να μπει στο ματς ο Μουνιέ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

ΙΝΣΟΥΑ: Δεν μπήκε στο παιχνίδι όπως τον έχουμε συνηθίσει. Στα πρώτα λεπτά δεν πήρε πολλά μέτρα από την πλευρά του κι οι φορές που το επιχείρησε ήταν μετρημένες. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά να τονίσουμε πως για αυτό ευθύνεται και η κακή κατάσταση του γηπέδου. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Θέλησε να πάρει μπάλες στα πόδια του στα άκρα ώστε να δημιουργήσει φάσεις για την ομάδα του, αλλά αυτό ήταν αδύνατο να γίνει σε αυτόν τον αγωνιστικό χώρο. Ήταν θετικός στις επιστροφές του και στο ντουμπλάρισμα του Γιόχανσον, κάτι που κάνει πάντοτε στα παιχνίδια ο νεαρός άσος. Δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει σε αυτό το γήπεδο, με αποτέλεσμα να έχει κακή εμφάνιση τηρουμένων των αναλογιών. Μετά το γκολ της Λαμίας, ο νεαρός ανέβασε την απόδοσή του, θέλοντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Στο 87′ είχε μια μοναδική ευκαιρία να σκοράρει ή να βγάλει κάποια ασίστ, ωστόσο, επίλεξε τη λάθος προοπτική της ντρίπλας. Παρόμοια φάση στιγμές αργότερα, με τον Χατζηγιοβάνη να προτιμά το σουτ από την πάσα. Κρίσιμες λάθος αποφάσεις, που στέρησαν την ευκαιρία στην ομάδα του να μπει ξανά στο ματς για τα τελευταία λεπτά. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Στα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε πως μπήκε στο ματς με αρκετή διάθεση. Αρκετά καλός και στις επιστροφές του και στην προσήλωσή του τακτικά. Αναφορικά με τη δημιουργία ήταν… “κομματάκι” δύσκολα να κάνει πολλά πράγματα στο γεμάτο με νερά τερέν. Στην επανάληψη δεν ξεκίνησε το ίδιο καλά και εξαφανίστηκε σχεδόν από το ματς. Άφησε τη θέση του στον Εμμανουηλίδη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΒΕΡΓΟΣ: “Άφαντος” στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Αιτία είναι το γεγονός πως δεν πήρε μπάλες στα πόδια του κι όσες φορές πήγε να συμβεί αυτό ήταν ύστερα από σέντρες προς την περιοχή. Είχε μια σημαντική ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά εξ επαφής δεν μπόρεσε να σκοράρει, πετώντας στα σκουπίδια μια φάση που σε τέτοια ματς δεν πρέπει να χάνεται. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ: Ο νεαρός άσος πέρασε στο παιχνίδι με σκοπό να δώσει εκ νέου πνοή στο επιθετικό κομμάτι. Είχε συμμετοχή στην πρώτη σπουδαία ευκαιρία του Χατζηγιοβάνη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΜΟΥΝΙΕ: Επιστροφή στην δράση για τον Γάλλο άσο μετά από έναν ακόμη τραυματισμό που τον άφησε στα “πιτς”. Προσπάθησε να μπει σε κάποιες φάσεις και να γίνει απειλητικός. Όπως και με τον “Κούλι”, έτσι και με τον Μουνιέ, η μακροχρόνια απραξία, αλλά και ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν ήταν αρωγοί στις προσπάθειές του. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΔΩΝΗΣ:  Μπήκε στο παιχνίδι στη θέση του πιο αμυντικογενή Τζανδάρη, με σκοπό να βοηθήσει ώστε η ομάδα του να βρει το εκτός έδρας γκολ στη Λαμία. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5