«Βούλιαξε» στη… λάσπη!

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Λαμία στο… βούρκο της πόλης της Φθιώτιδας στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

-

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Λαμία στο… βούρκο της πόλης της Φθιώτιδας στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. Τεράστιες ευκαιρίες σπατάλησαν οι “πράσινοι” στο 2ο ημίχρονο, με πέναλτι πήρε το προβάδισμα η Λαμία, ενώ μοιραίος για το “Τριφύλλι” ήταν ο Χατζηγιοβάνης.

Οι “πράσινοι” παρατάχθηκαν και πάλι σε σχηματισμό 3-4-3, με τον Διούδη στο τέρμα και τους Πούγγουρα, Κολοβέτσιο και  Κουλιμπαλί στην τριάδα της άμυνας από δεξιά προς τα αριστερά. Οι Κουρμπέλης και Τζανδάρης ήταν τα δύο χαφ στο χώρο το κέντρου, με τους Γιόχανσον και Ινσούα να καλύπτουν ολόκληρη την δεξιά και αριστερή πλευρά αντίστοιχα. Τέλος, οι Χατζηγιοβάνης και Χατζηθεοδωρίδης πήραν θέση λίγο πιο πίσω από τον Βέργο.

Κακό από άποψη θεάματος και ρυθμού εξαιτίας των καιρικών συνθηκών ήταν το 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης μεταξύ Λαμίας και Παναθηναϊκού.

Μόλις στο 11′, σημειώθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Επστάιν να εκμεταλλεύεται το λάθος υπολογισμό του Κουλιμπαλί και να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, αλλά να μην μπορεί να τον πλασάρει σωστά λόγω του νερού στο σημείο που σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του δεύτερου.

Περίπου 10 λεπτά αργότερα, οι “πράσινοι” παραλίγο να απαντήσουν, όμως μετά από σέντρα του Τζανδάρη από δεξιά, ο Βέργος δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ από το ύψος του πέναλτι, όντας αμαρκάριστος, χάνοντας έτσι τη δυνατότητα να κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Παράλληλα, η βροχή που έπεφτε ακατάπαυστα καθιστούσε σχεδόν αδύνατη τη δημιουργία φάσεων και την κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα τα αξιοσημείωτα χρονικά σημεία του 1ου ημιχρόνου να είναι λιγοστά. Πάντως, οι παίκτες του Δώνη λίγο έλειψε να προηγηθούν στο 38′ με τον Κουρμπέλη να παίρνει την μακρινή κεφαλιά, τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαντή και τον Πούγγουρα στην επαναφορά να μην μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα μπροστά από το τέρμα!

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, καθώς με το “καλημέρα” δόθηκε πέναλτι υπέρ της Λαμίας με τον Πούγγουρα να βρίσκει τον Τομάς, που είχε «τσιμπήσει» τη μπάλα μέσα στην περιοχή, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον Κομίνη να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Μπαράλες στο 52′ κλήθηκε να αναλάβει την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας του Διούδη, γράφοντας το 1-0 (δείτε εδώ το γκολ) σε βάρος του “Τριφυλλιού”.

Η κακή εικόνα των φιλοξενούμενων μετά το γκολ του Μπαράλες λίγο έλειψε να στοιχίσει για μια ακόμη φορά στο 63′, με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Δημούτσου σε κόρνερ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα η ομάδα του Χάβου κλείστηκε στα δικά της καρέ, περιμένοντας τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δυσκολευόταν να κάνει παιχνίδι εξαιτίας του κάκιστου αγωνιστικού χώρου που είχε γεμίσει με λάσπες. Πάντως, στο 69′ ήρθε μια καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Χατζηγιοβάνη να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά τον Αντέτζο να βάζει το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας και να αποκρούει, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 74′ έδιωξε το σουτ του Βέργου πάνω στη γραμμή, κάνοντας έτσι τα αδύνατα δυνατά για να διατηρηθεί το 1-0 υπέρ της Λαμίας.

Στο τελευταίο 10λεπτο του ματς η ένταση ήταν αρκετά μεγάλη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει σκληρό και τον Κομίνη να αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει την κίτρινη κάρτα του παραπάνω από μία φορά, ενώ συγχρόνως η τροπή που είχε πάρει το ματς ευνοούσε τη Λαμία.

Πάντως, το “Τριφύλλι” έστω κι έτσι έφτασε δύο φορές μόλις μια ανάσα από την ισοφάριση στο 86′ και στο 89′. Τότε, ο Χατζηγιοβάνης όντας εντός περιοχής δεν πάσαρε στον επερχόμενο Μουνιέ, προτιμώντας να επιχειρήσει να σουτάρει, με αποτέλεσμα ο Κατσίκας να πέσει στα πόδια του και να τον σταματήσει, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης ευρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι σούταρε από πλάγια θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσίκα.

Ο διαιτητής Κομίνης έδωσε εντολή στον τέταρτο να δείξει 6 λεπτά καθυστερήσεις, στη διάρκεια των οποίων όμως οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να φτάσουν στο 1-1 και έτσι υποχρεώθηκαν σε ήττα από τη Λαμία, με την οποία μένουν ανοιχτοί λογαριασμοί ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.