“Όμορφος” Μπεργκ, “άσχημος” Παναθηναϊκός

-

Ισόπαλος με 1-1 αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο απέναντι στον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play-Offs της Superleague. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για περίπου 70 λεπτά με 10 παίκτες, οι “πράσινοι” δεν κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη στην επιστροφή της Θύρας 13 στη φυσική της θέση, αγνοώντας το ροζ φύλλο αγώνα στο “μίνι” πρωτάθλημα. Εκπληκτικός και πάλι ο Μπεργκ που έβαλε μπροστά το “Τριφύλλι”, ενώ ο Χαρίσης ισοφάρισε άμεσα για τον “Δικέφαλο του Βορρά”.

1067508

Η ενδεκάδα

Με νέα πρόσωπα σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στον Πανιώνιο επέλεξε να παρατάξει τον Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο απέναντι στον ΠΑΟΚ ο Αντρέα Στραματσόνι. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Στιλ, με τους Νάνο, Μολέδο, Ταυλαρίδη και Μέστο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Κουτρουμπής και Ζέκα, με τους Βιγιαφάνιες και Αμπέντ να παίρνουν θέση στις πτέρυγες. Μόνος μπροστά τοποθετήθηκε ο Μπεργκ, ενώ ο Λέτο αγωνίστηκε λίγο πιο πίσω από τον Σουηδό, σε ρόλο “δορυφόρου”.

8

Το ματς

Πολύ δυναμικά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι, δείχνοντας έμπρακτα ότι επιθυμούν διακαώς τη νίκη που θα τους έφερνε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των Play-Offs.

You.gr – Online Shop!Εκπτώσεις έως -70% Σε Όλα Τα Προϊόντα Τεχνολογίας & Living!

Λίγες φάσεις, αποβολή ο ΠΑΟΚ

Η πρώτη φάση της αναμέτρησης ανήκε στον Παναθηναϊκό, όταν στο 8ο λεπτό ο Μπεργκ βγήκε ολομόναχος με τον Γλύκο, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στον Σουηδό να σκοράρει. Κι ενώ το παιχνίδι συνεχιζόταν χωρίς ευκαιρίες, ο Τζιόλης πραγματοποίησε ένα – χωρίς υπερβολή – δολοφονικό τάκλιν στον Ζέκα, αναγκάζοντας τον διαιτητή Κύζα να του δείξει την κόκκινη κάρτα στο 20′. Παρά την αριθμητική υπεροχή του, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 10 λεπτά από την αποβολή του Τζιόλη για να απειλήσει ξανά την εστία του ΠΑΟΚ, όταν ο Λέτο στο 30′ σούταρε δυνατά με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τη μπάλα να περνάει άουτ.

1067508

“Ξύπνησαν” οι Θεσσαλονικείς

Παρότι οι “πράσινοι” δεν είχαν απειληθεί καθόλου μέχρι το 40ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ροντρίγκες “έσπασε” το ρόδι για τους φιλοξενούμενους, καθώς με δυνατό σουτ επιχείρησε να προβληματίσει τον Στιλ, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ και την άμυνα του Παναθηναϊκού να απομακρύνει τον κίνδυνο στη συνέχεια.

Γκολ εκατέρωθεν και… ροντέο!

Ότι δεν συνέβη καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το πραγματοποίησε ο Μάρκους Μπεργκ στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης. Ο Σουηδός επιθετικός στο 45′ πήρε όμορφη πάσα από τον Λέτο στα αριστερά, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Γλύκο με δυνατό σουτ, με τη μπάλα να προσκρούει και στο κάθετο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα. Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των “πράσινων” διατηρήθηκε ελάχιστα, καθώς ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία στο ματς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, με τον  Χαρίση να νικά τον Στιλ στο 49′ με σουτ εκτός περιοχής.

feldein_panathinaikos_malaga_triponto

Έπεσε ο ρυθμός, άτυχος ο Μπεργκ

Η γρήγορη ισοφάριση του ΠΑΟΚ φάνηκε να σοκάρει τους “πράσινους”, που παρότι διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν σοβαρούς κινδύνους για την εστία του Γλύκου. Ωστόσο, στο 77ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ, όμως η βολίδα που εξαπέλυσε ο Μπεργκ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε να κάνει πιο επιθετικό το “Τριφύλλι” βάζοντας στο παιχνίδι τον Καλτσά στη θέση του Κουτρουμπή, όμως τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να μείνουν στο 1-1 με τον “Δικέφαλο του Βορρά” στη Λεωφόρο, παρότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Μολέντο, Ταυλαρίδης, Νάνο, Ζέκα, Κουτρουμπής (78΄Καλτσάς), Αμπεντ (60΄Μπουμάλ), Βιγιαφάνιες, Λέτο, Μπεργκ.

Στον πάγκο: Κοτσόλης, Λουντ, Καλτσάς, Μπουμάλ, Βλαχοδήμος, Λαγός, Εβαντζελίστα.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Τζαβελλας, Μαλεζας Κιτσιου, Ροντρίγκες (78΄Μυστακίδης), Τσίμιροτ, Τζιολης Χαρίσης, Μακ (60΄Ζάϊρο, 68΄Σκόνδρας), Αθανασιάδης.

Στον πάγκο: Βελλίδης, Σκόνδρας, Ζάϊρο, Μυστακίδης, Πέλκας, Αντώνης, Χατζηισαϊας.