“Πράσινος”… θίασος!

Όντας τραγικός καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός απέδρασε με την ισοπαλία από τη Νέα Σμύρνη (1-1) κόντρα στον Πανιώνιο.

-

Όντας τραγικός καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός απέδρασε με την ισοπαλία από τη Νέα Σμύρνη (1-1) κόντρα στον Πανιώνιο κι έμεινε στο -7 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στο 71′ άνοιξε το σκορ για τον “Ιστορικό” ο Ανσαριφάρντ, ενώ ο Βιγιαφάνιες έφερε το ματς στα ίσια στο 94′. Ευχάριστη έκπληξη ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Ο Αντρέα Στραματσόνι αποφάσισε να ξεκινήσει στον «άσσο» με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, ενώ οι τρεις της άμυνας ήταν οι Μολέντο, Κουτρουμπής, Ιβανόφ. Οι Χουλτ και Μέστο κινήθηκαν στα άκρα ως μπακ χαφ, στα αριστερά και στα δεξιά αντίστοιχα. Οι Ζέκα, Λουντ και Γουακάσο πήραν θέση στον άξονα, με τον Βιγιαφάνιες να βρίσκεται μπροστά τους. Μοναδικός προωθημένος ο Μπεργκ.

olaprasina1908-gr-jpg1

Άφαντο το “Τριφύλλι”

Δίχως να σημειωθεί η παραμικρή φάση πέρασαν τα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης, καθώς ο Πανιώνιος είχε δώσει χώρο στον Παναθηναϊκό, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερνε να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Ωστόσο, μετά το πέρας του πρώτου 10λέπτου αυτό έμελλε να αλλάξει, καθώς ο Λουντ απείλησε με γυριστό εντός περιοχής στο 12′, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την κυριαρχία του Πανιωνίου στο γήπεδο, όσο περνούσε ο χρόνος, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 23ο λεπτό, καθώς ο Μασούρας δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να δημιουργήσουν την οποιαδήποτε ευκαιρία για γκολ, ενώ από την άλλη οι “κυανέρυθροι” συνέχιζαν να πιέζουν. Προϊόν της εν λόγω πίεσης ήταν η μεγάλη ευκαιρία του 34ου λεπτού, όταν ο Οικονόμου νικήθηκε από τον Βλαχοδήμο στην κεφαλιά που επιχείρησε ο πρώτος από καλή και κοντινή θέση.

Έτσι, Πανιώνιος και Παναθηναϊκός κατέληξαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 0-0, ενώ λίγα λεπτά πριν ο Μπεργκ απείλησε την εστία του Γιαννιώτη, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Ανέβασε στροφές, αλλά για λίγο

Με εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, καθώς αρχικά ο Πανιώνιος πίεσε τα “πράσινα” καρέ με συνεχόμενα κόρνερ, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πραγματοποιούσε απειλητικές επισκέψεις στην περιοχή των γηπεδούχων, χωρίς όμως να δημιουργείται κάποια κλασσική ευκαιρία για γκολ.

Ωστόσο, λίγα λεπτά αργότερα, στο 58′, ο Γουακάσο γύρισε δυνατά τη μπάλα στην μεγάλη περιοχή του “Ιστορικού”, όμως η προβολή του Μπεργκ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ προ κενής εστίας. Στο 62′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να φτάσουν μια ανάσα από το 1-0, όταν ο Μασούντ εκτέλεσε λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Βλαχοδήμος έδιωξε εξαιρετικά τη μπάλα σε κόρνερ. Έκτοτε, όπως συνέβη και στο 1ο ημίχρονο, η ομάδα του Μιλόγεβιτς ανάκτησε τον έλεγχο του ματς και πίεσε τους “πράσινους”, με τον Μπεν μάλιστα να σκοράρει στο 69′, με την επόπτη Κουρομπίλια να τον υποδεικνύει σωστά σε θέση οφσάιντ.

Ολιγωρία, 1-0 και… απόδραση

Με την πίεση λοιπόν να αυξάνεται ολοένα και περισσότερο, ο Πανιώνιος κατόρθωσε να προηγηθεί στο παιχνίδι, με τον Ανσαριφάρντ στο 71′ να εκμεταλλεύεται άριστα την ολιγωρία της “πράσινης” άμυνας, να περνά τον Βλαχοδήμο και να πλασάρει στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο – κακά τα ψέμματα – αποτέλεσε μια εύλογη καταγραφή των δρώμενων της αναμέτρησης.

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Μπεν παραλίγο να διευρύνει περαιτέρω το προβάδισμα των “κυανέρυθρων”, όμως ο Βλαχοδήμος τον νίκησε σε τετ-α-τετ στο 77′. Ένα λεπτό αργότερα, στο 78′, ο Βιγιαφάνιες λίγο έλειψε να ισοφαρίσει σε 1-1, όμως ο Γιαννιώτης κατάφερε να διώξει τη μπάλα εξ επαφής, πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, κι ενώ έδειχνε να μην αλλάζει κάτι,  τη στιγμή που ο Πανιώνιος πίεζε διαρκώς για το δεύτερο γκολ που θα σφράγιζε τους 3 βαθμούς της νίκης, ο Βιγιαφάνιες κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 94′, νικώντας με δυνατό σουτ εντός περιοχής τον Γιαννιώτη. Έτσι, οι “πράσινοι”, παρά την κάκιστη εμφάνιση που πραγματοποίησαν, έφυγαν από την “Πλατεία” με τον 1 βαθμό, μένοντας και πάλι στο -7 από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Βλάχος, Γκιοτά, Οικονόμου, Σαββίδης, Κόρμπος, Μασούρας, Ανσαριφάρντ, Μασούντ, Μπεν.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μέστο, Ιβανόφ (46’ Ρέις), Μολέδο, Κουτρουμπής (87’ Ρινάλντι), Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ, Γουακάσο (73’ Εμποκού).