Μολίνς, ο λυτρωτής!

Με τον Γκιγιέρμο Μολίνς να πετυχαίνει το παρθενικό γκολ του με την πράσινη φανέλα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο με τη… “ψυχή στο στόμα”, καθώς ο Σουηδός επιθετικός σκόραρε στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

-

Με τον Γκιγιέρμο Μολίνς να πετυχαίνει το παρθενικό γκολ του με την πράσινη φανέλα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο με τη… “ψυχή στο στόμα”, καθώς ο Σουηδός επιθετικός σκόραρε στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον, οι “πράσινοι” στρέφουν το βλέμμα τους στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Κουλιμπαλί, Κουτρουμπή, Ευαγγέλου και Χουλτ να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή, οι Ζέκα και Κουρμπέλης σύνθεσαν το δίδυμο των αμυντικών χαφ, ενώ οι Μπουμάλ και Παναγιώτης Βλαχοδήμος κινήθηκαν στα άκρα. Τέλος, Μπεργκ και Κλωναρίδης αγωνίστηκαν στην επίθεση.

Το παιχνίδι

Ανούσια υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο επέδειξε ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κόντρα στον Ατρόμητο, καθώς οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη ναι μεν διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δε οι Περιστεριώτες ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι την εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου. Συγκεκριμένα, στο 12′ ο Ντιγκινί με ένα θεαματικό γυριστό ανάγκασε τον γκολκίπερ των “πράσινων” να εκτιναχθεί για να διώξει σε κόρνερ, ενώ στο 25′ η κεφαλιά του Ντάουντα κατέληξε στην αγκαλιά του νεαρού πορτιέρο.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Η ομάδα του Σα Πίντο ήταν καλά κλεισμένη στα καρέ της, δίχως να αφήνει περιθώρια στους “πράσινους” να παίξουν με κάθετες μπαλιές πίσω από την πλάτη της άμυνας. Παρόλα αυτά, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στη Λεωφόρο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να απειλούν πιο ουσιαστικά την εστία των φιλοξενούμενων. Αρχικά, ο Μπεργκ απείλησε  στο 32′ με δυνατό σουτ, το οποίο εξουδετερώθηκε από τον Θεοδωράκη, ενώ ο τελευταίος εξουδετέρωσε ακόμη ένα σουτ του Σουηδού επιθετικού στο 38′. Ακόμη δύο λεπτά αργότερα, στο 40′, ο Εμποκού επιχείρησε κεφαλιά “ψαράκι”, χωρίς όμως να σημαδέψει σωστά. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες με 0-0.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Εντελώς διαφορετικό πρόσωπο εμφάνισε επιθετικά ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, απειλώντας την εστία του Θεοδωράκη αρκετές φορές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Πρώτα ο Κλωναρίδης στο 46′ σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ύστερα ο ίδιος παίκτης είδε την προσπάθειά του να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ατρόμητου στο 52′, ενώ ο Μπεργκ αστόχησε με κεφαλιά στο 53′.

Ultras clothes – Ultras quality

Οι “πράσινοι” δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους, που έδειχναν να μην μπορούν να βγουν στην αντεπίθεση, όπως έκαναν στο 1ο ημίχρονο, κι έτσι στο 59′ ο Κουλιμπαλί έφτασε κοντά στο 1-0, αλλά το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε από το όριο της μεγάλης περιοχής μπλοκαρίστηκε από τον Θεοδωράκη. Ωστόσο, αμέσως μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, εξέλιξη που σαφώς ευνοούσε τους Περιστεριώτες οι οποίοι προσπαθούσαν μετά μανίας να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν.

Μάλιστα, με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει ελαφρώς την απόδοσή του, ο Ατρόμητος βρήκε την ευκαιρία να απειλήσει δις την εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, όμως η κεφαλιά του Ντάουντα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Ουζουνίδης αποφάσισε να ανακατέψει την “τράπουλα” και να κάνει πιο επιθετικό το “Τριφύλλι”, ρίχνοντας στη μάχη του Χατζηγιοβάνη, Μολίνς και Λουντ, με τον πρώτο να χάνει τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 80′. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός των “πράσινων” σούταρε πολύ δυνατά από το όριο της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωράκη, στερώντας από τον Παναθηναϊκό το προβάδισμα, αλλά και από τον ίδιο τον παίκτη ένα ασύλληπτο γκολ.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Χατζηγιοβάνης, το έπραξε ο Μολίνς στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, λυτρώνοντας την ομάδα του και πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο Σουηδός επιθετικός δεν κατάφερε με την πρώτη προσπάθεια να νικήσει τον Θεοδωράκη, όμως οι κόντρες τον ευνόησαν και στη συνέχεια σκόραρε προ κενής εστίας για το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.