Η κριτική των «πράσινων» με Βέροια

-

Ο Παναθηναϊκός πήρε με την ψυχή στο στόμα τη νίκη κόντρα στην Βέροια, σε ένα παιχνίδι που ο Αντρέα Στραματσόνι μπορεί να έκανε κάποια λάθη, αλλά που δικαιώθηκε απόλυτα από τις αλλαγές του στο ματς. Διαβάστε την κριτική των «πράσινων».

aooo

Οδ. Βλαχοδήμος: Κάπως αγχωμένος στα πρώτα λεπτά ο νεαρός τερματοφύλακας, κάτι λογικό αν σκεφτούμε πως έκανε ντεμπούτο. Παρόλα αυτά στην πορεία άρχιζε σιγά σιγά να νιώθει πιο καλά κάτω από τα δοκάρια και παρότι δεν ευθύνεται καθόλου, στο 25’ δέχεται το γκολ από το Ναζλίδη, έπειτα από κακό γύρισμα του Τελάντερ -ουσιαστικά- στον Έλληνα επιθετικό της Βέροιας. Φέρει ωστόσο κάποια ευθύνη στο δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων.

3 Μήνες ΔΩΡΟ ΟΤΕ TV Και ΔΩΡΕΑΝ Εγκατάσταση + Κεραία! Πρόλαβε την online προσφορά

Βαθμολογία: 6

Σάντσεθ: Μετά από καιρό βασικός ο Ισπανός στόπερ και έδειξε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό. Όπως και ο Τελάντερ και αυτός έκανε τραγικό λάθος με γύρισμα-κεφαλιά προς τα πίσω, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μεληκιώτης σκοράροντας για την Βέροια. Κακός ο Ισπανός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Βαθμολογία: 4

Τελάντερ: Επηρεασμένος από την απουσία του εδώ και δύο εβδομάδες από τις προπονήσεις, δεν θύμησε τον Τελάντερ που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε φέτος. Όταν πιεζόταν αρκετές φορές αγχωνόταν, ενώ στα αρνητικά φυσικά για τον Δανό η… ασίστ που βγάζει στο 25’ στο Ναζλίδη, γκολ με το οποίο ισοφάρισε αρχικά το ματς σε 1-1 η Βέροια.

Βαθμολογία: 3

Νάνο: Από τους διακριθέντες του Παναθηναϊκού ο Ισπανός αριστερός μπακ, που αρχίζει σταδιακά να παίρνει παιχνίδια και να γίνεται καλύτερος. Ανέβαινε αρκετά από την πλευρά του και προσπαθούσε να βοηθήσει και επιθετικά το «τριφύλλι». Καλή η παρουσία του στο παιχνίδι και μακάρι να θυμίσει ξανά το Νάνο της πρώτης χρονιάς.

Μέστο: Σταθερότατος. Αυτή είναι η λέξη που περιγράφει σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια του με την «πράσινη» φανέλα τον Ιταλό, κάτι που απέδειξε και απέναντι στην Βέροια. Σταθερός λοιπόν όπως είπαμε αμυντικά, δεν έκανε πολλά ανεβάσματα, αλλά ήταν και πάλι μια αξιόπιστη επιλογή για τον Στραματσόνι στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ζέκα: Μακράν ο κορυφαίος (μαζί με τον Λέτο) του Παναθηναϊκού. Σχεδόν αλάνθαστος, ήταν παντού στο γήπεδο τόσο επιθετικά όσα και αμυντικά για την ομάδα του. Τα λόγια είναι περιττά για τον Πορτογάλο χαφ, που ήταν και πάλι ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει το «τριφύλλι» στην μεσαία γραμμή.

Βαθμολογία: 9

Λουντ: Μέτριος ο Φινλανδός. Πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς να προσφέρει το κάτι παραπάνω στο διάστημα που αγωνίστηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στην παρουσία του στο γήπεδο, για αυτό και τελικά αντικαταστάθηκε από τον Αμπέντ.

Βαθμολογία: 5

Εβαντζελίστα: Θετικός ο Βραζιλιάνος. Δεν έβγαλε κάποια ασίστ, ούτε πέτυχε κάποιο γκολ αυτή τη φορά, αλλά ήταν δραστήριος, έτρεχε συνεχώς και προσπαθούσε να προσφέρει στην ομάδα του.

Μπουμάλ: Μετά από καιρό και τον τραυματισμό του στον ώμο έπαιξε για πρώτη φορά βασικός και προσπάθησε πολύ. Ζητούσε συχνά την μπάλα, ενώ όποτε μπορούσε δοκίμαζε το πόδι του. Δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο στο ματς, αλλά ήταν μέσα στο παιχνίδι όσο αγωνίστηκε.

Λέτο: Τι να πει κανείς για τον Σέμπα. Ο Λέτο κάθε εβδομάδα είναι και καλύτερος, γεγονός που πιστοποίησε με τα δύο γκολ που πέτυχε και ουσιαστικά ανέτρεψε μόνος του το ματς και έφερε τη νίκη στην ομάδα του κόντρα στη Βέροια. Εξαιρετικός!

Βαθμολογία: 10

Μαμουτέ: Τίποτα ιδιαίτερο από τον Βραζιλιάνο επιθετικό. Αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο δεύτερο αντικαταστάθηκε, αλλά στο διάστημα αυτό δεν μπόρεσε να προσφέρει πέρα από ένα σουτ στο 44’ και την ανάμειξή του στη φάση του αυτογκόλ για τον Παναθηναϊκό.

Οι αλλαγές:

Κλωναρίδης: Μετά από καιρό στην αποστολή και στο γήπεδο για τον Παναθηναϊκό, κατάφερε με την είσοδό του στην θέση του Μαμούτε να δώσει ταχύτητα στο «τριφύλλι» και να ανεβάσει ρυθμό στην επιθετική λειτουργία της ομάδας του.

Βαθμολογία: 7

Πέτριτς: Ο τρίτος κορυφαίος του Παναθηναϊκού μετά από Ζέκα, Λέτο. Πέρασε στο γήπεδο και σε διάστημα 20 σχεδόν λεπτών έδωσε τις δύο ασίστ στον Σέμπα, ώστε ο Αργεντινός να σκοράρει δις και να χαρίσει τελικά τη νίκη στο «τριφύλλι».

Αμπέντ: Αγωνίστηκε περίπου δεκαοκτώ λεπτά στο παιχνίδι και βοήθησε σημαντικά στην κυκλοφορία της μπάλας. Από εκεί και πέρα τίποτα ιδιαίτερο.