Η κριτική των “πράσινων” με Αστέρα!

-

Ο… διπρόσωπος Στραματσόνι, ο απίστευτος Ζέκα και το πολύ θετικό ντεμπούτο του Νούνο Ρέις. Διαβάστε αναλυτικά την κριτική των “πράσινων” στη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης (3-1).

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

strama

Ο Ιταλός τεχνικός χρεώνεται την καλή εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και την αντίστοιχη κακή στο δεύτερο. Ωραίοι αυτοματισμοί και πολύ όρεξη από τους “πράσινους” στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο αδικαιολόγητα κενά διαστήματα, τα οποία λίγο έλειψε να κοστίσουν μια νίκη που έπρεπε να είχε επιτευχθεί με μεγαλύτερη άνεση έπειτα (και) από την κόκκινη του Αστέρα.

Βαθμολογία: 6

koutroubis

Αρκετά καλός και με επιθετικές πρωτοβουλίες ο 25χρονος αμυντικός στο πρώτο ημίχρονο, κάκιστος όμως στο δεύτερο. Φέρει ευθύνη στη φάση του πέναλτι, αλλά και στη μεγάλη ευκαιρία του Αστέρα για την ισοφάριση, καθώς στις συγκεκριμένες στιγμές… πέταγε χαρταετό μαζί με τον Ιβανόφ.

Βαθμολογία: 5,5

ivanov

“Πληγή” για την άμυνα του Παναθηναϊκού ο Βούλγαρος σέντερ μπακ. Έφευγαν συνεχώς οι αντίπαλοι στην πλάτη του, ενώ έκανε και ένα αχρείαστο πέναλτι το οποίο έβαλε και πάλι τον Αστέρα στο παιχνίδι. Δικαίως αντικαταστάθηκε εσπευσμένα από τον Μολέντο μετά το γκολ των φιλοξενουμένων, προκειμένου να αποφευχθούν τα χειρότερα.

Βαθμολογία: 4

hult

Αρκετά καλός ο Σουηδός μπακ, συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα και ταυτόχρονα επικίνδυνος στα ανεβάσματα του. Πήρε ένα-αμφισβητούμενο-πέναλτι προς το τέλος του αγώνα και γενικότερα έδειξε ικανός να δημιουργήσει καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Πρέπει ωστόσο να βελτιώσει αρκετά την αποτελεσματικότητα της τελικής του πάσας.

Βαθμολογία: 6,5

coulibaly

Άτυχος ο δεξιός μπακ από το Μάλι, καθώς σε μια καλή περίοδο για τον ίδιο υπέστη τράβηγμα στον δικέφαλο με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ως εκ τούτου, φυσικά δεν μπορεί να κριθεί.

Βαθμολογία:

ledesma

Πολύ καλός ο Αργεντινός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Μοίρασε πολύ ωραία την μπάλα, είχε καλές προωθημένες μπαλιές, ενώ σκόραρε και δύο τέρματα από το σημείο του πέναλτι. Φυσιολογικά, κουράστηκε προς το τέλος του αγώνα, ωστόσο η συμβολή του στην εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν πέρα για πέρα καταλυτική.

Βαθμολογία: 8

zeca

Συγκλονιστικός ο αρχηγός του “Τριφυλλιού”. Όταν έχεις τρέξει τόσα χιλιόμετρα πριν από τρεις μέρες απέναντι στην Θέλτα και συνεχίζεις στους ίδιους ρυθμούς και απέναντι στον Αστέρα, τότε αξίζεις τα συγχαρητήρια όλων. Κανείς δεν κατάλαβε πως ο Πορτογάλος αγωνιζόταν με πρόβλημα στο γόνατο, καθώς έτρεχε ακατάπαυστα για 90′, ενώ ήταν θετικός και στις επιθετικές του πρωτοβουλίες. Το τάκλιν με το οποίο σώζει την ομάδα του από την ισοφάριση αξίζει πραγματικά όσο… 10 γκολ!

Βαθμολογία: 10

lod

Είχε την ασίστ στο γκολ του Μάρκους Μπεργκ, ωστόσο από’ κει και πέρα λίγα πράγματα από τον Φινλανδό. Τον έχουμε δει και σε πολύ καλύτερες μέρες. Ίσως να επηρεάστηκε και από την κούραση, λόγω της υπερπροσπάθειας στην αναμέτρηση του Βίγκο πριν από τρεις ημέρες.

villafanez

Και ο Αργεντινός φάνηκε αρκετά κουρασμένος, ωστόσο στο πρώτο μέρος είχε καλές στιγμές, ενώ λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς, μετά από φοβερό γυριστό από σέντρα του Λεντέσμα. Κερδίζει πονηρά το πέναλτι προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε μια φάση που δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση.

Βαθμολογία: 6,5

ibarbo

Καλή εμφάνιση από τον Κολομβιανό, ο οποίος αυτή τη φορά τελείωσε καλά τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, ωστόσο ήταν άτυχος, καθώς την πρώτη φορά ο Κοζίτσκι έδιωξε με υπερένταση και τη δεύτερη η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Όπως και να’ χει, αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου για τις αντίπαλες άμυνες.

berg

Πολύ κουρασμένος ο Σουηδός, ο οποίος πέρα από το γκολ δεν βοήθησε ιδιαίτερα την ομάδα του. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσε σχεδόν ούτε να πασάρει σωστά την μπάλα, δείγμα της κόπωσης που τον συντρόφευε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντως, τη δουλειά του την έκανε ο στράικερ του “Τριφυλλιού”, ο οποίος έφτασε τα τρία τέρματα στο πρωτάθλημα.

Οι αλλαγές

reis

Θετικότατος στο ντεμπούτο του ο Πορτογάλος. Πολύ συνεπής αμυντικά, ενώ παρά το γεγονός πως ήταν διστακτικός επιθετικά, είχε 2-3 καλά ανεβάσματα από την δεξιά πτέρυγα. Αξιοποίησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε μετά τον τραυματισμό του Κουλιμπαλί, δείχνοντας πως αποτελεί ακόμα μια αξιόπιστη λύση στα χέρια του Στραματσόνι.

Βαθμολογία: 7

moledo

Συμμάζεψε αρκετά την άμυνα του “Τριφυλλιού” με την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο και γενικότερα είχε καλές παρεμβάσεις. Δεν πρέπει να απουσιάζει ο Βραζιλιάνος από την άμυνα των “πρασίνων”…