Βάλ’ το, ρε Στάθη… (pics)

-

Την ήττα με σκορ 3-1 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο “Γ. Καραϊσκάκης” κόντρα στον Ολυμπιακό, παρόλο που προηγήθηκε πολύ νωρίς στο ματς με τον Μάρκους Μπεργκ. Καλύτεροι οι “πράσινοι” στο πρώτο ημίχρονο, με τον Στάθη Ταυλαρίδη να είναι ο μοιραίος παίκτης για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 27′ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να κάνει το 2-0 υπέρ του “Τριφυλλιού”.

feldeine-williams-diamantidis1Η ενδεκάδα

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τους “πράσινους” στο “Γ. Καραϊσκάκης” με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Πράνιτς, Ταυλαρίδη, Μολέδο, Μέστο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Κουτρουμπής, Ζέκα και Αμπεΐντ, με τον Έλληνα να παίρνει θέση στα χαφ, αφήνοντας εκτός βασικού σχήματος τον Μίκαελ Εσιέν. Στα άκρα τοποθετήθηκαν οι Λέτο και Βιγιαφάνιες, με τον Αργεντινό άσσο να συγκλίνει συγχρόνως προς τον άξονα, ως “δορυφόρος” του Μπεργκ, ο οποίος αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για τον Παναθηναϊκό.

Το ματς

Έχοντας αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα του, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο του “Γ. Καραϊσκάκης”, επιβάλλοντας τον δικό του ρυθμό το παιχνίδι. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, οι “πράσινοι” ευτύχησαν να προηγηθούν στο Φάληρο, όταν ο Σεμπάστιαν Λέτο έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος πλάσαρε εύκολα τον Ρομπέρτο.

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην “ερυθρόλευκη” εστία, με αποκορύφωμα την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Στάθη Ταυλαρίδη στο 27′, όταν βρέθηκε ολομόναχος εντός μικρής περιοχής, αλλά κατάφερε να… πετύχει τον εξουδετερωμένο Ρομπέρτο.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 32′ όταν ο Φουστέρ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στιλ. Η υποχώρηση του Παναθηναϊκού στο χορτάρι κόστισε τελικά στο 38ο λεπτό δια ποδός Καμπιάσο, ο οποίος με σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Άγγλο τερματοφύλακα των “πράσινων”. Παρόλα αυτά, υπάρχουν “σκιές” γύρω από το γκολ της ισοφάρισης των Πειραιωτών, καθώς ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, υποδεικνύοντας τον Ντομίνγκεζ σε αντικανονική θέση και θεωρώντας ότι περιορίζει το οπτικό πεδίο του Στιλ, όμως ο διαιτητής Κύζας το πήρε επάνω του και έδειξε τη σέντρα.

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε μοιραίο για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι παίκτες του “Στράμα” παρουσιάστηκαν πολύ κακοί, δίχως όρεξη και πάθος για τη νίκη. Ο Ολυμπιακός από την άλλη, εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του “Τριφυλλιού”, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως παράλληλα να απειλεί ουσιαστικά την εστία του Στιλ.

Η επανάληψη παρέμενε μέχρι τα τελευταία λεπτά του ντέρμπι χωρίς ευκαιρία, με τον Μαμούτε να “σπάει” την συγκεκριμένη κατάσταση στο 78ο λεπτό, όταν από πλεονεκτική θέση και μεε τον Ρομπέρτο εκτός τέρματος, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τελικά, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 85′, όταν ο Ντα Κόστα έπιασε την κεφαλιά στη μεγάλη περιοχή των “πράσινων” έπειτα από εκτέλεση φάουλ, γράφοντας το 2-1. Ύστερα, οι “πράσινοι” υπέστησαν κατάρρευση, με τον Στάθη Ταυλαρίδη να χαρίζει τη μπάλα στον Ιντέγε, ο οποίος βγήκε φάτσα με τον Στιλ, τον νίκησε και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Μποτία, Μασουακού, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκες, Φορτούνης, Φουστέρ, Ιντέγε.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Ταυλαρίδης, Μολέδο, Πράνιτς, Κουτρουμπής, Ζέκα, Αμπέντ, Λέτο, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ.