Απών ο Παναθηναϊκός, παρών ο Κουκουλάκης!

-

Ο Παναθηναϊκός, μη μπορώντας από το ξεκίνημα του ματς να επιβληθεί της αντιπάλου του, ηττήθηκε εύκολα από την ΑΕΚ με 3-1 και πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση με 7 βαθμούς, με έναν βαθμό διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΚ και με τρεις από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Για την ΑΕΚ, ένα γκολ πέτυχε ο Γιόχανσον και δύο ο Μπαρμπόσα, ενώ για τον Παναθηναϊκό σκόραρε, όταν η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 2-0, ο Λέτο. Με 10 παίκτες ο Παναθηναϊκός από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνο λόγω λανθασμένης αποβολής του Βιγιαφάνιες. Τέλος η σεζόν για τον Μπεργκ, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες-και πάλι δίχως να υπάρχει λόγος-και χάνει τα δύο τελευταία παιχνίδια!

koukoulakisaekpao

Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε να αγωνιστεί στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ, κόντρα στην ΑΕΚ, με μία αλλαγή σε σχέση με το προ τριών ημερών ματς των δύο ομάδων, με γηπεδούχο Παναθηναϊκό. Αυτή η αλλαγή αφορά τη θέση του παρτενέρ του Μπεργκ στην επίθεση, καθώς ο Σεμπάστιαν Λέτο θα καθίσει στον πάγκο, για να ξεκινήσει βασικός ο Ολιβιέ Μπουμάλ. Κατά τ’ άλλα, κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Λουκ Στιλ, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μέστο, στο αριστερό ο Νάνο και στο κέντρο της άμυνας οι Ταυλαρίδης, Μολέδο. Τη θέση του αμυντικού χαφ πήρε, για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Κουτρουμπης, Ζέκα και Λουντ παρατάχθηκαν μπροστά από τον Έλληνα αμυντικό μέσο και ο Λούκας Βιγιαφάνιες πίσω από το επιθετικό δίδυμο Μπεργκ, Μπουμάλ.

Καταγραφή

Bonus 100€ στη MyBet για κάθε νέο παίκτη! Κάνε την εγγραφή σου τώρα!

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, και συγκεκριμένα στο 5ο, η ΑΕΚ στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη της στα καρέ του Στιλ, άνοιξε το σκορ έπειτα από κεφαλιά του Γιόχανσον σε φαουλ που εκτέλεσε ο Μάνταλος! Η ΑΕΚ, όπως ήταν φυσικό, είχε καταφέρει, εκτός από την επίτευξη ενός πολύ γρήγορου γκολ, να πάρει ψυχολογικό πλεονέκτημα έναντι των “πρασίνων”.

Έτσι, στα επόμενα λεπτά, η “Ένωση” είχε την κατοχή και έδειχνε να… ελέγχει το ματς χωρίς να απειλεί. Έχοντας, όμως, το προβάδισμα, το ζητούμενο ήταν να μην απειλείται! Στο 21ο λεπτό, ο Μπεργκ δέχθηκε κίτρινη κάρτα που δεν υπήρχε, με αποτέλεσμα αυτό να είναι το τελευταίο παιχνίδι του Σουηδού τη φετινή σεζόν, καθώς χάνει λόγω καρτών τα επόμενα δύο παιχνίδια κόντρα σε Πανιώνιο και ΠΑΟΚ. Στο 27ο λεπτό, σε μια από τις λιγοστές επισκέψεις του Παναθηναϊκού στα καρέ  του Ανέστη, ο Μπεργκ σκόραρε αλλά το γκολ του δεν μέτρησε ορθά για φάουλ του ίδιου πάνω στον Κολοβέτσιο!

Έτσι, το 1-0 παρέμεινε για την ΑΕΚ. Στο 30′ οι τελικές ήταν από μία για κάθε ομάδα, γεγονός που δείχνει το πόσο… κακό ήταν το παιχνίδι. Στο 36ο λεπτό, όμως, ήρθε και η μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό, μετά το ακυρωθέν γκολ, με τον Λουντ να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ανέστη σε τετ-α-τετ, έπειτα από κάθετη πάσα του Μάρκους Μπεργκ! Κάπου εκεί, όμως, η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της και στο 40ο λεπτό σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, με τον Μπαρμπόσα (έπειτα από πάσα του Σιμόες). Ο Αντρέα Στραματσόνι αναγκάστηκε στο σημείο εκείνο να ρίξει στο παιχνίδι τον Λέτο, στη θέση του Κουτρουμπή. Στο 44′, όμως, η ΑΕΚ είχε και δοκάρι, με κεφαλιά του Γιόχανσον από το μισό μέτρο και δύο λεπτά αργότερα, στις καθυστερήσεις, είδε τον Παναθηναϊκό να μένει με 10 παίκτες, έπειτα από κόκκινη κάρτα του Βιγιαφάνες! Ο Αργεντινός σήκωσε το πόδι του ενώ ήταν πεσμένος, με τον Μάνταλο να πέφτει πολύ εντυπωσιακά, εκβιάζοντας την αποβολή του αντιπάλου του.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με νέο πρόσωπο τον Μεχτί Αμπέντ, ο οποίος πήρε τη θέση του Ολιβιέ Μπουμάλ. Τα πρώτα, περίπου, δέκα λεπτά κύλησαν ομαλά, στο σημείο εκείνο, όμως, και συγκεκριμένα στο 54′, ο Σεμπάστιαν Λέτο μείωσε με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Νάνο και τέσσερα λεπτά αργότερα, γκολ του ίδιου παίκτη ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η ΑΕΚ έπαιζε, εμφανώς, με καλύτερη ψυχολογία, λόγω της αριθμητικής υπεροχής της και παρά τη μείωση του σκορ από τον Λέτο. Στο 66ο λεπτό, ο Τζιμπούρ νικήθηκε, σε τετ-α-τετ, από τον Στιλ, η “Ένωση”, όμως, πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Μπαρμπόσα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπειτα από κόρνερ-πάσα του Μάνταλου, κάνοντας το 3-1.

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε να έχει απάντηση στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού για να μειώσει το σκορ, αντίθετα η ΑΕΚ έφτασε σε τρεις περιπτώσεις κοντά στο 4-1! Αρχικά στο 76′, ο Στιλ “νίκησε” τον Μπακάκη σε κοντινό του σουτ, έπειτα στο 80′, ο Μπακάκης, πάλι, αστόχησε και τέλος στο 84′, ο Μάνταλος αστόχησε σε σουτ έξω από την περιοχή. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αν εξαιρέσουμε ένα χτύπημα φάουλ του Μπεργκ στην τελευταία φάση, το οποίο απέκρουσε ο Ανέστης, δεν εκτυλίχτηκε κάτι… δραματικό και η ΑΕΚ πήρε χωρίς να “ζοριστεί”, τη νίκη με 3-1.

Απόκτησε τώρα το συλλεκτικό t-shirt του Δημήτρη Διαμαντίδη, μόνο με 17 ευρώ!