Το «Τριφύλλι» θα το σέβεστε!

Ο Παναθηναϊκός, που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα στη Θεσσαλονίκη, έπεσε θύμα… “κλοπής” στο “Κλεάνθης Βικελίδης” από τον διαιτητή Τζοβάρα, τον βοηθό Κολακάκη και τους συνεργάτες τους, πήγε να υποχρεωθεί σε ήττα από τον Άρη, όμως αντιστάθηκε και αποκόμισε την ισοπαλία στις καθυστερήσεις με σκορ 1-1 στο πλαίσιο της 12η αγωνιστικής της Superleague.

-

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Διούδη στο τέρμα, τον Γιόχανσον δεξιά στην άμυνα και τον Ινσούα αριστερά. Στο κέντρο της άμυνας βρέθηκε ο Κολοβέτσιος με παρτενέρ τους Μαυρομάτη και Πούγγουρα, με τον Κουρμπέλη να παίρνει θέση αμυντικού μέσου. Δίπλα στον αρχηγό του Παναθηναϊκού πήρε θέση ο Κάτσε, ενώ στα άκρα της επίθεσης τοποθετήθηκαν οι Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης, που πλαισίωσαν τον Μακέντα, ο οποίος αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Το παιχνίδι

Δυναμική η παρουσία των οπαδών του Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, εξίσου δυναμικό όμως το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς, με την ομάδα του Γιώργου Δώνη να παράγει την πρώτη καλή φάση της μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Κουρμπέλης σούταρε εκτός περιοχής έπειτα από μια εξαιρετική συνεργασία για να εξουδετερώσει την προσπάθεια ο Κουέστα.

Παρόλα αυτά, η καλή εκκίνηση των “πράσινων” σταμάτησε απότομα λίγο αργότερα, αφού στο 6′ ο Ινσούα ανέτρεψε από πίσω τον Μπρούνο Γκάμα εντός μεγάλης περιοχής, με τον Τζοβάρα να σφυρίζει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, με τον Διούδη να “ψαρεύει” τον Ισπανό τεχνίτη μέσο των “κιτρινόμαυρων”, αποσοβώντας το 1-0 με ωραία βουτιά στην αριστερή πλευρά της εστίας του.

Με την ανακούφιση να είναι ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους, οι παίκτες του Παναθηναϊκού επιχείρησαν να προβληματίσουν ξανά τον Κουέστα, όμως η επιλογή του Παντελίδη να πιέσει ψηλά ο Άρης δεν άφησε πολλά περιθώρια στους “πράσινους” να δημιουργήσουν στα επόμενα λεπτά.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν ισορροπήσει το ματς, ήρθε ο διαιτητής Τζοβάρας για να στιγματίσει την αναμέτρηση και να καταδικάσει ουσιαστικά το “Τριφύλλι” στο 0-1 με μια απόφαση στο 15′ που προκαλεί αλγεινή εντύπωση και γεννά πολλά ερωτηματικά για τα κίνητρα του εν λόγω ρέφερι. Συγκεκριμένα, σε εκείνο το χρονικό σημείο η μπάλα χτυπά ξεκάθαρα στον μηρό του Γιόχανσον εντός μεγάλης περιοχής, με τους Τζοβάρα και Κολακάκη (βοηθός) να θεωρούν μετά βεβαιότητος πως ο παίκτης των φιλοξενούμενων χρησιμοποίησε το χέρι του για να παραχωρήσει κόρνερ και να ανακόψει τη σέντρα των γηπεδούχων. Παρά την “έκρηξη” των παικτών της ομάδας και των ανθρώπων του Παναθηναϊκού στον πάγκο, η απόφαση του Τζοβάρα δεν άλλαξε και ο Γιουνές εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε από τα 11 βήματα, νικώντας τον Διούδη και γράφοντας το 1-0 (δείτε εδώ το γκολ και το ανύπαρκτο πέναλτι).

Τόσο το γκολ του Άρη, όσο κι ο τρόπος που ήρθε, “μούδιασε” για αρκετή ώρα τους φιλοξενούμενους, που εξαιτίας των αρκετών λαθών στις μεταβιβάσεις σε άμυνα και άξονα δεν κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στα “κιτρινόμαυρα” μετόπισθεν μέχρι το 42ο λεπτό. Τότε, ο Παναθηναϊκός έφτασε μόλις μια ανάσα από το 1-1, όταν ο Μακέντα σέρβιρε με “τακουνάκι” στον Κάτσε στην περιοχή του πέναλτι, με τον Αλβανό αμυντικό μέσο να σουτάρει πάνω στα σώματα και τη μπάλα να καταλήγει στον αμαρκάριστο Μπουζούκη, που από άκρως πλεονεκτική θέση στόχευσε επίσης τους αμυντικούς του Άρη, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο μεσοδιάστημα ο Γιώργος Δώνης αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, αφού ο Γιόχανσον ένιωσε ενοχλήσεις, δίνοντας τη θέση του στον Χρήστο Δώνη, με το σύστημα να αλλάζει σε 4-3-3 από 3-4-3.

Με νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, με τον Άρη να σημειώνει την πρώτη τελική στην επανάληψη, όταν ο Βέλεθ έκανε την κεφαλιά στο 52′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο μεταξύ, Τζοβάρας και Κολακάκης συνέχιζαν να προκαλούν τους “πράσινους” με τις αποφάσεις τους, με τον πρώτο να σφυρίζει φάουλ σε βάρος του Ινσούα σε καθαρό μαρκάρισμα – τζαρτζάρισμα πάνω στον Ματίγια και τον δεύτερο να αρνείται ξεκάθαρο φάουλ στον Κάτσε, όταν ο Σιώπης χρησιμοποίησε τα χέρια του για να κερδίσει τη μεταξύ τους μονομαχία.

Λίγο αργότερα, στο 56′ ήρθε και δεύτερη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Ντιγκινί, ο οποίος βγήκε στον κενό χώρο, μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού έχοντας βάλει στην πλάτη του τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, και σούταρε άτσαλα από πλεονεκτική θέση συρτά άουτ, ενώ η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν έβρισκε τον τρόπο να δημιουργήσει και να κάνει παιχνίδι. Η αδυναμία του “Τριφυλλιού” να βρει λύσεις λίγο έλειψε να κοστίσει εκ νέου στο 59′, με τον Κωνσταντινίδη να πραγματοποιεί δυνατή σέντρα από τα αριστερά με στόχο τον Γιουνές, ο οποίος όμως όντας αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής ολοκλήρωσε αδύναμα τη φάση, δίνοντας τη δυνατότητα στον έτοιμο Διούδη να μπλοκάρει και να κρατήσει το 1-0.

Χρειάστηκε να περάσουν 17 λεπτά στο 2ο ημίχρονο ώστε ο Παναθηναϊκός να απειλήσει την εστία του Κουέστα, με τον Κάτσε να βγαίνει σε θέση φορ εντός μεγάλης περιοχής και να σουτάρει άτσαλα από καλή θέση, τη στιγμή που ο Γιώργος Δώνης φαινόταν ιδιαίτερα προβληματισμένος στον πάγκο για τον τρόπο με τον οποίο εξελισσόταν η αναμέτρηση για τους “πράσινους”.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Παντελίδη φάνηκε να αφήνουν μέτρα σε αυτούς του Δώνη, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει νέα καλή ευκαιρία για ισοφάριση στο 70′ με τον Ινσούα, που δεν μπόρεσε να τελειώσει καλά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από βαθιά μπαλιά, προσπαθώντας να εκτελέσει με ένα απαιτητικό βολέ στον αέρα.

Ο προπονητής του “Τριφυλλιού” θέλησε να ανακατέψει την “τράπουλα” βάζοντας στο ματς τους Χατζηθεοδωρίδη και Καμπετσή, χωρίς ωστόσο να αλλάξει δραματικά η εικόνα της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο. Πάντως, στο 82′ ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμη καλή ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, με την γυριστή κεφαλιά του Μακέντα να διώχνεται με μεγάλη δυσκολία από τον Κουέστα, για να απαντήσει ο Άρης στο 85′, όταν η εκτέλεση φάουλ του Γκάμα από πλάγια θέση πέρασε από όλους και βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Διούδη.

Περίπου ένα λεπτό πρι τη συμπλήρωση των 90′, ο διαιτητής Τζοβάρας αποφάσισε να συγκεντρώσει ξανά τα βλέμματα επάνω του, αποφασίζοντας να αποβάλλει τον Μακέντα από το ματς μετά από μια προσπάθεια του Ιταλού επιθετικού να ανακόψει τον Σιώπη. Από το ριπλέι φαίνεται πως με το τάκλιν που επιχειρεί ο παίκτης του Παναθηναϊκού πρώτα βρίσκει τη μπάλα και μετά τον αντίπαλό του, με τον ίδιο να χάνει και το επερχόμενο ματς με τον ΟΦΗ.

Παρόλα αυτά, κόντρα σε όλους και σε όλα, η μοίρα φαίνεται πως επιφύλασσε το καλύτερο για το τέλος στο “Τριφύλλι”, που επιβραβεύθηκε ορθά με πέναλτι στις καθυστερήσεις, όταν ο Σιώπης ανέτρεψε τον Μπουζούκη εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χατζηγιοβάνης, απόντος του Μακέντα, που με κίνηση “αλά Πανένκα” νίκησε τον Κουέστα και έγραψε το τελικό 1-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” (δείτε το γκολ εδώ).

Αξίζει να σημειωθεί πως το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον Χατζηγιοβάνη και τους συμπαίκτες του, με τον ρέφερι να δείχνει την κίτρινη κάρτα στον σκόρερ των “πράσινων”, που φαίνεται πως του χάλασε τη… “ληστεία” της χρονιάς.