Ο εχθρός είναι… εντός!

Σε ένα ντέρμπι… παρωδία, ορισμένοι “οπαδοί” του Παναθηναϊκού αποφάσισαν να καταδικάσουν για μια ακόμη φορά την ομάδα στον απόλυτο όλεθρο! Σκηνές ντροπής τόσο στο ξεκίνημα του ματς, όσο και μετά το 0-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

-

Με το ΟΑΚΑ να σφύζει από ζωή μετά από αρκετό καιρό, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μπει καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο η φόρα του διακόπηκε απότομα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου, καθώς ορισμένοι οπαδοί των “πράσινων” επιχείρησαν να επιτεθούν στον πάγκο του Ολυμπιακού. Όπως ήταν λογικό, ο Φριτζ σταμάτησε το ματς για αρκετά λεπτά, μέχρις ότου απομακρυνθούν όλες οι περιττές παρουσίες πέριξ του “ερυθρόλευκου” πάγκου, με το παιχνίδι να ξεκινά ξανά από το 12′.

Παρόλα αυτά, η πρώτη τελική ήρθε από τους φιλοξενούμενους, με τον Διούδη να μπλοκάρει το σουτ του Ποντένσε μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η απάντηση ήρθε άμεσα από το “Τριφύλλι” στο 24′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάτσε ο Κουρμπέλης έπιασε μια δυνατή κεφαλιά όντας στην καρδιά της “ερυθρόλευκης” περιοχής, με τον Σα να απομακρύνει με πολύ μεγάλη δυσκολία.

Η κυριαρχία των “πράσινων” στον αγωνιστικό χώρο αποτυπώθηκε και με νέα καλή ευκαιρία στο 28′, με τον Μακέντα να κάνει την κεφαλιά όντας αμαρκάριστος στην περιοχή του πέναλτι, στέλνοντας όμως τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, που μπλόκαρε, ενώ ένα λεπτό αργότερα η άμυνα του Παναθηναϊκού παραλίγο να πιαστεί στον ύπνο, όταν μετά από αντεπίθεση ο Μπουχαλάκης εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Διούδη να εκτιναχθεί και να διώξει με υπερένταση.

Παρά το γεγονός πως οι “πράσινοι” φαίνονταν κυρίαρχοι επιθετικά, παράλληλα αντιμετώπιζαν αρκετά αμυντικά προβλήματα, τα οποία όσο περνούσε η ώρα γίνονταν ολοένα και περισσότερο αισθητά. Η ανασταλτική αστάθεια των γηπεδούχων παραλίγο να κοστίσει στο 35′, όταν μετά από διαρκείς εναλλαγές της μπάλας από τους παίκτες του Ολυμπιακού γύρω από την περιοχή, ο Φορτούνης βρέθηκε σε καλή θέση για γκολ, όμως το ύψος που πήρε τη μπάλα δεν του επέτρεψε να σουτάρει όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να αστοχήσει.

Μετά τη φάση του αρχηγού των “ερυθρόλευκων” χρειάστηκε να περάσουν περίπου 10 λεπτά μέχρι να σημειωθεί ξανά φάση για γκολ. Συγκεκριμένα, στο 45′ μετά από σέντρα του Γιόχανσον στο δεύτερο δοκάρι, ο Ινσούα βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής επιχειρώντας ένα πολύ δύσκολο γυριστό σουτ, με τη μπάλα να περνά πάνω από τη συμβολή των δοκών του Σα. Παράλληλα, ο διαιτητής Φριτζ έδωσε 13 λεπτά καθυστερήσεων λόγω της διακοπής που σημειώθηκε στο ξεκίνημα του ματς, με τον Ολυμπιακό να φτάνει πολύ κοντά στο 0-1 στο 45+8′ όταν ο Γκερέρο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Διούδη, πλάσαρε στη δεξιά γωνία του Έλληνα γκολκίπερ, αλλά ο τελευταίος έδιωξε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου είχε γίνει φρενήρης, με τον Παναθηναϊκό να απαντά στη φάση του Ολυμπιακού με τον Κάτσε στο 45+9′ να σουτάρει με πολλή δύναμη από απόσταση, αλλά τον Σα να βουτά και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Πάντως, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους οι “πράσινοι” για μια ακόμη φορά παραλίγο να πληρώσουν την αμυντική κάκιστη απόδοσή τους, όταν στο 45+13′ ο Φορτούνης έκανε την επέλαση, πέρασε και τον Διούδη μετά από τετ-α-τετ, όμως κατάφερε να αστοχήσει από πλάγια θέση προ κενής εστίας, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο 2ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πραγματικά αγνώριστος στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται την κακή εικόνα των γηπεδούχων.

Μάλιστα, η πρώτη ευκαιρία για γκολ στην επανάληψη ήρθε από τον Ολυμπιακό, με τον Μασούρα να βγάζει στον Ποντένσε, που μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έσκαψε τη μπάλα, αλλά αυτή πέρασε πάνω από τον Διούδη και άουτ. Αυτή απ’ ότι φάνηκε ήταν η… προειδοποίηση και το “καμπανάκι” για τους παίκτες των “πράσινων”, οι οποίοι προφανώς δεν το άκουσαν και στο 55′ το πλήρωσαν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Συγκεκριμένα, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 0-1 με τον Γκερέρο να σηκώνεται ψηλά και με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κούτρη να νικάει τον Διούδη, ανοίγοντας το σκορ.

Μετά την επίτευξη του τέρματος του Ολυμπιακού, έλαβαν χώρα σκηνές ντροπής, καθώς μετά από σφοδρά επεισόδια μεταξύ οπαδών του Παναθηναϊκού και της Αστυνομίας οργανωμένοι οπαδοί των “πράσινων” μπήκαν μέσα στο ταρτάν του ΟΑΚΑ για να μεταφερθούν σε άλλες εξέδρες λόγω των δακρυγόνων. Έτσι, ο διαιτητής Φριτζ στο 70′ αναγκάστηκε να διακόψει ξανά το ντέρμπι, αποσύροντας τους παίκτες των δύο ομάδων στα αποδυτήρια…

Περίπου μισή ώρα μετά τη διακοπή του αγώνα, ο διαιτητής του αγώνα επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο για να επιθεωρήσει την κατάσταση, βλέποντας πως αν και διέταξε εκκένωση των εξεδρών του γηπέδου κάτι τέτοιο δεν συνέβη σε ποσοστό 100%, με αποτέλεσμα να επέλθει οριστική διακοπή σε βάρος του Παναθηναϊκού.

Με απλά λόγια, αυτό σημαίνει πως οι “πράσινοι” θα έρθουν αντιμέτωποι με ολέθριες συνέπειες για μια ακόμη φορά εξαιτίας των… “οπαδών” του.