ΘΗΡΙΩΔΗΣ Παναθηναϊκός, «κατασπάραξε» τον Βόλο!

-

Πραγματοποιώντας μια άκρως πειστική εμφάνιση, με κυριαρχικό ποδόσφαιρο σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Βόλο στη Λεωφόρο με 2-0 για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Απαράδεκτες η διαιτησία Φωτιά και η παρουσία Σιδηρόπουλου στο VAR.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Σάρλια, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Παλάσιος, Μαντσίνι, Μπερνάρ, Ιωαννίδης

Βόλος (K. Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Γκάγκι, Πιρές, Λούνα, Σιέλης, Σι, Κούτσιας, Εσκοβάλ, Τσιρίνος και Καρτάλης

Φουριόζος και πολύ επιθετικός εμφανίστηκε με το «καλημέρα» στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, οι άνθρωποι του οποίου ζήτησαν πέναλτι στο 2′, όταν ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυνόμενου Εσκοβάλ εν ώρα τάκλιν.

Η πίεση των «πράσινων» ήταν ασφυκτική, με τον Βόλο να προσπαθεί με κάθε τρόπο να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. Μάλιστα, για να συμβεί αυτό στάθηκε τυχερός στο 8ο λεπτό του αγώνα. Ο Κουρμπέλης πραγματοποίησε εξαιρετική κάθετη μπαλιά από τον άξονα με στόχο τον Ιωαννίδη στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Έλληνας επιθετικός αστόχησε για λίγο από το ύψος της μικρής περιοχής.

Με την κατοχή της μπάλας για το «Τριφύλλι» να έχει αγγίξει το δυσθεώρητο 76%, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζονταν εντελώς αδρανείς επιθετικά, όντας περιορισμένοι στα δικά τους καρέ. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο πρώτο 20λεπτο του ματς, καθώς μετά τη μεγάλη ευκαιρία του Ιωαννίδη, έφτασαν ακόμη δύο φορές μια ανάσα από το γκολ.

Αρχικά, στο 18′ ο Μαντσίνι βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, τον οποίο και επιχείρησε να πλασάρει εντός περιοχής, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση για να διώξει σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, ο Παλάσιος σούταρε, με τη μπάλα να κατευθύνεται εντός εστίας και εν τέλει να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Αργεντινός έγινε κάτοχής της, σούταρε με δύναμη και σημάδεψε τη ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού του Κλέιμαν στο 19′.

Όμως, ο κίπερ των φιλοξενούμενων είχε αρκετή δουλειά και στη συνέχεια. Αντιμετωπίζοντας ξανά τον Μαντσίνι στο 27′ σε διαφορετική συνθήκη, βγήκε και πάλι νικητής όταν ο Αργεντινός έφερε τη μπάλα στο αριστερό εντός περιοχής για να σουτάρει. Στο 30′, ωστόσο, στάθηκε τυχερός, αφού η… οβίδα που εξαπέλυσε λίγο έξω από την περιοχή ο Ιωαννίδης «έγλειψε» το παραθυράκι της εστίας του, προς ανακούφισή του.

H συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού βρήκε το «Τριφύλλι» στο 0-0, παρά το γεγονός πως ουσιαστικά… έπαιζε μόνο του στο γήπεδο, μιας και οι Βολιώτες έδειχναν να τα έχουν… χαμένα στον αγωνιστικό χώρο από τις συνεχείς επιθέσεις που δέχονταν στα καρέ τους. Έχοντας τοποθετήσει και τους 11 παίκτες του πίσω από τη σέντρα, ο κόουτς Μπράτσος ήταν εμφανές ότι ήθελε να διατηρήσει το σκορ ως είχε μέχρι την ανάπαυλα.

Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» έκαναν ό,τι μπορούσαν για να ανοίξουν το σκορ. Και θα μπορούσαν κάλλιστα να το είχαν καταφέρει στο 40′, όταν από εξαιρετική πάσα του Μαντσίνι στο δεύτερο δοκάρι ο Παλάσιος βγήκε σε θέση βολής στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ανατράπηκε από τον Σι, που με τάκλιν με τα δύο πόδια από πίσω τον σταμάτησε. Ο ρέφερι Φωτιάς έδειξε κατευθείαν… κόρνερ, ο Σιδηρόπουλος στο VAR δεν… είδε τίποτα, ενώ από το ριπλέι φαίνεται ξεκάθαρα ότι πρόκειται για πέναλτι κι αποβολή.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια δίχως τέρματα, με τους γηπεδούχους να έχουν δημιουργήσει σωρεία χαμένων ευκαιριών. Αξίζει να σημειωθεί ότι το… κοντέρ κατέγραψε 17 τελικές για τον Παναθηναϊκό στο 1ο ημίχρονο.

Σαν σε επανάληψη, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε για το 2ο ημίχρονο με ξεκάθαρη διάθεση να κάνει γκολ. Μάλιστα, η εν λόγω κατάσταση που θέλησε να διαμορφώσει εκ νέου το «Τριφύλλι» επέφερε και την κόκκινη κάρτα του Σι στο 50′. Ο αμυντικός του Βόλου, που έπρεπε να είχε αποβληθεί από το 1ο ημίχρονο, έχασε τον Παλάσιος, τον ανέτρεψε αντικανονικά και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σι έφυγε… περπατώντας από το χορτάρι, κάνοντας περίπου… 1 λεπτό για να βγει εκτός γραμμών.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς θέλησε να αξιοποιήσει άμεσα το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 52′ για πολλοστή φορά παραλίγο να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τότε, ο Παλάσιος εξαπέλυσε ένα σουτ – «κεραυνό» έξω από την περιοχή, βλέποντας τη μπάλα να προσκρούει με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Πλέον, το γήπεδο είχε «γείρει» για τα καλά. Ο Παναθηναϊκός ασκούσε σφοδρότατη πίεση στον Βόλο των 10 παικτών, που πια δεν μπορούσε να αντέξει όρθιος. Συνεπώς, στην 24η τελική φάση τους, οι γηπεδούχοι επιτέλους άνοιξαν το σκορ στη Λεωφόρο στο 59ο λεπτό. Έπειτα από φάση διαρκείας, με σέντρα του Μπερνάρ, ο Παλάσιος κέρδισε στην διεκδίκηση, άλλαξε με τον Βαγιαννίδη, που του επέστρεψε την μπάλα, ώστε ο Αργεντινός να κάνει το γύρισμα και ο Κουρμπέλης να διαμορφώσει από κοντά το 1-0.

Περίπου 10 λεπτά μετά και ύστερα από την είσοδο του Σπόραρ στο ματς, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του, προτού κοπάσουν καλά – καλά οι πανηγυρισμοί κι ο ενθουσιασμός από το γκολ του Κουρμπέλη. Στο 68′ ο Σιέλης πήγε άτσαλα πάνω στον Παλάσιος εντός μεγάλης περιοχής και τον ανέτρεψε αντικανονικά, με τον Φωτιά να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα. Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, πλασάροντας σωστά τον Κλέιμαν για το 2-0 στο 69′.

Με το ματς πλέον να έχει ξεκάθαρο νικητή, τα εναπομείναντα 20 λεπτά της κανονικής διάρκειας απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ήταν εμφανές ότι ο Βόλος των 10 παικτών και της μίας τελικής δεν ήταν ικανός να δημιουργήσει την οποιαδήποτε απειλή μπροστά στην εστία του Μπρινιόλι, που παρακολούθησε όλο το παιχνίδι σαν θεατής κάτω από τα δοκάρια του.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν έπαψαν να καταβάλλουν προσπάθεια στην επίθεση. Στο 82′ ο Χουάνκαρ ανατράπηκε εντός περιοχής, με την επαφή χαμηλά στο πόδι να είναι ξεκάθαρη. Ο Σιδηρόπουλος κάλεσε τον Φωτιά στο VAR, όμως εκεί διαπιστώθηκε ότι παρά την παράβαση, υπήρξε οφσάιντ νωρίτερα, με αποτέλεσμα να μην επωφεληθεί το «Τριφύλλι».

Μέχρι το τέλος και το τελευταίο σφύριγμα του Έλληνα ρέφερι δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί την πιο χορταστική εμφάνισή του την τρέχουσα σεζόν και να νικά τον Βόλο με 2-0.

Η αποβολή του Σι. Ο Βόλος, ακόμη και με 11 παίκτες, δυσκολευόταν πάρα πολύ στον αγωνιστικό χώρο και μετά την κόκκινη κάρτα στο 40′ ουσιαστικά κατέρρευσε σαν πύργος από τραπουλόχαρτα. Βέβαια, ο παίκτης των φιλοξενούμενων έπρεπε να είχε αποβληθεί από το 1ο ημίχρονο.

Τι μπορεί να πει κανείς για τον διαιτητή Φωτιά; Αρχικά, αγνόησε για άγνωστο λόγο το χέρι του Εσκοβάλ εντός περιοχής, ενώ στη συνέχεια έδειξε κόρνερ όταν ο Σι ανέτρεψε τον Παλάσιος εντός μικρής περιοχής με τάκλιν με τα δύο πόδια από πίσω. Φυσικά, τεράστια ευθύνη για όλα τα προαναφερθέντα φέρει και ο Σιδηρόπουλος, ο οποίος μάλλον… κοιμήθηκε στο μπουθ του VAR στο 1ο ημίχρονο.