«Σκότωσε» τον Ατρόμητο με «από μηχανής Θεό» Ιωαννίδη!

-

Έχοντας σε δεύτερο σερί παιχνίδι τον Φώτη Ιωαννίδη σε όλο… ήρωα από τον πάγκο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε επί του Ατρόμητου με σκορ 2-0 στη Λεωφόρο και ολοκλήρωσε με νίκη και αήττητος τον πρώτο γύρο της κανονικής διάρκειας της Super League. Αποβλήθηκε ο Έρλινγκμαρκ στο 1ο ημίχρονο, σωρεία χαμένων ευκαιριών για το «Τριφύλλι», «χρυσή» αλλαγή ο Ιωαννίδης, όπως και στο ματς με τον Παναιτωλικό, θυμίζοντας… Ολισαντέμπε. Το… κερασάκι στην τούρτα με απευθείας φάουλ ο Μάγκνουσον.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Σένκεφελντ, Σπόραρ, Μπερνάρ, Τσέριν, Κουρμπέλης, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Βέρμπιτς

Ατρόμητος (Κρ. Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Γκονζάλες, Ρομπάιγ, Ροτάριου, Κιάρντασον, Μουνίθ, Έρλινγκμαρκ, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ

Με ξεκάθαρες διαθέσεις για γκολ ξεκίνησε την αναμέτρηση στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός, για πρώτη φορά έπειτα από δύο ματς, αφού κόντρα σε Ολυμπιακό και Παναιτωλικό οι «πράσινοι» δεν εμφανίστηκαν τόσο παραγωγικοί, όσο σε άλλα παιχνίδια. Μάλιστα, έπειτα από διαρκή πίεση, η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε το 8′, με τον Σπόραρ να κάνει ένα… πονηρό σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε καταφέρει να εγκλωβίσει το σύνολο του Κόουλμαν με το πρέσινγκ που ασκούσε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, επιδιώκοντας το εύκολο λάθος του αντιπάλου και πραγματοποιώντας αρκετά κλεψίματα. Ενδεικτικό στοιχείο της κυριαρχίας του Παναθηναϊκού, το 69% κατοχής της μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η υπεροχή των Κυπελλούχων Ελλάδος αυξήθηκε καθώς περνούσε η ώρα, καθώς ο Ατρόμητος αμυνόταν μαζικά με 11 παίκτες πίσω από τη σέντρα, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι… άγγιξαν το άκρως εντυπωσιακό 75% στην κατοχή μπάλας ως το 30′. Παρόλα αυτά, η εν λόγω κατάσταση δεν μετατράπηκε σε ευκαιρίες για γκολ για το «Τριφύλλι».

Πάντως, στο 36′ τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για τους Περιστεριώτες, αφού ο Έρλινγκμαρκ αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του στο ματς και αποβλήθηκε εξαιτίας του αρκετά σκληρού μαρκαρίσματός του στον αστράγαλο του Πέρεθ. Αξίζει να σημειωθεί ότι από αμέσως μετά ο Παναθηναϊκός απώλεσε μια ανεπανάληπτη φάση για να προηγηθεί στο σκορ, όταν από εκτέλεση φάουλ ο Σπόραρ άγγιξε τη μπάλα εντός περιοχής με το κεφάλι για να βρει στα τυφλά τον Κουρμπέλη στο δεύτερο δοκάρι, με τον αρχηγό του «Τριφυλλιού» να πλασάρει προ κενής εστίας στο οριζόντιο δοκάρι του εξουδετερωμένου Γιαννιώτη, στο 38′.

Η αριθμητική υπεροχή του Παναθηναϊκού, όπως ήταν λογικό, του έδωσε περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται περισσότεροι χώροι. Όπως αυτοί που οδήγησαν στις δύο τελικές των γηπεδούχων στο 43′ και στο 44′ με τον Κώτσιρα να σουτάρει, αλλά να σημαδεύει από μακριά τον Γιαννίωτη και στη συνέχεια να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η τελευταία σημαντική φάση του 1ου ημιχρόνου ανήκε και πάλι στους «πράσινους», με τον Σένκεφελντ να κάνει την κεφαλιά μέσα από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, αστοχώντας για πολύ λίγο. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0, αλλά με τον Ατρόμητο να καλείται να διαχειριστεί για το αριθμητικό του μειονέκτημα μέχρι το τέλος του ματς.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να επιτεθεί περισσότερο από τις πτέρυγες, προκειμένου να δώσει μεγαλύτερο πλάτος στην άμυνα του Ατρόμητου. Η πρώτη ευκαιρία για γκολ δεν άργησε για τους «πράσινους», με τον Κουρμπέλη στο 51′ να εξαπολύει έναν… κεραυνό προς την εστία των φιλοξενούμενων, αναγκάζοντας τον Γιαννιώτη να προβεί σε μια φοβερή επέμβαση για να διώξει σε κόρνερ.

Στα επομενα 15 λεπτά ακολούθησαν ακόμη τρία σουτ από πλευράς «Τριφυλλιού», με τους Τσέριν, Κώτσιρα και Σπόραρ σε διαφορετικές περιπτώσεις να στέλνουν τη μπάλα άουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να βάζει στο παιχνίδι τον Ιωαννίδη στη θέση του Κουρμπέλη, μετατρέποντας το σύστημα της ομάδας του σε 4-4-2.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός έγινε ακόμη πιο επιθετικός, αλλά παράλληλα κι ο Ατρόμητος πιο αμυντικός, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Στο 76′ οι Κυπελλούχοι Ελλάδος είχαν μια ακόμη πολύ καλή στιγμή για να ανοίξουν επιτέλους το σκορ, με το δυνατό σουτ του Μπερνάρ έξω από την περιοχή να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο μεταξύ, ο Ατρόμητος θέλησε να απαντήσει με το σουτ του Ντε Μποκ στο 78′ να περνά πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι. Ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Κλωναρίδη, που έκλεψε από τον Σένκεφελντ, έκανε την κούρσα και από πλάγια θέση εντός περιοχής σούταρε περίπου ένα μέτρο άουτ στο 79′.

Τελικά, το… ξεθάρρεμα των φιλοξενούμενων δεν τους βγήκε σε καλό. Στο 80′ ήρθε η απόλυτη λύτρωση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έπειτα από μια εκπληκτική ομαδική συνεργασία έκανε το 1-0. Τότε, με συνεχές passing game η μπάλα έφτασε στον Σπόραρ στην περιοχή του πέναλτι κι εκείνος με τρομερή κάθετη πάσα βρήκε τον Ιωαννίδη στα δεξιά του, με την Έλληνα επιθετικό να τσιμπά τη μπάλα με το… μυτάκι για να νικήσει τον Γιαννιώτη, που δέχθηκε το γκολ στην κλειστή του γωνία από κοντά!

Με αυτόν τον τρόπο, το άγχος έκανε… φτερά από το «πράσινο»… στρατόπεδο, με τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να παίζουν πολύ καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Σέρβος κόουτς έριξε στη… μάχη τους Τσοκάι, Γκάνεα και Βαγιαννίδη, αντί των Χουάνκαρ, Κώτσιρα και Βέρμπιτς, ο Παναθηναϊκός πήρε ανάσες και εν τέλει δεν δυσκολεύθηκε να διευρύνει το προβάδισμά του με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον για το τελικό 2-0 στο 93′!

Αναμφίβολα, η φάση της αποβολής του Έρλινγκμαρκ. Το αριθμητικό πλεονέκτημα του Παναθηναϊκού του έδωσε μεγάλη ώθηση, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Ενδεχομένως αν δεν είχε αποβληθεί ο παίκτης του Ατρόμητου, οι «πράσινοι» να μην κατάφερναν να διασπάσουν τη μαζική άμυνα του αντιπάλου.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Μανούχου στη Λεωφόρο. Ορθή η αποβολή για τον Ατρόμητο, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να μην επιτρέπει στην ομάδα του Περιστερίου να ξεφύγει σε αντιαθλητικό παιχνίδι. Κατά τα άλλα δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί.