«Πράσινοι» ΜΑΓΚΕΣ για ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!

-

Τεράστια νίκη με σκορ 2-1 επί της ΑΕΚ σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο κατάμεστο «Απόστολος Νικολαΐδης» για την 4η αγωνιστική της Super League, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία του! Βρέθηκε πίσω στο σκορ το «Τριφύλλι», ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Πέρεθ, Σπόραρ, Γκάνεα, Τσέριν, Κουρμπέλης, Αϊτόρ, Κώτσιρας, Σάρλια, Παλάσιος, Πούγγουρας.

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκαρσία, Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Ρότα, Πινέδα Βίντα, Χατζισαφί, Τζαβέλλας.

Λαμβάνοντας μεγάλη ώθηση από τον εκπληκτικό κόσμο του, που κατέκλυσε τις εξέδρες της Λεωφόρου, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με το «καλημέρα» στο ματς λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Μόλις το 5ο λεπτό, ο Σπόραρ βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς από πλάγια θέση, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καθόλου έξυπνο, με αποτέλεσμα να νικηθεί από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Μετά τη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ο ρυθμός του ντέρμπι έπεσε αισθητά, με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να απειλεί εκ νέου στο 17′, με ένα μακρινό σουτ του Παλάσιος που έφυγε άουτ, τη στιγμή που η Ένωση δεν είχε κατορθώσει να δημιουργήσει ουδεμία φάση για γκολ. Μάλιστα, 4 λεπτά αργότερα, στο 21′, οι «πράσινοι» σημείωσαν ακόμη μια τελική προσπάθεια, με τον Τσέριν να συγκλίνει προς τον άξονα έξω από την περιοχή, αλλά να σουτάρει άτσαλα με το αριστερό, αστοχώντας.

Ο Παναθηναϊκός μέσω του πρέσινγκ που άσκησε ψηλά κατάφερε να βρει εκ νέου καλό ρυθμό και στο 26′ έφτασε πάρα μα πάρα πολύ κοντά στο γκολ δύο φορές. Αρχικά, ο Κουρμπέλης έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή από τα αριστερά και γύρισε γρήγορα και συρτά προς το πρώτο δοκάρι, εκεί όπου ο Σπόραρ δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα, καθώς ο Τζαβέλλας παρενέβη και έδιωξε σε κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ η μπάλα οδηγήθηκε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Κουρμπέλη να έχει πραγματοποιήσει μια τρομερή κίνηση χωρίς τη μπάλα για να ξεμαρκαριστεί και να κάνει ανενόχλητος την κεφαλιά, η οποία, όμως, ήταν άστοχη από πολύ κοντά!

Από την πλευρά της, η ΑΕΚ αποπειράθηκε να απαντήσει στο 28′ με ένα σουτ του Γκατσίνοβιτς, το οποίο δεν ανησύχησε καθόλου τον Μπρινιόλι, που είδε τη μπάλα να φεύγει πολύ άουτ. Κι έπειτα, το ντέρμπι έγινε… ροντέο!

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα του Αλμέιδα ευτύχησε να προηγηθεί αυτή αντί του Παναθηναϊκού, σε μια φάση όπου οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς προέβησαν σε σωρεία λαθών. Συγκεκριμένα, στο 35′ ο Πέρεθ έκανε λάθος κοντρόλ στον χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα να χαθεί η κατοχή, με την ΑΕΚ να αξιοποιεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το σφάλμα του Ισπανού μέσου. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στην καρδιά της «πράσινης» περιοχής, με τον Πούγγουρα να έχει χάσει εντελώς τον Πινέδα, που με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μπρινιόλι για το 1-0.

Αμέσως μετά το γκολ ο πανηγυρισμός του παίκτη της Ένωσης ήταν πάρα πολύ έντονος και διαρκής μπροστά στον κόσμο του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα να προκληθεί ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Κι αν στο παρελθόν πολλές φορές οι «πράσινοι»… πάγωναν όταν βρίσκονταν πίσω στο σκορ με τέτοιο τρόπο σε τέτοιο ματς, αυτή τη φορά απέδειξαν πως διαθέτουν πολλά ψυχικά αποθέματα στο οπλοστάσιό τους. Όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά εν τέλει ανέτρεψαν πλήρως την εις βάρος τους κατάσταση προτού λήξει το 1ο ημίχρονο!

Στο 43ο λεπτό ο Αϊτόρ βρέθηκε στα 11 βήματα από τον Στάνκοβιτς, αφού υποδείχθηκε ορθώς πέναλτι σε βάρος του Χατζισαφί. Ο Ιρανός μπακ χρησιμοποίησε το χέρι του εντός μεγάλης περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ κι ύστερα από κεφαλιά του Σπόραρ. Έτσι, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού δεν αστόχησε, έστειλε τη μπάλα στη γωνία, τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ στην αντίθετη πλευρά και διαμόρφωσε το 1-1.

Δίχως να χάσουν χρόνο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ασκούν μεγάλη πίεση προς το καρέ των «κιτρινόμαυρων» και δικαιώθηκαν στο 45ο λεπτό. Ο Αϊτόρ, παρά την πίεση και το μαρκάρισμα που δέχθηκε, πραγματοποίησε μια εξαιρετική μπαλιά προς τον Γκάνεα, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και μπροστά από τον Γκαρσία, ο οποίος δεν κατάφερε να τον φτάσει, τον μάρκαρε από πίσω και τον ανέτρεψε εντός μεγάλης περιοχής. Ο Καμπάκοφ έδειξε την άσπρη βούλα, με το VAR να ελέγχει διεξοδικά τη φάση για περίπου 7 λεπτά. Αυτή τη φορά, απέναντι στον Στάνκοβιτς βρέθηκε ο Σπόραρ, που με δυνατή εκτέλεση έκανε το 2-1 μέσα σε κλίμα αποθέωσης στη Λεωφόρο.

Εν αντιθέσει με ό,τι συνέβη στο ξεκίνημα του 1ου ημιχρόνου, στην επανάληψη η ΑΕΚ ήταν αυτή που λίγο έλειψε να σκοράρει, με τον Γκατσίνοβιτς να βρίσκεται εντός περιοχής από τα αριστερά και να σουτάρει πάρα πολύ δυνατά, βρίσκοντας σε απόλυτη ετοιμότητα τον Μπρινιόλι, που με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

Η Ένωση φαινόταν να έχει μπει καλύτερα στο 2ο ημίχρονο στη Λεωφόρο, με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζει το ίδιο κενό διάστημα που εμφάνισε και στο ματς με τον Λεβαδειακό, δίχως να έχει φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή μέχρι το 60′. Τότε, όμως, ο Αϊτόρ βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς μετά από ωραία κούρσα, πλασάροντας από κοντά και στέλνοντας τη μπάλα στη… ρίζα του κάθετου δοκαριού, σε μια ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για το 3-1!

Ο Αλμέιδα θέλησε να ανακατέψει την τράπουλα, πραγματοποιώντας… 4 αλλαγές μαζεμένες ώστε να αποσυντονίσει τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Γιοβάνοβιτς είδε τον Κουρμπέλη να μην μπορεί να συνεχίσει, χάνοντάς τον με πρόβλημα τραυματισμού στο 74′. Μπήκε στο χορτάρι ο Βέρμπιτς στη θέση του, ενώ κι ο Αϊτόρ έγινε αλλαγή για να κάνει το ντεμπούτο του ο Μπερνάρ. Στο μεταξύ, η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει νωρίτερα με τον Αραούχο, που αστόχησε υπό πίεση εντός μεγάλης περιοχής.

Παρότι οι «κιτρινόμαυροι»… καίγονταν για το γκολ, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έβγαινε στο τελευταίο δεκάλεπτο στην αντεπίθεση με εκπληκτικό τρόπο. Μάλιστα, στο 85′ παραλίγο να γίνει το 3-1 για μια ακόμη φορά, με το απίθανο σουτ εκτός περιοχής του Παλάσιος να αλλοιώνεται από το χέρι του Στάνκοβιτς και να προσκρούει με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης στο 89′ είχε την ευκαιρία να δώσει μια ασίστ στον Ιωαννίδη για να τελειώσει το ματς, όμως καθυστέρησε και επέλεξε να προσπαθήσει να περάσει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Στάνκοβιτς, με αποτέλεσμα να κερδίσει μονάχα ένα κόρνερ, προκαλώντας την αντίδραση του Γιοβάνοβιτς.

Αμέσως μετά, παραλίγο να… παγώσει η Λεωφόρος, όταν ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά αστόχησε για λίγο…

Στα 4 εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε απολύτως τίποτα και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία και πανάξια νίκη με σκορ 2-1, κάνοντας το 4×4!

Η φάση του 60ου λεπτού, με τον Αϊτόρ να βγαίνει στο τετ-α-τετ και να στέλνει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Αν ο Ισπανός είχε βρει στόχο, τότε ο Παναθηναϊκός θα ηρεμούσε σε αρκετά μεγάλο βαθμό, διώχνοντας το άγχος, αφού θα γινόταν το 3-1. Έτσι, η ΑΕΚ έμεινε στο παιχνίδι και είχε τις ελπίδες της για την ισοφάριση.

Τα βλέμματα επάνω του προσέλκυσε ο Βούλγαρος Καμπάκοφ λόγω των δύο πέναλτι που υπέδειξε υπέρ του Παναθηναϊκού. Όμως, τόσο ο Χατζισαφί βρίσκει τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, όσο κι ο Γκαρσία ανατρέπει από πίσω τον Γκάνεα. Επομένως, ορθώς απεφάνθη και στις δύο περιπτώσεις, με το VAR να ελέγχει διεξοδικά τις φάσεις.